
W architekturze panuje gotyk. To wówczas zaczęły powstawać mury obronne naszego miasta. Dla Krzyżaków obronność miała bardzo duże znaczenie, toteż otoczyli miasto od północy, wschodu i południu aż po Bramę Toruńską podwójnym murem obwarowań. Od Bramy Toruńskiej do Bramy Wodnej i wzdłuż Wisły mur był pojedynczy.
To właśnie do nadwiślańskiego pojedynczego muru zaczęto dobudowywać spichlerze.
Czy widzicie pewną różnicę w wyglądzie bohaterów naszej historii? Bardzo dobrze! Z tej strony spichlerze są dużo niższe. Ich budowniczowie świetnie wykorzystali warunki terenowe. Mam do was jeszcze jedną prośbę. Zamknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie dawny gwar tej ulicy, tragarzy niosących worki pełne zboża, kupców targujących się o ceny.
To wówczas spichlerze wpisane zostały na listę Pomników Historii Prezydenta RP.
W spichlerzach nr 33 i 35 otwarty został w 2022 roku nowy oddział Muzeum im. ks. W. Łęgi – Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, który przybliża zwiedzającym zarówno dzieje Grudziądza, jak i również wiślanego szlaku.
W 2023 roku zrewitalizowano spichlerz nr 57 tworząc nową przestrzeń tętniącą życiem dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. W tym samym roku spichlerze 21 i 23 zostały przekazane przez miasto Urzędowi Marszałkowskiemu z przeznaczeniem na jego przedstawicielstwo.
ŹRÓDŁO:
Z. Radacki, Spichlerze gotyckie nad dolną Wisłą, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historia Sztuki” 1959, nr 22, z. 1.
Roczniki Grudziądzkie:
1960 : M. Biskup, Rozwój przestrzenny Grudziądza
J. Frycz, Układ urbanistyczny i architektura Grudziądza
1970: J. Wojtowicz, Z przemian gospodarczych Grudziądza na przełomie XIX/XX wieku
1983: S. Reszkowski, Rozplanowanie i zabudowa Grudziądza. Przemiany przestrzenne po lokacji.
1985: S. Reszkowski, Lokacja i polokacyjne przemiany miasta Grudziądza w XIII – XIV w.
2005: R. Sudziński, Etapy i kierunki rozwoju Grudziądza w okresie kapitalistycznej industrializacji miasta (od poł. XIX wieku do roku 1939)
2011: I. Fijałkowska, Zarys historii działalności konserwatorskiej na terenie Grudziądza
2012: I. Fijałkowska, Spichlerze grudziądzkie, jako część zespołu dzielnicy Starego Miasta. Propozycja wpisu na listę Pomników Historii Prezydenta Rzeczypospolitej
2016: R. Czaja, Znaczenie gospodarcze Grudziądza w średniowieczu
2020: I. Fijałkowska, Zniszczenia obiektów zabytkowych Grudziądza w czasie drugiej wojny światowej i ich odbudowa
ŹRÓDŁO FOTOGRAFII CZARNOBIAŁEJ:
– Narodowe Archiwum Cyfrowe