Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja @ 12:00
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Wraz z rozpoczęciem kolejnego kwartału kontynuujemy tradycję przypominania o ważnych uroczystościach patriotycznych, zarówno tych istotnych dla każdego Polaka, jak i tych o randze lokalnej. Prezentujemy zatem kalendarium takich uroczystości w drugim już kwartale 2024 roku, licząc na przydatność poniższego zestawienia dla wszystkich zainteresowanych

13 kwietnia, a więc w najbliższą już sobotę, odbędzie się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Mickiewicza w Grudziądzu. Jej program obejmuje występ patriotyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 5, po którym – około godziny 12.15 – nastąpi oficjalna uroczystość patriotyczna z asystą Wojska Polskiego.

To właśnie 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego oraz pracowników innych służb mundurowych na terenie ZSRR. W 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

2 maja obchodzić będziemy Świętu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Z tej okazji o godz. 12.00 rozpocznie się biało-czerwony marsz z flagą narodową do Rynku (Zbiórka: Planty przy al. 23 Stycznia, przed Starostwem Powiatowym). Z kolei na godz. 12.20 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski i hymnu Unii Europejskiej (Chór Alla camera), co będzie miało miejsce na Rynku.

3 maja przypada  233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na  godz. 9.45  zaplanowane zostało złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości, a na godz. 10.00 msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej (za jej oprawę muzyczną odpowiadać będzie Chór Męski ECHO). Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku będzie miała miejsce o godz. 11.15, tuż po występie artystycznym młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego, który ma się rozpocząć o godz. 11.00.

8 maja świętować będziemy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Obchody odbędą się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku, a ich początek wyznaczono na godz. 12.00. Jak co roku uczcimy kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej, tym razem już 79.

12 maja przypada 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka na Placu Niepodległości ma się rozpocząć o godz. 12.00.

W dniach 12 i 25 maja oddamy cześć rtm. Witoldowi Pileckiemu w związku z jego 123. rocznicą urodzin i 76. rocznicą śmierci.

4 czerwca przypada 62. rocznica śmierci gen. Józefa Hallera.

czerwcu, jak ma to miejsce co roku, obchodzić będziemy Dni Grudziądza.

Szczegóły

Data:
2 maja
Godzina:
12:00

Miejsce wydarzenia

Planty przy al. 23 Stycznia, przed Starostwem Powiatowym

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: