Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony przez Międzynarodową Radę Muzeów w 1977 roku w Moskwie.

Święto to stanowi wyraz uznania dla muzealników i ich pełnej zaangażowania pracy. To właśnie oni otaczają troską zabytki, ocalają od zapomnienia tradycje i obyczajowość minionych pokoleń oraz przypominają o ważnych wydarzeniach z przeszłości.

Muzea nie są wyłącznie zbiorem eksponatów z mniej lub bardziej odległej przeszłości. To również ważne narzędzia społecznej edukacji, które pozwalają na czerpanie wiedzy zarówno z historycznych świadectw, eksponatów i obiektów, jak i współcześnie opracowanych źródeł. Muzealna misja coraz częściej korzysta z możliwości, które zawdzięczamy nowy  technologiom. W ten sposób muzealna ekspozycja staje się dostępna dla szerszego kręgu odbiorców, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowy Dzień Muzeów to okazja do złożenia podziękowań za wszystkie bezcenne dla narodowej i regionalnej tożsamości działania. Dzień Muzeów związany jest z Nocą Muzeów, podczas której muzea oraz instytucje kultury na całym świecie otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, organizując liczne atrakcje tj. wystawy, warsztaty, wykłady, koncerty, programy edukacyjne. Tak będzie i tym razem, bowiem już w najbliższą sobotę, czyli 18 maja, grudziądzkie placówki muzealne będą czynne dla zwiedzających dłużej niż zwykle. O muzealnej ofercie na najbliższy weekend przeczytać możecie tutaj:

https://grudziadz.pl/artykul/69/21496/noc-muzeow-2024

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024