Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Obchody Dnia Strażaka

dzisiaj, 12 maja, w Grudziądzu odbyły się obchody Dnia Strażaka. Uroczystości uświetnili swoją obecnością przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie przybyli goście, w tym prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Uczestnicy zgromadzili się wpierw w Bazylice św. Mikołaja Bpa, skąd – po uroczystej Mszy św. – udali się na uroczysty apel na Rynku.

­ Strażacy żyją w stanie gotowości do podjęcia walki z niebezpiecznymi żywiołami. Czynią to z narażeniem życia wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie dla innych ludzi oraz ich mienia – powiedział prezydent Maciej Glamowski ­ Świadomie ponoszą ryzyko w imię wyższego dobra, którym jest ochrona innych. Nikt z nas nie wie z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się mierzyć. Byłoby źle, gdybyśmy doceniali pracę strażaków tylko w obliczu zagrożeń. Pamiętajmy, że dzięki takim jak oni nasze życie i zdrowie są stale chronione. Dzięki ich gotowości i szybkości reagowania ocalone zostało niejedno życie, niejedna osoba została wydarta z paszczy śmierci.

Dzisiejsze obchody były wyjątkowe, gdyż połączono je z wmurowaniem aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod budowę nowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. Zwracając się z tej okazji do funkcjonariuszy PSP, prezydent Maciej Glamowski oświadczył:

­ Życzę Wam, by ten obiekt, którego pierwszy etap budowy ma być zakończony już w 2025 roku, przyniósł ze sobą wyłącznie zmiany na lepsze. Z pewnością będzie to dla Was nowoczesne i funkcjonalne miejsce pracy, symbolicznie powstające w czasie, gdy Straż Pożarna w naszym mieście obchodzić będzie 150. rocznicę powstania. Godzi się bowiem przypomnieć, że jej powołanie miało miejsce w 1876 roku.

Dodajmy tylko, że powołanie ochotniczej straży pożarnej w Grudziądzu miało miejsce 12 lutego 1876 roku. Statut zaś został zatwierdzony przez magistrat 30 maja 1876 roku.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Prezentacja prac Zygmunta Lipińskiego. 
22 września 2023
Konsultacje w sprawie strategii rozwoju miasta
22 września 2023
Kulturalny weekend w Grudziądzu
22 września 2023
Weekend na sportowo
22 września 2023
Trwa XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense
22 września 2023
Jak dodać otuchy dziecku w karetce?
22 września 2023