Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

3 maja 2024 – Dzień Otwarty Cytadeli

Cytadela to jedna z największych atrakcji turystycznych w Grudziądzu. To obiekt wojskowy i tylko dwa razy w roku można skorzystać i wejść bezpłatnie na teren – 11.11 i 3.05.

Cytadela co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Nie tylko grudziądzanie licznie przekraczają bramy twierdzy, ale także goście spoza Grudziądza, miłośnicy militariów z całej Polski.

Dzień Otwarty Cytadeli to okazja do rodzinnego spaceru po terenie Twierdzy. Pogoda tego dnia dopisała i wg oficjalnego meldunku służb ochrony (info. ze strony Cytadeli) tego dnia bramę przekroczyło 5.000 osób pieszych, a 800 aut wjechało na parking. Twierdzę można było zwiedzać na własną rękę bądź z przewodnikiem. Na terenie odbyły się liczne pokazy sprzętu oraz wyposażenia służb mundurowych (m.inn. policji, straży pożarnej, służby więziennej, patrolu saperskiego czy 13WOG) oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Kolekcjonerzy pamiątek o Grudziądzu i Cytadeli mogli powiększyć swoje kolekcje bądź podziwiać zbiory grudziądzkich kolekcjonerów. Dla spragnionych była kawa, a dla zgłodniałych wojskowa grochówka. Ratownicy medyczny uczyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Można było przymierzyć stroje służb mundurowych, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz porozmawiać o ich pracy. Na terenie odbył się również koncert Grudziądzkiej Orkiestry Dętej oraz dzieci z OPO. Można było wejść na punkt widokowy na Wielkim Magazynie, skąd podziwiano panoramę Wisły.

Zwiedzanie Cytadeli Grudziądz to prawdziwa gratka dla pasjonatów militariów i historii. Wejście na teren obiektu nie zawsze jest jednak możliwy, tym bardziej warto było wykorzystać ten dzień i odwiedzić jedną z największych Twierdzy w Polsce.

Grudziądz Miasto Otwarte – bądź z nami na bieżąco Co? Gdzie? Kiedy? w Grudziądzu.

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024