Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dziesiąta, jubileuszowa Eskapada – poznaj swój region z przewodnikiem po raz kolejny, stała się okazją do odwiedzenia miejsc tak bardzo bliskich, a często niedostępnych na co dzień.

Impreza organizowana przez samorząd województwa kujawsko – pomorskiego cieszy się z roku na rok niesłabnącą popularnością. Bogata oferta instytucji uczestniczących w akcji jest magnesem przyciągającym miłośników wciąż nieodkrytych miejsc. Żądni ciekawych historii mieszkańcy naszego miasta, i nie tylko, zebrali się we wczorajsze słoneczne przedpołudnie, by wspólnie przyjrzeć się sekretom budynku dobrze znanemu każdemu grudziądzaninowi. Spacer po okazałym gmachu nie mógł odbyć się bez przewodnika. W podróż zabrał nas historyk Mariusz Żebrowski, którego opowieść rozpoczęła się od przedstawienia dziejów szkolnictwa przeznaczonego dla dziewcząt w Grudziądzu, jak również charakterystyki pruskiego systemu oświaty.

Wstęp pozwolił zrozumieć i spojrzeć z podziwem na ówczesne uczennice, którym społeczeństwo nie ułatwiało możliwości zdobywania wykształcenia. Następnie poznaliśmy okoliczności powstania gmachu przy ul. M. Curie – Skłodowskiej. Zdumiewa koszt wybudowania szkoły, za którą to kwotę można było wówczas wybudować kompleks koszarowy. Wchodzimy do środka. Jak zauważa nasz przewodnik, dzięki staraniom każdego  z powojennych dyrektorów dzisiejszego Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych zabytkowa tkanka przetrwała po dziś dzień, choć z chwilą zakończenia działań wojennych w 1945 r. zniszczenia budynku były znaczne. Z przedwojennego wyposażenia pracowni zachowało się zaledwie… kilka maszyn do szycia. Braki sprzętowe i zniszczenia nie przeszkodziły w szybkim wznowieniu zajęć. Podczas wyprawy na strych budynku mieliśmy okazję podziwiać obie klatki schodowe, wyposażone w kute balustrady. Przed zejściem do piwnic, każdy z uczestników mógł przypomnieć sobie szkolne lata, ponownie siadając w szkolnej ławie. Jako że znaleźliśmy się w szkole o profilu m.in. gastronomicznym, ucięliśmy sobie krótką pogawędkę dotyczącą kuchni, która wzmogła apetyt i to nie tylko na dalsze historie. Zwiedziliśmy piwnice i udaliśmy się na dziedziniec, gdzie poznaliśmy etapy rozbudowy placówki. To był ostatni przystanek, nie brakowało pytań kierowanych do Pana Mariusza.

Z niecierpliwością czekamy na odkrycie kolejnych tajemnic i odkurzenie zapomnianych sekretów.

Do zobaczenia już wkrótce!

Autor: Patryk Krygier

Patryk Krygier

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024