Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Czas Zwiedzania

GRUDZIĄDZ

MIASTO OTWARTE

Należy do nielicznych polskich miast, w których zachowały się spichlerze o genezie średniowiecznej.

Zapraszamy do poznania naszej Małej Ojczyzny

ZWIEDZAJ razem z nami!

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbył się spacer po zabytkowym Parku Miejskim, gdzie dawkę historii przekazała nam pani Magdalena...
Read More

„Spacer po zabytkowym Parku Miejskim z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków”-zaproszenie na wydarzenie

18 kwietnia, godz. 17.00, Park Miejski „Spacer po zabytkowym Parku Miejskim z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków”. Międzynarodowy Dzień Ochrony...
Read More

Relacja ze Spaceru Ornitologicznego

Spacer Ornitologiczny W minioną sobotę, 13 kwietnia 2024 roku Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zorganizowało kolejny już Spacer Ornitologiczny. Ubiegłoroczny...
Read More
1 2 3 8
PRZEWODNICY TURYSTYCZNI PTTK

PRZEWODNICY

Grudziądz

ZABYTKOWO

Kościół pw.

Św. Franciszka Ksawerego

Przybliżamy Wam barokowy świat – nurt religijny. Monumentalizm zespolony z przepychem i bogactwem. Bardzo okazałe dekoracje i mnóstwo ornamentów i złotych dodatków. Przedstawienie ruchu, praca ze światłem i cieniem,  mistyczność, dokładność i szczodrość w stylu dedykowanym europie. Poznajcie nasz zabytek.

Kolegium Jezuickie

– perłą barokowej architektury Grudziądza

Reformacja – czy dzisiaj jest również potrzebna? Czy właśnie teraz, oczekujemy zmian? Zmian, tak rewolucyjnych jak za czasów Marcina Lutra?

Dzisiejszy świat pełen sprzeczności,  nieporozumień… Może receptą jest zadbanie o swoje najbliższe otoczenie, które zatoczy pozytywny krąg? Zarażając dobrocią następny krąg…i tak dalej… Każda droga jest inna, podobnie jak my – nie jesteśmy tacy sami i należy to akceptować. Różnijmy się pięknie! I tak jak nasze miasto zmieniamy się – ewoluujemy.

Poznajcie historię perły barokowej – obecny Urzędy Miasta w Grudziądzu.

Z Grudziądza w świat daleki…

Krótka historia kolei w naszym mieście

Czy macie tak jak ja? Marzycie by „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bilet i nie dbać o bagaż…”? Marzenia mogą mieć moc sprawczą i stać się początkiem czegoś wielkiego, czegoś nieoczekiwanego i nazdwyczajnego. Czasem mogą być przełomowe, ale najważniejsze, by je posiadać! Dawno temu, pewien mężczyzna, również miał wielkie marzenie – zrealizował je w 1829r, niejaki George Stephenson, zbudował jeden z pierwszych parowozów. Nazwał go…”Rakietą”. Dzięki temu – dzisiejsza kolej, daje nam wiele możliwości. Nasze podróże małe i duże, są możliwe, są w zasięgu ręki. Zapraszam Cię do poznania i odkrycia wspólnie dziejów grudziądzkich „żelaznych dróg”.

Grudziądz

Miasto Ułanów

Każdy rok jest najlepszym momentem na upamiętnianie Historii o Ułanach. Nasze miasto należy do Nich, nasza historia jest z Nimi zespolona. To nasza duma! Przeczytajcie więcej o Grudziądzkim Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

- zwierciadło historii miasta

Kościół pw. św. Mikołaja

Monumentalny gotycki kościół oczywiście zbudowany z tysięcy małych rudych cegieł. Kto by pomyślał, że małe cegiełki mogą stworzyć coś tak wielkiego i pięknego. To kolejny rudy zabutek. 
BAZYLIKA KOLEGIACKA – SANKTUARIUM MB ŁASKAWEJ / PARAFIA PW. ŚW. MIKOŁAJA BPA

Poznajcie razem z nami historię naszej Bazyliki.

- cząstka Andaluzji w Grudziądzu

Przytułek Lachmanna

Witraże w wysokich oknach. Ciężkie drewniane drzwi wejściowe. Miliony rudej cegły. Wieżyczki podkreślające formę. Budynek kompletny. Ciężka praca wykonana – dzięki niej, mamy dzisiaj przepiękny Urząd Stanu Cywilnego.  W swojej pamięci kryje wiele tajemnic – część z nich odkrywamy przed Wami! Poznajcie nasz zabytek bliżej.

Historia z Francją w tle

Poczta Główna

Poznaj, Drogi Czytelniku, kawałek historii naszej Poczty Głównej – Tradycyjnej. Czasem czuję nostalgię minionych lat, gdy listy odręcznie napisane, odbierało się ze skrzynki pocztowej na parterze w bloku, w którym się mieszkało… Nie było telefonów, nie było poczty elektronicznej, nie było Social Mediów. Listy roznosili posłańcy, listonosze, pośrednicy. Pomyślmy – czasy na prawdę się zmieniły, my również się zmieniliśmy ale może czasem warto wysłać list – może łatwiej wyrazić uczucia w takiej formie? Ostatnio koleżanka właśnie taki list otrzymała, poczuła się jak za dawnych lat. To jakby cofnięcie się w czasie, prawda?  Ileż to wymagało zaangażowania… Przekłucie swoich myśli na papier, czasem przepisanie tego na „czysto”, zawsze podpisane z wyrazami szacunku, zakupienie znaczka i ot puszczenie w świat swoich emocji, uczuć, wyznań… Przyłączycie się do wyzwania by napisać czasem list do bliskiej osoby?:) bądź napiszcie do nas – jeśli chcecie, możemy opublikować Wasze Twory słowne! A tymczasem zapraszamy do naszej historii…

Symbol Kupieckiej Tradycji Miasta

SPICHLERZE

Cegła i zaprawa. Z tak prostych elementów powstało coś pięknego. Przy użyciu ludzkiej pracy, człowiek od wielu wieków jest w stanie stworzyć istne cuda. Popatrzcie na nasze mury. Gotyckie, strzeliste, masywne a co ważne użytkowe w zasadzie po dziś dzień służą swoim mieszkańcom… Poznajcie ich historię bo to one są jedynymi świadkami naszej przeszłości miasta. Na przestrzeni wieków powstawała nasza dzisiejsza panorama miasta. Niebywale urzekająca, nie bez powodu uznana za kolejny Cud Polski przez National Geographic Travel. Sprawdźcie nasz symbol miasta, koniecznie przejdźcie się ulicą Spichrzową o każdej porze roku zapiera dech.  

Bramą otwartego miasta

BRAMA WODNA

W naszym mieście gdzie na ogół Wisła płynie spokojnym nurtem, ludzie chodzą zamyśleni a ptaki ćwierkają swoje hymny, tworzymy nową historię każdego dnia. Teraźniejszość wypełniona znakami przeszłości. Brama Wodna bohaterka naszej opowieści. Codziennie przechodzą przez nią setki ludzi, mieszkańców oraz turystów. Zawsze otwarta stała się znakiem promującym nasze miasto. Zwykłe przejście w niezwykłym miejscu. Zapraszamy i Witamy. 

Góra Zamkowa

WIEŻA KLIMEK

Góra Zamkowa usytuowana w sercu Grudziądza,  przedstawiamy Wam jeden z jej nieodzownych elementów – Wieżę Klimek! Tak, skrywa wiele tajemnic… wiele historii…  To ona wznosi się ponad Naszym Miastem – codziennie przypomina nam o swojej burzliwej i tajemniczej historii. Wybudowana od nowa, by upamiętniać to co dla nas najważniejsze! Naszą wewnętrzną siłę i moc sprawczą! Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy! Zawsze przemija to, co niekoniecznie dobre, ale można z tego wziąć lekcję by odrodzić się na nowo, niekiedy na innym fundamencie – tak jak nasza wieża. Projekt odwzorowany w detalu, zapewniono nawet zieloną cegłę. Cylindryczna budowla niegdyś służyła do obserwacji, więzienia oraz obrony. Dziś jednak pełni zupełnie inną rolę – aktywnego zabytku. Dzięki niej doświadczamy piękna naszej małej ojczyzny z góry. Grudziądz Miasto Otwarte zaprasza do odwiedzin. Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny, jednak obowiązują godziny wejścia na wieżę, które przedstawiamy poniżej:

GODZINY OTWARCIAL
od listopada do lutego 9:00 – 16:00
marzec oraz październik 9:00 – 18:00
od kwietnia do września 9:00 – 20:00

Aleja Wigury 1

PARK MIEJSKI

Prawdziwy skarb, zarówno kiedyś jak i w dzisiejszych realiach. Burzliwe życie Parku, powoduje, iż jest jeszcze piękniejszy i doceniamy jego każdą odsłonę, których ma wiele. Tajemniczy, z całą pewnością. Dźwięczny – o każdej porze dnia, nocy, roku. Nie możecie pominąć tego miejsca na trasie Waszych wędrówek po Mieście Otwartym dla każdego. Kiedyś ogród zamykany na klucz – dzisiaj stoi otworem, z każdej strony witając i zachęcając, by spędzać w nim więcej niż jedną chwilę. Mała architektura, która wpływa na klimat sprawia, iż liczne ścieżki spacerowe przyozdobione latarenkami i ławeczkami przenoszą nas niemal do świata Narnii. Światowid, czołg, ogród róż, ach…, nie jedna para wypowiedziała w nim swoje najważniejsze TAK. Szum fontanny, goniące się wiewiórki i śpiewające ptaki. Czasem możemy doświadczyć dźwięków orkiestr grających nad brzegiem stawu, dźwięk ten rezonuje z wodą i przenika nas dając chwilę relaksu, refleksji. Jest też Leśniczówka, można wstąpić tam na jedzenie lub ugaśnić pragnienie. Czas umili także dzieciom poprzez plac zabaw, który idealnie sprawdził się w tym miejscu. Zimą można pojeżdzić na łyżwach, latem dobre miejsce do ochłody. W parku można wypożyczyć hulajnogi, rolki. Dodatkowo  bezpłatnie można wypożyczyć sprzęt do minigolfa, szachy, warcaby oraz bulle. Zapraszamy na Aleję Wigury 1!

Błonia Nadwiślańskie

FONTANNA FLISAK

Mosiężny. Ciężki. Smutny czy wesoły? Zamyślony czy zagubiony? Tablice w jego pobliżu kierują jego nurtem wytyczając drogę? Mężczyzna, zdaje się być młody a może to już Retman? Ubrany w ciężki płaszcz i czapkę, która osłania kark przed żarem a może deszczem? Tajemnicza postać wyłaniająca się z wodnej toni. Płynie niespiesznie czy może w pogoni? – macha wiosłem, w którą stronę? Płynie z prądem czy własnie pod prąd? Czy obrał dobry kierunek? Spieniona woda szumi miesiężnymi falami, niczym zwiastun pogoni za szczęściem? Flisak – odrębna grupa zawodowa a jednak żyjąca istota – niegdyś. Pomnik a jednak symbol istnienia z tymi samymi miłościami, pragnieniami co my – dzisiaj. Ach…każdy patrzy a widzi inaczej. Zobacz sam i zobacz co autor mógł mieć na myśli… Możesz kreować, tworzyć, kontemplować przy strumieniu fal Flisaka. Możesz usiąść przy nim, oddać się refleksji – to On może być Twoją inspiracją. Flisak bowiem patrzy na Wisłę jakby chciał uciec, z prądem rzeki a jednak zatrzymany w chwili TU i TERAZ – dla Ciebie. Dlatego idąc nadwiślańskim szlakiem w kierunku Spichlerzy z Cegieł i Bramy Wodnej, współcześnie kreującej tożsamość naszego miasta, zatrzymajcie swoje spojrzenie na Naszą Fontannę z 2005r stworzoną przez grudziądzkiego rzeźbiarza Ryszarda Kaczora. Warto? Oczywiście!

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować