Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Obchody Dnia Strażaka

dzisiaj, 12 maja, w Grudziądzu odbyły się obchody Dnia Strażaka. Uroczystości uświetnili swoją obecnością przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie przybyli goście, w tym prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Uczestnicy zgromadzili się wpierw w Bazylice św. Mikołaja Bpa, skąd – po uroczystej Mszy św. – udali się na uroczysty apel na Rynku.

­ Strażacy żyją w stanie gotowości do podjęcia walki z niebezpiecznymi żywiołami. Czynią to z narażeniem życia wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie dla innych ludzi oraz ich mienia – powiedział prezydent Maciej Glamowski ­ Świadomie ponoszą ryzyko w imię wyższego dobra, którym jest ochrona innych. Nikt z nas nie wie z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się mierzyć. Byłoby źle, gdybyśmy doceniali pracę strażaków tylko w obliczu zagrożeń. Pamiętajmy, że dzięki takim jak oni nasze życie i zdrowie są stale chronione. Dzięki ich gotowości i szybkości reagowania ocalone zostało niejedno życie, niejedna osoba została wydarta z paszczy śmierci.

Dzisiejsze obchody były wyjątkowe, gdyż połączono je z wmurowaniem aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod budowę nowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. Zwracając się z tej okazji do funkcjonariuszy PSP, prezydent Maciej Glamowski oświadczył:

­ Życzę Wam, by ten obiekt, którego pierwszy etap budowy ma być zakończony już w 2025 roku, przyniósł ze sobą wyłącznie zmiany na lepsze. Z pewnością będzie to dla Was nowoczesne i funkcjonalne miejsce pracy, symbolicznie powstające w czasie, gdy Straż Pożarna w naszym mieście obchodzić będzie 150. rocznicę powstania. Godzi się bowiem przypomnieć, że jej powołanie miało miejsce w 1876 roku.

Dodajmy tylko, że powołanie ochotniczej straży pożarnej w Grudziądzu miało miejsce 12 lutego 1876 roku. Statut zaś został zatwierdzony przez magistrat 30 maja 1876 roku.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024