Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Czas Zwiedzania

GRUDZIĄDZ

MIASTO OTWARTE

Należy do nielicznych polskich miast, w których zachowały się spichlerze o genezie średniowiecznej.

Zapraszamy do poznania naszej Małej Ojczyzny.

ZWIEDZAJ razem z nami!

PRZEWODNICY TURYSTYCZNI PTTK

PRZEWODNICY

Grudziądz

ZABYTKOWO

Grudziądzkie

Kawiarnie i Restauracje

Czy lubicie chodzić do restauracji i do kawiarni? My bardzo 🙂 Dlatego zapraszamy Was na małą podróż w czasie. Zobaczycie, gdzie i co można było zjeść albo wypić w Grudziądzu. Przekonacie się, że fast foody istniały w naszym mieście dużo wcześniej, niż powstał McDonald’s, a Grudziądz tętnił życiem niczym Nowy Jork.

To niesamowite, jak dużo działo się w naszym mieście i jak bogatą ofertę gastronomiczno-rozrywkową oferowały ówczesne lokale! Czy myślicie, że o nas również będą pisali artykuły za dziesiątki lat? Czy przyszłe pokolenia również będą, tak jak my dzisiaj, opowiadać sobie z lekkim niedowierzaniem, jak to kiedyś było? Gdy czytamy o przeszłości, zawsze pozostaje pewna nostalgia za tym, co było, za tym, co nie wróci, a co zawsze jest w nas dzięki wspomnieniom, przeżyciom, przeczytanym słowom…

Drodzy Czytelnicy, zaparzcie sobie kawę lub herbatę i poobcujcie chwilę z przeszłością. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy. Jeśli chcecie, podzielcie się swoimi wrażeniami, historiami – czekamy po drugiej stronie. 🙂

Kościół św. Jana

Ukryty wśród drzew na skraju Starego Miasta. Budowla idealnie wkomponowana w wysokie mury. Tajemniczy budynek z czerwonej cegły.  Poznajcie ciekawą historię kościoła ewangelicko-augsburskiego. Zapraszamy!

Odrodzony niczym Feniks z popiołów

Kościół św. Ducha

Nasze miasto słynie z kościołów – mistycznych miejsc, w których kryją się ciekawe historie. Dzisiaj przedstawiamy Wam dzieje niezwykłego kościoła, który mimo burzliwych losów wciąż się odradzał i do dziś służy wiernym. Zachęcamy do przeczytania artykułu. Poznajcie bliżej nasze miasto!

Nie zadzieraj z siostrą Katarzyną!

Klasztor Benedyktynek

Ksieni, panna jednooka, klauzura, nowicjat czy… browar – to tylko niektóre z funkcji, osób, pojęć i miejsc, które dzisiaj poznamy. Łączyło je jedno – klasztor sióstr benedyktynek. Od prawie trzystu lat jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w panoramie Grudziądza. Swoją białą sylwetką wyróżnia się na tle sąsiadującej z nim ceglanej zabudowy.

Nadszedł czas, by poznać tajemnice tej niezwykłej budowli i jej dawnych mieszkanek. Dowiecie się również, dlaczego lepiej było nie zadzierać z siostrą Katarzyną i czemu w XVIII wieku piwo było zdrowsze od wody.

z ziemi włoskiej do Polski

Pałac Opatek

Przechodząc ulicą Klasztorną, możemy przywitać się z posągami w muszlach. Stoją dumnie wyprostowane – czy patrzą na nas? O czym myślą, widząc upływający czas i zmieniających się ludzi?

Przeczytajcie artykuł o budynku zwanym pałacem, który nigdy pałacem nie był. Dowiecie się między innymi, kim była furtianka, a czym była rozmównica. Przedstawiamy Wam ciekawą historię naszego miasta i odkrywamy przed Wami jego tajemnice – ruszajmy w drogę!

Dom Towarowy

Korzeniewskich

Dom Korzeniewskich – symbol nowoczesności i prestiżu międzywojennego Grudziądza. Był najnowocześniejszym domem towarowym na Pomorzu. Czasy się zmieniają, zmieniają się ludzie i zainteresowania, zmienia się moda, ale jedno pozostaje niezmienne… nasza miłość do zakupów! W firmie Korzeniewskich każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego, zarówno bogaci, jak i klasa pracująca. Dziś dom towarowy Korzeniewskich zdecydowanie jest symbolem zmian, ale też solidności – przetrwał mimo uszkodzeń, którym uległ w czasie działań wojennych. Przeczytajcie, jaką niezwykłą historię skrywają te mury.

Historia

Grudziądzkiej Cytadeli

Cytadela – kojarzy się z planowaniem, bunkrami, schronami i krętymi korytarzami. To wszystko dla obronności. Według Maslowa potrzeba bezpieczeństwa znajduje się na drugim miejscu w stworzonej przez niego sekwencji potrzeb. Każdy z nas ma tę potrzebę głęboko zakorzenioną. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo osobiste i ekonomiczne, ale także o zdrowie, dobre samopoczucie i ochronę przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi.

Z pewnością potrzeba bezpieczeństwa kierowała ludźmi, którzy w 1776 roku rozpoczęli budowę fortów na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Wiele umocnień, łącznie z cytadelą, przetrwało do dziś. Czy faktycznie ta ceglasta i skomplikowana konstrukcja zapewniała obywatelom bezpieczeństwo? Dziś możemy odwiedzać te mury i razem z przewodnikiem poznawać historię tego miejsca. Po zakończeniu wycieczki towarzyszy nam poczucie ulgi, że po wyjściu z fortów możemy bez obaw udać się bezpiecznie do domu, bo za murami fortów nie czai się wróg. Pozostaje mieć nadzieję, że cytadela pozostanie reliktem przeszłości i już nigdy nie będzie wykorzystana w celu obronności… Poznajcie naszą grudziądzką cytadelę.

PS Zgadnijcie, ile cegieł użyto do budowy umocnień? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

Świątynia Otwartych Umysłów

Biblioteka Główna

Z natury cicha, spokojna i dostojna. Zaprasza do siebie – po wiedzę, przygodę, emocje. Oferuje słowa przekazywane w różnej formie – romans, przewodnik, kryminał, słownik, bajka… W bibliotece znajdziemy całą masę słów, które uczą, bawią i wzruszają: twory słowne na każdą okazję i dla każdego Czytelnika – dużego i małego. Nie przechodź obok niej obojętnie, ona zawsze czeka na swojego Czytelnika. Wejdź do tej świątyni otwartych umysłów i zanurz się w lekturze. Czytajmy, a pozostaniemy wiecznie młodzi.

Odwiedźcie również naszą Bibliotekę Tworów Słownych w zakładce Grudziądz To My. Zachęcamy do przesyłania swoich kreacji – czekamy.

Kościół pw.

Św. Franciszka Ksawerego

Przybliżamy Wam barokowy świat w odsłonie religijnej. Monumentalizm zespolony z przepychem i bogactwem: wysoka i wąska fasada, bardzo okazałe dekoracje, liczne rzeźby, mnóstwo ornamentów roślinnych na kolumnach i złote dodatki. Poznajcie nasz zabytek – kościół pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego. Z artykułu dowiecie się między innymi, co łączy grudziądzką świątynię z daleką Azją i dlaczego od położenia kamienia węgielnego do wybudowania świątyni minęły aż 74 lata!

Kolegium Jezuickie

– perłą barokowej architektury Grudziądza

Dzisiejszy świat jest pełen sprzeczności, nieporozumień… Czy w związku z tym potrzebujemy radykalnych zmian na miarę reformacji? A może byłoby mniej konfliktów, gdybyśmy zamiast na różnicach skupiali się na tym, co nas łączy; jesteśmy różni i to jest piękne! Edukacja i ewolucja myśli oraz zachowań przez setki lat wpływają na to, jak zmieniają się ludzie, miasta, społeczeństwa.

