Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zwiedzanie zabytkowego budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

27 kwietnia @ 10:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

W sobotę (27 kwietnia) o godzinie 10.00 rozpocznie się zwiedzanie zabytkowego budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Powstał on w miejscu osady zwanej Fryta. Zadaniem wybudowanej szkoły miało być przygotowanie dziewcząt do roli gospodyń domowych, a w późniejszych latach doszły kursy krawieckie. Budynek został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 będzie można zwiedzić zabytkowy gmach zajezdni tramwajowej. Dodatkową atrakcję będzie przejażdżka tramwajem ulicami Starego Miasta. Początki tego typu transportu sięgają w Grudziądzu końca XIX wieku, kiedy to uruchomiono pierwszą linię tramwaju konnego, kursującego z dworca kolejowego do Wystawy Rzemiosła Prus Zachodnich, zlokalizowanej przy obecnej ulicy Legionów. Wraz z uruchomieniem linii tramwajowej pojawiła się potrzeba zbudowania zajezdni, która mieści się przy ulicy Dworcowej 47.

W dwóch turach będzie można zwiedzić zabytkową oczyszczalnię i przepompownię ścieków. Obiekt funkcjonował w latach 1907 – 2002. W trakcie wydarzenie będzie można zobaczyć znajdujące się w podziemiach zabytkowe elementy mechaniczne oraz stare pompy, jak również serce zabytkowej oczyszczalni – sito Riensch-Wurla. Pierwsza grupa rozpocznie swój spacer w sobotę 27 kwietnia o godzinie 11.00, druga w samo południe.

Szczegóły

Data:
27 kwietnia
Godzina:
10:00
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

zespół szkół gastronomicznych

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: