Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

1 września – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września – 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. to data, która zapisała się na kartach historii wielu państw. Tego dnia około godziny 4:47 niemieckie strzały z pancernika Schleswig-Holstein na polskie pozycje na Westerplatte rozpoczęły największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny. Między siłami nacierających wojsk niemieckich a polskimi obrońcami Westerplatte istniała znacząca dysproporcja. Mimo to ta polska placówka broniła się przez siedem dni. W Gdańsku z agresorem walczyła także załoga Poczty Polskiej.

Przed wschodem słońca z najeźdźcami zmagano się także w Tczewie. Obiektami zbombardowanymi przez niemieckie lotnictwo były okolice mostów i dworzec kolejowy, stanowiące ważny węzeł komunikacyjny w tzw. „korytarzu pomorskim”.

W pierwszych godzinach wojny ucierpiał także Wieluń. Na Miasto spadły bomby zrzucane przez samoloty niemieckiego Luftwaffe.

Od początku Hitler realizował strategię wojny błyskawicznej (blitzkrieg). Ataki przeprowadzane były z morza, lądu i powietrza na całych długościach granic. Wojska niemieckie miały militarną przewagę, co spowodowało przełamanie polskiego oporu i wkroczenie wroga w głąb kraju.

Do Grudziądza wojska niemieckie dotarły 4 września 1939 roku. Podczas trwającej 5 lat II wojny światowej zniszczeniu uległo 60 procent miasta, którego powierzchnia wynosiła wtedy niespełna 29 km2.

1 września jest uroczystym, patriotycznym dniem, podczas którego upamiętnia i wspomina się tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

Zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej


Zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024