Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zwiedzając nasze błonia nadwiślańskie,
możemy przyjrzeć się postaci młodego mężczyzny,
stojącego w pobliżu Bramy Wodnej.

Zacznijmy od początku.

Kim właściwie byli flisacy i czym się zajmowali?

Jak wyglądała ich hierarchia?

Flisak – czyli przedstawiciel grupy zawodowej zajmującej się dawniej w Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportowaniem) rozmaitych towarów. Najczęściej byli to chłopi – czyli najniższa z warstw społecznych, którzy zamieszkiwali nadrzeczne wsie. Transport rzeczny był dla nich dodatkową pracą sezonową.

Transport transportem, ale to wszystko byłoby niemożliwe gdyby nie królowa polskich rzek – Wisła.

Ta niezwykła rzeka jest najdłuższą rzeką w Polsce (mierzy ona 1047 km długości) i najdłuższą wpadająca do morza Bałtyckiego. Przez setki lat łączyła Ziemię Krakowską, Sandomierską, Mazowsze, nasze Kujawy, Ziemię Chełmińska i Pomorze, aby finalnie wpłynąć do wód Morza Bałtyckiego.
Z biegiem czasu zawód flisaka był coraz bardziej popularny, w XVII wieku flisacy założyli własną organizację, a król Władysław IV Waza nadał im specjalne przywileje.
W hierarchii tej grupy zawodowej najważniejszą rolę odgrywał starszy flisak (tzw. retman), który kierował spływem i był odpowiedzialny za stan i transport tratew. Ze starych ksiąg możemy wyczytać zaskakujące dane dotyczące ilości transportów. Bywały lata, gdzie przez Wisłę w ciągu roku przepływało ok. 2 tysięcy jednostek zbudowanych z drewnianych tratw. Flis, czyli „spław” był przeprowadzany we flotyllach (zestawach) kilku lub kilkunastu tratew lub statków. Dzięki rzece Wiśle flisacy wykorzystywali możliwość transportu towarów w głównej mierze do portu morskiego w Gdańsku, skąd produkty np. żywnościowe wędrowały w świat na pokładach statków. Flisacy zajmowali się początkowo transportem drewna, kamienia, soli, zbóż czy też innych płodów rolnych. Aktualnie w Polsce Stolicą Polskiego Flisactwa jest Ułanów, miasto w województwie podkarpackim, w którym działa Bractwo Flisackie skupiające zaledwie około 150 członków.

Skoro wiemy już kim, są i czym zajmowali się flisacy. Wracamy zatem do naszego Grudziądzkiego flisaka.

Początki tej mosiężnej figury sięgają roku 2005- to właśnie w tym czasie grudziądzki rzeźbiarz Ryszard Kaczor stworzył ten pomnik. Figura ta ,mierzy aż 2,30 metra wysokości i stoi na charakterystycznym podwyższeniu, a wokół niej płynie woda.
Mówiąc o wodzie zatrzymajmy się na chwilę przy tym ważnym aspekcie. Fontannę zasila woda z kanału Trynka, uchodzącego nieopodal flisaka do Wisły. Woda ta jednak nie tryska w górę czy też nie spływa po samej figurze jak wiele osób mogłoby sobie to wyobrażać. Woda tryska pod mosiężne fale imitując rwący nurt rzeki Wisły.
Młody mężczyzna (flisak) jest odziany w długi płaszcz i czapkę osłaniającą kark. W ręku trzyma długie wiosło sięgające do wody, które pokazuje nam, że zmaga się on z rwącym nurtem rzeki.
Figura flisaka swą potężnością ukazuje nam nie tylko jej ważność ale także i siłę, którą musieli posiadać flisacy, aby przetrwać daleką wyprawę do portu docelowego. Postać flisaka jest skierowana ku Wiśle, aby widział on, że do jego celu zostało już tylko 215 km.

W Grudziądzu nieopodal fliska znajduje się utworzony Park Miast.

Powieszone są tu tabliczki z nazwą ulicy Grudziądzkiej, które inne miasta Polski i Europy mają na swoim terytorium. Jest to bardzo ciekawe i interesujące zjawisko, ponieważ dzięki nim, możemy dostrzec, że nasza mała ojczyzna – Grudziądz jest znana nie tylko w Polsce ale i poza nią.

A może komuś z naszych czytelników udało się znaleźć kawałek Grudziądza w innym zakątku świata?

Jeśli tak - to koniecznie dajcie nam znać!

Zapraszamy również do odwiedzenia Muzeum Handlu Wiślanego „Flis” znajdującego się 2 minuty od fontanny.

Zapraszamy również do śledzenia portalu Grudziądz Miasto Otwarte, gdzie nie tylko możemy dowiedzieć się czegoś więcej o Flisaku, ale również i o innych miejscach wartych uwagi.
Artykuł oraz zdjęcia Kamil Danielewicz
źródła informacji: proszewycieczki.wordpress.com, wikipedia, Muzeum Handlu Wiślanego „Flis".