Góra Zamkowa usytuowana w sercu Grudziądza, przedstawiamy Wam jeden z jej nieodzownych elementów – Wieżę Klimek! Tak, skrywa wiele tajemnic… wiele historii… To ona wznosi się ponad Naszym Miastem – codziennie przypomina nam o swojej burzliwej i tajemniczej historii. Wybudowana od nowa, by upamiętniać to co dla nas najważniejsze! Naszą wewnętrzną siłę i moc sprawczą! Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy! Zawsze przemija to, co niekoniecznie dobre, ale można z tego wziąć lekcję by odrodzić się na nowo, niekiedy na innym fundamencie – tak jak nasza wieża. Projekt odwzorowany w detalu, zapewniono nawet zieloną cegłę. Cylindryczna budowla niegdyś służyła do obserwacji, więzienia oraz obrony. Dziś jednak pełni zupełnie inną rolę – aktywnego zabytku. Dzięki niej doświadczamy piękna naszej małej ojczyzny z góry. Grudziądz Miasto Otwarte zaprasza do odwiedzin. Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny, jednak obowiązują godziny wejścia na wieżę, które przedstawiamy poniżej:
GODZINY OTWARCIAL
od listopada do lutego 9:00 – 16:00
marzec oraz październik 9:00 – 18:00
od kwietnia do września 9:00 – 20:00
Prawdziwy skarb, zarówno kiedyś jak i w dzisiejszych realiach. Burzliwe życie Parku, powoduje, iż jest jeszcze piękniejszy i doceniamy jego każdą odsłonę, których ma wiele. Tajemniczy, z całą pewnością. Dźwięczny – o każdej porze dnia, nocy, roku. Nie możecie pominąć tego miejsca na trasie Waszych wędrówek po Mieście Otwartym dla każdego. Kiedyś ogród zamykany na klucz – dzisiaj stoi otworem, z każdej strony witając i zachęcając, by spędzać w nim więcej niż jedną chwilę. Mała architektura, która wpływa na klimat sprawia, iż liczne ścieżki spacerowe przyozdobione latarenkami i ławeczkami przenoszą nas niemal do świata Narnii. Światowid, czołg, ogród róż, ach…, nie jedna para wypowiedziała w nim swoje najważniejsze TAK. Szum fontanny, goniące się wiewiórki i śpiewające ptaki. Czasem możemy doświadczyć dźwięków orkiestr grających nad brzegiem stawu, dźwięk ten rezonuje z wodą i przenika nas dając chwilę relaksu, refleksji. Jest też Leśniczówka, można wstąpić tam na jedzenie lub ugaśnić pragnienie. Czas umili także dzieciom poprzez plac zabaw, który idealnie sprawdził się w tym miejscu. Zimą można pojeżdzić na łyżwach, latem dobre miejsce do ochłody. W parku można wypożyczyć hulajnogi, rolki. Dodatkowo bezpłatnie można wypożyczyć sprzęt do minigolfa, szachy, warcaby oraz bulle. Zapraszamy na Aleję Wigury 1!
Mosiężny. Ciężki. Smutny czy wesoły? Zamyślony czy zagubiony? Tablice w jego pobliżu kierują jego nurtem wytyczając drogę? Mężczyzna, zdaje się być młody a może to już Retman? Ubrany w ciężki płaszcz i czapkę, która osłania kark przed żarem a może deszczem? Tajemnicza postać wyłaniająca się z wodnej toni. Płynie niespiesznie czy może w pogoni? – macha wiosłem, w którą stronę? Płynie z prądem czy własnie pod prąd? Czy obrał dobry kierunek? Spieniona woda szumi miesiężnymi falami, niczym zwiastun pogoni za szczęściem? Flisak – odrębna grupa zawodowa a jednak żyjąca istota – niegdyś. Pomnik a jednak symbol istnienia z tymi samymi miłościami, pragnieniami co my – dzisiaj. Ach…każdy patrzy a widzi inaczej. Zobacz sam i zobacz co autor mógł mieć na myśli… Możesz kreować, tworzyć, kontemplować przy strumieniu fal Flisaka. Możesz usiąść przy nim, oddać się refleksji – to On może być Twoją inspiracją. Flisak bowiem patrzy na Wisłę jakby chciał uciec, z prądem rzeki a jednak zatrzymany w chwili TU i TERAZ – dla Ciebie. Dlatego idąc nadwiślańskim szlakiem w kierunku Spichlerzy z Cegieł i Bramy Wodnej, współcześnie kreującej tożsamość naszego miasta, zatrzymajcie swoje spojrzenie na Naszą Fontannę z 2005r stworzoną przez grudziądzkiego rzeźbiarza Ryszarda Kaczora. Warto? Oczywiście!