Poznajcie historię kolegium jezuickiego – naszej perły barokowej. Obecnie budynek pełni funkcję Urzędu Miasta, niegdyś był miejscem, w którym zdobywano wiedzę i poszerzano horyzonty. A wszystko zaczęło się od… reformacji.

Z Grudziądza w świat daleki…

Krótka historia kolei w naszym mieście

Czy czasami marzycie o tym, by „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet”?
Uważajcie – marzenia mogą się spełnić i stać się początkiem czegoś wielkiego, czegoś nieoczekiwanego i nadzwyczajnego. Czasem mogą być też przełomowe, ale aby tak się stało, to trzeba je mieć! Dawno temu pewien mężczyzna również miał wielkie marzenie – zrealizował je w 1829 roku, budując jeden z pierwszych parowozów. Tym marzycielem był George Stephenson, a swój parowóz nazwał… Rakieta. Był to przełom, dzięki któremu nasze podróże małe i duże są możliwe, są w zasięgu… torów. Zapraszamy Was do poznania dziejów grudziądzkich „żelaznych dróg”.

PS Z artykułu dowiecie się również, jak na Ukrainie nazywano lokomotywę oraz jak określano dawniej
dworce kolejowe.

Grudziądz

Miasto Ułanów

Nasze miasto należy do ułanów, nasza historia jest z nimi zespolona – dlatego każdy rok jest  najlepszy, aby ją upamiętniać. Ułani – to nasza duma! Przeczytajcie więcej o grudziądzkim Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Z artykułu dowiecie się również, czym była grudziądzka Sahara oraz ilu ułanów wykształciła jedyna w okresie międzywojennym szkoła dla kawalerzystów. Zapraszamy do lektury!

- zwierciadło historii miasta

Kościół pw. św. Mikołaja

Monumentalna gotycka bazylika zbudowana z tysięcy cegieł wypalanych w cegielniach pracujących pełną parą. Nasz kościół farny jest jedną z najstarszych świątyń ziemi chełmińskiej. Bazylika – jak wiele innych grudziądzkich zabytków – może poszczycić się burzliwą historią. Poznajcie ją razem z nami! Dowiecie się na przykład, co łączy grudziądzką farę z pewnym hiszpańskim arystokratą oraz gdzie odnaleziono zrabowane ze świątyni dzwony.

- cząstka Andaluzji w Grudziądzu

Przytułek Lachmanna

Ciężkie, drewniane drzwi wejściowe. Miliony rudych cegieł. Ozdobne gzymsy. Ośmiokątne wieżyczki. Budynek piękny i okazały. Pełnił niegdyś funkcję przytułku dla sierot żydowskich. Dzisiaj służy mieszkańcom między innymi jako Urząd Stanu Cywilnego. W swoich murach kryje wiele tajemnic – część z nich odkrywamy przed Wami w artykule! Poznajcie bliżej nasz zabytek.

Historia z Francją w tle

Poczta Główna

Poznajcie, Drodzy Czytelnicy, kawałek historii budynku poczty głównej. Jest to piękna budowla w stylu neogotyckim wykończona cegłą glazurowaną, a jej cechą charakterystyczną jest wmurowany zegar. Gmach poczty został wzniesiony w 1883 roku, a jego historia związana jest poniekąd z… Francją, gdyż środki na jego budowę pochodziły z odszkodowania, które Francja musiała zapłacić Prusom po przegranej wojnie francusko-pruskiej.

Czy Wy też czujecie nostalgię za minionymi latami, gdy listy odręcznie napisane odbierało się ze skrzynki na listy? Nie było telefonów, nie było poczty elektronicznej, nie było mediów społecznościowych. List był wyczekiwany lub niespodziewany, a listonosz był posłańcem przeróżnych wieści. Czasami była to kartka z wakacji lub depesza o narodzinach dziecka, a innym razem informacja o czyjejś śmierci. Czasy bardzo się zmieniły, my się zmieniliśmy, sposób komunikacji się zmienił, ale może czasem warto wysłać list – czy nie łatwiej wyrazić uczucia albo opisać swoje przemyślenia w takiej właśnie formie? Ileż to wymaga zaangażowania… Przelanie swoich myśli na papier i ubranie ich w słowa to bardzo głębokie przeżycie. Swój list zakończycie być może słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z miłością” lub „Ściskam”, nakleicie znaczek i puścicie w świat swoje emocje oraz przemyślenia… Przyłączycie się do wyzwania? Napiszcie czasem list do bliskiej osoby albo napiszcie do nas, jeśli macie ochotę – możemy opublikować Wasze twory słowne na naszym portalu.

Symbol Kupieckiej Tradycji Miasta

Spichlerze

Cegła i zaprawa – z tak prostych elementów powstało coś niezwykłego. Ludzie od zawsze tworzą istne cuda, łącząc pracę swoich rąk, pasję i intelekt – jednym z takich cudów są nasze spichlerze. Popatrzcie tylko na te mury! Gotyckie, strzeliste, masywne; są nie tylko piękne, ale przede wszystkim użyteczne. Odegrały ogromną rolę jako mury obronne oraz magazyny zboża. Dziś spichlerze nadal służą swoim mieszkańcom: niektóre z nich przeznaczone są na mieszkania, inne na biura, a część została zaadaptowana na muzeum.

Dzisiejsza panorama Grudziądza powstawała na przestrzeni wieków; mury obronne były świadkami burzliwej historii miasta. Grudziądzki zespół spichlerzy jest urzekający o każdej porze roku i nie bez powodu uplasował się na drugim miejscu plebiscytu pt. „7 nowych cudów Polski” zorganizowanego przez „National Geographic Traveler”. Sprawdźcie sami! Nasz symbol miasta możecie podziwiać, spacerując urokliwą ulicą Spichrzową lub błoniami nadwiślańskimi. Latem z kolei warto udać się w rejs po Wiśle, aby obejrzeć spichlerze w całej okazałości. 

Bramą otwartego miasta

Brama Wodna

W naszym mieście – w którym na ogół Wisła płynie spokojnym nurtem, ludzie chodzą zamyśleni, a ptaki ćwierkają swoje hymny – tworzymy nową historię każdego dnia. Teraźniejszość wypełniona jest znakami przeszłości w każdym zakamarku miasta. Brama Wodna, bohaterka naszej dzisiejszej opowieści, doskonale łączy przeszłość ze współczesnością. Codziennie przechodzą przez nią setki osób, zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Zawsze otwarta stała się znakiem promującym nasze miasto. Zwykłe przejście w niezwykłym miejscu. Zapraszamy i witamy.

PS Wiecie, ile bram zbudowali Krzyżacy wokół Grudziądza? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Góra Zamkowa

Wieża Klimek

Góra zamkowa jest niewątpliwie sercem Grudziądza, a na jej szczycie dumnie prezentuje się wieża Klimek. To ona wznosi się ponad naszym miastem i codziennie przypomina o swojej burzliwej historii. Wybudowana od nowa, by upamiętniać to, co dla nas najważniejsze – naszą wewnętrzną siłę i moc sprawczą! Byliśmy – jesteśmy – będziemy!

Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób Klimek powstał jak Feniks z popiołów, a nowa wieża odwzorowuje w detalach tę z XIII wieku. Cylindryczna budowla niegdyś służyła do obserwacji oraz do zawiadamiania o zagrożeniach załóg z pobliskich zamków. Dziś jednak pełni zupełnie inną funkcję – aktywnego zabytku. Dzięki wieży doświadczamy piękna naszej małej ojczyzny wręcz z lotu ptaka. Grudziądz Miasto Otwarte zaprasza do odwiedzin. Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny, obowiązują jednak godziny otwarcia, które przedstawiamy poniżej.

GODZINY OTWARCIAL
od listopada do lutego 9:00 – 16:00
marzec oraz październik 9:00 – 18:00
od kwietnia do września 9:00 – 20:00

Aleja Wigury 1

Park Miejski

Prawdziwy skarb zarówno kiedyś, jak i w dzisiejszych realiach. Burzliwe dzieje parku powodują, iż jest on dla nas jeszcze cenniejszy. Tajemniczy i niezwykle dźwięczny o każdej porze dnia i roku. Plusk wody, szum drzew, goniące się wiewiórki i śpiewające ptaki – w parku możemy posłuchać dźwięków niecodziennej orkiestry i osiągnąć stan fizycznego oraz psychicznego spokoju, a także oddać się chwili refleksji.

Nie możecie pominąć tego miejsca na trasie Waszych wędrówek po Mieście Otwartym dla każdego. Kiedyś ogród był zamykany na klucz – dzisiaj stoi otworem, z każdej strony wita nas i zachęca, by przyjemnie spędzać w nim czas. Mała architektura, która wpływa na klimat tego miejsca, sprawia, iż liczne ścieżki spacerowe przyozdobione latarenkami i ławeczkami przenoszą nas niemal do świata Narnii.

Część parku stanowi „różanka” – ogród, w którym znajdziemy aż 11 gatunków róż, ach…, niejedna para wypowiedziała w nim swoje najważniejsze TAK. Jest też restauracja Leśniczówka, w której można smacznie zjeść lub ugasić pragnienie; odbywają się tutaj także różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Chyba każdy mały mieszkaniec Grudziądza zna wspaniały plac zabaw, który znajduje się w parku; bardzo rozbudowany, wielofunkcyjny i stonowany kolorystycznie sprawdził się w tym miejscu idealnie. W parku znajdziecie też pomnik Światowida oraz czołg i działa przeciwpancerne z okresu II wojny światowej. Zimą w parku działa sztuczne lodowisko, które jest niemałą atrakcją dla miłośników łyżew. W parku można wypożyczyć hulajnogi i rolki. Dodatkowo bezpłatnie można wypożyczyć sprzęt do minigolfa, a także szachy, warcaby oraz bulle. Zapraszamy na aleję Wigury 1!

Błonia Nadwiślańskie

Fontanna Flisak

Kim jest ten tajemniczy mężczyzna wyłaniający się z wodnej toni? Mosiężny. Ciężki. Smutny czy wesoły?  Zamyślony czy skupiony na swojej pracy? Jest młody czy to już retman kierujący spławem? Ubrany w ciężki płaszcz i czapkę, która osłania kark przed żarem, a może przed deszczem. Płynie z nurtem rzeki, a spieniona woda szumi mosiężnymi falami.

Praca flisaków – bardzo niebezpieczna, a jednocześnie niezwykle ważna – przyczyniła się do rozwoju miast i gospodarki. Rzeźba flisaka, autorstwa Ryszarda Kaczora, stała się bardzo wyraźnym symbolem Grudziądza: jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców miasta oraz turystów. Flisak otoczony jest tabliczkami z nazwą ulicy  Grudziądzkiej, pochodzącymi z miast Polski i Europy. Idąc nadwiślańskim szlakiem w kierunku spichlerzy i  Bramy Wodnej, zatrzymajcie się na chwilę i spójrzcie na flisaka… Niegdyś był człowiekiem, który miał marzenia,  pragnienia, cele. Ta rzeźba uwiecznia fragment jego życia – chwilę, która zostanie z nami na zawsze. We wzroku  flisaka każdy może zobaczyć coś innego. Usiądźcie przy rzeźbie, bądźcie tu i teraz, spójrzcie na piękny zachód  słońca.

Kto wie, może pod falami, w które flisak uderza swoim wiosłem, czeka na Was jakaś inspiracja… Dajcie się porwać swoim myślom i tak jak flisak poddajcie się nurtowi. Kto wie, dokąd dopłyniecie?

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować