Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzień Muzealnika – święto strażnika przeszłości i kreatora przyszłości

Dzisiaj obchodzimy 47. Dzień Muzealnika – strażnika przeszłości i kreatora przyszłości.

Muzea – świątynie czasów minionych, w których pielęgnuje się przeszłość są z każdym rokiem coraz bardziej otwarte na przyszłość.

Nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne połączone z bogatą ofertą edukacyjną są siła napędową i podstawą funkcjonowania dzisiejszych muzeów. Otwartość i dostępność tych niezwykłych placówek kultury zachęca do odwiedzin, do przestąpienia progu, by przenieść się do innego świata. Nie byłoby tej podroży gdyby nie przewodnicy po tym specyficznym uniwersum. Muzealnicy – strażnicy przeszłości dbają
o zachowanie w coraz to młodszych pokoleniach tradycji i wartości przodków, próbują zaszczepić szacunek i wzbudzają zainteresowanie ojczystą historią i zwyczajami. Nie zamykają się jednocześnie na przyszłość, wciąż dotrzymując jej kroku. Warsztaty, wykłady, projekty, w których mogą uczestniczyć zwiedzający gromadzą mniejszych i większych miłośników muzeów. Multimedia, coraz częściej obecne w muzealnym świecie, pozwalają na uczestnictwo i doświadczanie. Można w muzeum dotknąć wirtualnego eksponatu, poznać historię jego powstania i przeznaczenia. Można spróbować swoich sił w quizie, obejrzeć stare fotografie, posłuchać opowieści czy założyć gogle, które przeniosą nas w inny, cyfrowy wymiar.

Międzynarodowemu Dniu Muzealnika nierozerwalnie towarzyszy Noc Muzeów.

W Polsce impreza ta organizowana jest od 2003 r.  Pełna wydarzeń, wykładów i warsztatów. Otwarte drzwi zachęcają do odwiedzin, więc korzystajmy. Pora zaprzyjaźnić się z muzeum, a zwłaszcza naszym grudziądzkim, które w tym roku obchodzi swoje 140 urodziny. To poważny wiek. Życzmy więc Muzeum i jego pracownikom kolejnych owocnych lat. Niech nadal dumnie strzegą przeszłości, jednocześnie odważnie patrząc w przyszłość. Bo misja muzealnika jest nie tylko sprawowanie pieczy nad przyszłością, ale tworzenie przyszłości!

Autor: Patryk Krygier

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024