Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem muzealnych wydarzeń na nadchodzące dni – przed nami dwa wernisaże oraz weekendowe warsztaty z okazji Narodowego Święta Niepodległości w oddziale grudziądzkiego Muzeum – Muzeum Handlu Wiślanego. Natomiast w drugiej połowie listopada zaprosimy na wydarzenia o charakterze naukowym – spotkanie z autorami publikacji „Mikołaja Kopernika rozważania o monecie” oraz konferencję naukową Saeculum Argentum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVII wieku.

09.11.2023, godz. 18.00
otwarcie wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”,
 Spichrz nr 17, wystawa czynna do 25 lutego 2024 r.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa czasowa będzie okazją do zaprezentowania znajdującej się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku kolekcji naczyń i pojemników ilustrujących bogactwo tradycji związanych ze spożywaniem różnych napojów w dawnym Gdańsku. W wielu aspektach, takich jak picie herbaty czy czekolady, Gdańsk, z racji swojego portowego charakteru, był prekursorem nowo rodzących się zwyczajów, przenosząc je za pośrednictwem swoich kupców do wszystkich zakątków Rzeczypospolitej.

10.11.2023, godz. 17.00
otwarcie wystawy „Tyle razy we krwi skąpana. Martyrologia Polski w rzeźbie ludowej z kolekcji Louisa Galińskiego”
, Spichrz nr 11
Wystawa prezentuje wybrane prace z bogatej kolekcji Louisa Galińskiego – niemieckiego kolekcjonera i miłośnika polskiej sztuki ludowej. Przez szereg lat Galiński odbywał wyprawy śladami twórców nieprofesjonalnych, z którymi połączyły go bliskie relacje, stające się pretekstem do pozyskiwania i zamawiania nowych prac. Z zachwytu nad sztuką ludową zrodziła się chęć nauki języka polskiego, by nie tylko przez pryzmat sztuki zrozumieć Polaków i ich trudną, niejednokrotnie bolesną historię. Tematyka kolekcji jest zróżnicowana, od rzeźb o charakterze sakralnym po przedstawienia dotyczące martyrologii Polaków, których ojczyzna zaatakowana została przez dwa wrogie mocarstwa – III Rzeszę i Związek Radziecki. W kolekcji nie brakuje także przedstawień dotyczących Zagłady Żydów, którzy przez wieki zamieszkiwali Polskę, przyczyniając się do jej rozwoju. Prezentowana wystawa jest także okazją do podjęcia refleksji nad możliwością obrazowania tragedii wojny, być może ostudzi naiwny entuzjazm i krytycznym okiem pozwoli spojrzeć na sztukę, która bywa dla nas „kłopotliwą”. Uznanie jej „wymiaru osobistego, międzyludzkiego, krajowego i ponadnarodowego”, jak pisze Erica Lehrer, zachęci by „rozważyć nowe podejścia do klasyfikowania, wystawiania i publicznego omawiania tych zagmatwanych, niezakończonych historii”.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 10 listopada o godz. 17.00 w Spichrzu przy ul. Spichrzowej 11/13

„Noś dumnie” patriotyczne warsztaty z malowania bawełnianych toreb
Sobota 11.11.2023 – godz. 10:30 i 12:30
Niedziela 12.11.2023 – godz.12:30

Czym są polski symbole narodowe i jak o nie dbać? Czy flagę powinno się prasować? „Póki my żyjemy” czy „kiedy my żyjemy” – jak prawidłowo śpiewać hymn państwowy?
Na warsztatach w Muzeum Handlu Wiślanego, przygotowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości zyskacie informacje i ciekawostki dotyczące polskich symboli narodowych oraz będziecie mogli przygotować własnoręcznie unikatową bawełnianą torbę, która z dumą może być noszona nie tylko w listopadowe święto. Warsztaty bezpłatne, liczba miejsc ograniczona; obowiązują zapisy pod tel. 56 46 590 63 wew.62 dostępne dla uczestników od 6 r. ż.


15.11.2023, godz. 17.00
promocja książki „Mikołaja Kopernika rozważania o monecie”
, wydanej z okazji 500. rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika w Grudziądzu traktatu Modus cudendi monetam. Promocja książki i spotkanie z autorami publikacji odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, przy ulicy Wodnej 3/5. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji (nakład przeznaczony do sprzedaży jest ograniczony). Autorzy publikacji: dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK, prof. dr hab. Janusz Małłek, dr hab. Andrzej Strobel, prof. UMK. Spotkanie poprowadzi dr Grażyna Leśniewska. Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny.

22.11.2023, godz. 09.30
konferencja naukowa Saeculum Argentum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVII wieku
.
Miejsce: oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Muzeum Handlu Wiślanego,
ul. Spichrzowa 33-35,  wstęp wolny

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Delfin Cross Run – relacja z wydarzenia
12 maja 2024
Nie o to chodzi, byś zrobił to za mnie, a żebyś zrobił to moimi rękami – relacja z warsztatów pedagogicznych.
12 maja 2024
Wodne Przeżycia na Wiśle: Zapraszamy na Rejsy Statkiem!
12 maja 2024
12 maja – 125. rocznica uruchomienia w Grudziądzu elektrycznej linii tramwajowej
11 maja 2024
Lisie Kąty dawniej i dziś – Aeroklub Nadwiślański zaprasza w niedzielę
11 maja 2024
Rodzina w centrum Etap I projekt MOPR
10 maja 2024