Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Czas zwiedzania, poznajcie historię Parku Miejskiego

Jakie ciekawe historie skrywa
Park Miejski
i jego bliskie otoczenie?

Park Miejski w Grudziądzu stanowi obszar 70 hektarów (z czego 38,4 ha to część zagospodarowana). Jego historia sięga XIX wieku, bowiem powstał z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza, które w roku 1865 złożyło wniosek do władz miasta o urządzenie ogrodu publicznego. Uchwałą władz miejskich park został wydzielony z Lasu Komunalnego – prace rozpoczęły się w roku 1866, a otwarcie nastąpiło w roku 1907.

We wczesnych latach istnienia traktowano to miejsce jak prawdziwy skarb...

Otoczono murem i zatrudniono do jego ochrony stróża, który miał nie dopuścić, aby nikt niepożądany nie przebywał w nim poza godzinami otwarcia.
Choć Park ucierpiał w trakcie I wojny światowej, to jego „złoty okres” przypadł na 20-lecie międzywojenne.

Stał się chlubą miasta, w pewnym sensie także jego wizytówką.

Niestety podczas II wojny światowej został on ponownie zniszczony i zmieniony w wysypisko. Po zakończeniu konfliktu rozpoczęło się sprzątanie i odbudowa, jednak tym razem naprawienie szkód okazało się dużo trudniejszym zadaniem, a zielone płuca miasta odżyły dopiero w roku 1977, czyli po ponad trzech dekadach.
W Parku Miejskim znajdują się piękny staw z umieszczoną na środku fontanną;
„Różanka” składająca się z 11 gatunków róż dobranych tak, aby oddawały klimat lat 20. XX wieku i nawiązywały tym samym do ówczesnego ogrodu różanego;
czołg i działa przeciwpancerne z czasów II wojny światowej;
restauracja „Leśniczówka”, istniejąca od dziesięcioleci, powstała w budynku faktycznie pełniącym kiedyś funkcję leśniczówki, której historia jest nierozerwalnie związana z historią samego Parku;
pomnik Światowida, na którym upamiętnione zostały niektóre kluczowe dla dziejów Grudziądza wydarzenia, a także inne zapierające dech w piersiach miejsca i obiekty.
Grudziądzki Park to także miejsce pozwalające na parę chwil relaksu. Nie trzeba wcale zwiedzić każdego jego zakamarka, żeby móc docenić jego piękno.

Wystarczy usiąść na jednej z ławek i dać się otulić naturze – posłuchać plusku wody, szumu drzew, śpiewu ptaków.

Już to samo w sobie może być rewelacyjnym doświadczeniem. Z kolei dla dzieci, dla których zazwyczaj cisza i spokój nie stanowią atrakcji, powstał parkowy plac zabaw, będący obiektem nowoczesnym i wielofunkcyjnym.

Z Parkiem Miejskim sąsiadują cmentarz oraz stadion żużlowy.

Cmentarz znajdujący się przy ulicy Cmentarnej składa się z części: katolickiej, ewangelickiej, a dawniej także żydowskiej. Taki podział wiąże się z historią powstania tego kompleksu nekropolii. W dawnych latach miejsca pochówku w Grudziądzu zlokalizowane były między innymi przy ulicach Toruńskiej, Ogrodowej czy Rybackiej. Cmentarze te okazały się jednak niewystarczające pod względem powierzchni, a z czasem zostały „dogonione” przez rozrastające się zabudowania. Wskutek porozumienia przedstawicieli trzech wyznań pod koniec XIX wieku większość z tych dawnych miejsc pochówku została zlikwidowana, a nowy cmentarz (choć można też uznać, że aż trzy nowe, położone w bezpośrednim sąsiedztwie) został założony właśnie w okolicy Parku Miejskiego. Część żydowska została niestety zlikwidowana w czasie II wojny światowej przez hitlerowców, lecz część ewangelicka i katolicka przetrwały do dziś, choć granice pomiędzy nimi się zatarły.

Każdy żużlowy mecz ligowy oznacza w Grudziądzu wielkie święto i na kilka godzin zmienia w znacznym stopniu funkcjonowanie miasta. Każdy z kibiców pojawiających się na stadionie przy ulicy Hallera to prawdziwy fan klubu i pasjonat dyscypliny, a atmosfery panującej podczas zawodów nie da się podrobić. W okolicy stadionu odbywają się też nierzadko inne wydarzenia związane z motorsportem czy motoryzacją w ogóle.

Kierując się z Parku w stronę osiedla Lotnisko można trafić z kolei na budynek Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni przy ulicy Hallera.

Znajduje się tam tablica upamiętniająca Bronisława Malinowskiego, który był nie tylko mistrzem olimpijskim, ale też pracownikiem grudziądzkich Wodociągów.
Z wodami w Grudziądzu związana jest jeszcze inna ciekawa postać. Choć dziś wydawałoby się to nie do pomyślenia, to pięćset lat temu nasze miasto cierpiało na niedostatki wody pitnej, w związku z czym wisiało nad nim widmo relokacji. W 1522 roku w Grudziądzu zjawił się Mikołaj Kopernik z traktatem „De aestimatione monetae”, czyli „O szacunku monety”. Władze miasta postanowiły wykorzystać obecność tak światłej osobistości i poprosiły go o pomoc w rozwiązaniu problemu. Przez siedem dni Kopernik przebywał w mieście i badał możliwości. Wreszcie wpadł na pomysł przekopania Kanału Trynka, który swą nazwę wziął od niemieckiego słowa trinken, czyli pić. Otwarcie kanału nastąpiło kilkadziesiąt lat później, w roku 1552, przy okazji wizyty króla Zygmunta Augusta.
Grudziądzki Park Miejski i inne znajdujące się w jego pobliżu miejsca cechują się niesamowitym klimatem, potęgowanym przez bogatą historię, jaka z tymi punktami na mapie miasta się wiąże. Słowa oraz obrazy, choć mogą pobudzać wyobraźnię i oferować pewną dawkę emocji, nie zastąpią osobistych przeżyć, dlatego szczerze zachęcamy do odwiedzenia tych niezwykle interesujących miejsc i doświadczenia ich magii na własnej skórze.
Artykuł oraz zdjęcia Filip Kołakowski
Źródło zdjęć archiwalnych: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować