Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbył się spacer po zabytkowym Parku Miejskim, gdzie dawkę historii przekazała nam pani Magdalena Biernat – autorka przewodnika o Parku Miejskim.

 

Święto to zostało ustanowione 18.04.1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS).

Park Miejski im. Piotra Janowskiego jest najstarszym parkiem w Grudziądzu i założono go w 1865 roku. W 2011 roku został wpisany do rejestru zabytków i podlega prawnej ochronie. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w 2015 roku park zyskał imię Piotra Janowskiego, światowej sławy skrzypka urodzonego w Grudziądzu. Całkowita powierzchnia parku to 14 ha. Rośnie tu ponad 2,5 tysiąca drzew. A skąd wzięła się inicjatywa powstania parku? Musimy cofnąć się do wieku XIX.

Parki i ogrody są specyficznym rodzajem zabytków, gdzie elementem tworzącym ten zabytek jest materiał roślinny. Głównie są to drzewa. Na przełomie XIX/XX wieku Grudziądz stał się silnie rozwijającym ośrodkiem przemysłowym. Zaczęły powstawać duże fabryki i warunki życia w mieście znacznie się pogarszały, powietrze stawało się coraz bardziej zanieczyszczone, ludzie potrzebowali przestrzeni na wypoczynek. W 1865 roku Niemieckie Towarzystwo Upiększania Miasta stwierdziło, że miasto nie może funkcjonować bez terenów zieleni publicznej, który to miał poprawić warunki bytowania ludzi. Zieleń miała wpływać pozytywnie na mieszkańców. I tak też zaczęło przekształcać część lasu podmiejskiego w park. W 1866 roku zaczęto pierwsze prace kształtujące park. Zaczęto od trzebieży drzewostanu, gdzie drzewostan leśny zaczęto zmieniać w drzewostan parkowy. Utworzono sieć ścieżek umożliwiających spacerowanie. Wyczyszczono podszyt leśny i zaczęto zmieniać przestrzeń leśną w przestrzeń parkową. Zaczęto sądzić lipę drobnolistną, szerokolistną, srebrzystą, kasztanowce. W samym sercu parku powstaje Leśniczówka, która jest obecnie obiektem zabytkowym i w 1870 roku była restauracją parkową. Zaczynają powstawać ciekawe kompozycje geometryczne. Jednym z takich kompozycji jest parter bukszpanowy z lat 20 XX wieku, urządzony w wgłębniku obok Leśniczówki.
Park Miejski to magiczne miejsce. Zwłaszcza wiosną i latem zmienia się w niesamowicie kolorowy i barwny teren, a zapach kwitnących krzewów długo pozostaje nam w pamięci. Kwitnąca magnolia zachwyca nas swoimi kwiatami, a kalina koreańska „Aurora” hipnotyzuje intensywnym zapachem. Park to także dom dla naszych leśnych przyjaciół. Tu mają swoje spiżarnie wiewiórki, dzięcioły słychać już od samego rana jak pracowicie „testują” każde drzewo, tu gniazda budują kosy, sikorki czy wróble. Nie da się przejść obojętnie koło gęstych rabat róż. Róże w parku to prawdziwe królowe. W 2O14 rok odtworzono historyczny ogród różany, zwany Różanką. Położony jest w zagłębieniu terenu i można podziwiać tu niesamowite odmiany róż (11 gatunków), jednak musimy jeszcze trochę poczekać aż zakwitną. W samym centrum parku jest staw z okresu II wojny światowej, po którym pływają kaczki, a niegdyś łabędzie.

Park Miejski o każdej porze roku ma swój urok i zachwyca swoją wyjątkowością. Tu można wypocząć czy wyciszyć się nasłuchując „ptasie radio”. Tu można zagrać w minigolfa, wypożyczyć rolki i hulajnogę, zagrać w szafy i warcaby. Każda pora roku jest dobra na spacer po naszym pięknym parku, jednak wiosna, kiedy to wszystko budzi się do życia, to magia tego miejsca. I w oczekiwaniu aż zakwitną róże zapraszam na wiosenny spacer.

Grudziądz Miasto Otwarte to portal, gdzie na bieżąco staramy się informować Co? Gdzie? I Kiedy? dzieje się w Grudziądzu. Zapraszam do śledzenia strony oficjalnej.

Autor: Magdalena Hausman

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024