
Oczywiście, jest to budynek Poczty Głównej. Zapraszamy do poznania historii tego zabytkowego gmachu!
Już odpowiadam – to ponad tysiąc lat historii, wyobrażacie sobie? Niebywałe! Oczywiście początkowo komunikacja pocztowa związana była tylko i wyłącznie z władcą
i jego dworem. Z czasem własną sieć posłańców utrzymywały zarówno miasta jak i bogate kupiectwo.
Wróćmy do Poczty Głównej.
Stańmy naprzeciwko wejścia do budynku i popatrzmy w górę. Widzicie zegar? Doskonale! Towarzyszy on mieszkańcom naszego miasta od blisko 140 lat, pomagając odmierzać upływający czas. Gmach poczty i zegar, będący jego częścią, oddane zostały do użytku w 1883 roku.
Budynek wybudowany został w modnym wówczas stylu neogotyckim, swoim wyglądem przypomina najstarsze zabytki naszego miasta. Co ciekawe możemy powiedzieć, że w pewnym sensie budowę sfinansowali Francuzi.
Już wyjaśniam. Latem 1870 roku wybuchła wojna francusko – pruska, w której Francuzi ponieśli klęskę i zmuszeni zostali do wypłacenia kontrybucji (inaczej mówiąc reparacji czy też odszkodowania) Cesarstwu Niemieckiego w wysokości aż 5 miliardów, tak miliardów franków w złocie! Pieniądze te posłużyły do finansowania wielu inwestycji w ówczesnych Niemczech, w tym budowy gmachu grudziądzkiej poczty.
W 1920 roku Grudziądz wraca w granice państwa polskiego. Ile zarabiał listonosz przed wojną?
Jego zarobki wahały się w granicach od 145 do 175 zł miesięcznie i były porównywalne do zarobków kolejarzy czy też nauczycieli. W czasie okupacji budynek poczty znajduje się w rękach Niemców, by ponownie wrócić w polskie ręce w 1945 roku.
W 2020 roku Informacja Turystyczna w Grudziądzu w ramach akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” zorganizowała wycieczkę do niedostępnych na co dzień zakamarków grudziądzkiej poczty. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. jedyne zachowane w Grudziądzu ażurowe schody prowadzące na pozostałość wieży oraz konstrukcję drewnianą wieży zegarowej.
a więc pióra, długopisy czy ołówki w dłoń, niech nasze listy wyruszą w świat!
ŹRÓDŁO:
W. Sieradzan „O historycznym znaczeniu krzyżackich źródeł epistolarnych dla średniowiecznego Grudziądza”, Rocznik Grudziądzki, tom 14 (2001 r.)
Strona internetowa Informacji Turystycznej w Grudziądzu
http://www.historiabraniewa.hekko.pl/index.php/inne/146-dzieje-poczty-w-prusach-na-warmii-i-w-braniewie
https://kurekmazurski.pl/dzieje-poczty-w-prusach-2007061238328/
„Mały rocznik statystyczny 1939”
ŹRÓDŁO FOTOGRAFII:
zdjęcia, pochodzą z serwisu fotopolska.eu.