Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

12 maja 1899 roku zapisał się w historii Grudziądza jako wyjątkowy dzień – to właśnie wtedy, 125 lat temu, uruchomiono pierwszą elektryczną linię tramwajową w mieście. Od tego czasu tramwaje stały się nieodłączną częścią krajobrazu miasta, a ich rola w transporcie publicznym i kształtowaniu życia społecznego była nieoceniona.

W hołdzie tej ważnej rocznicy, Informacja Turystyczna w Grudziądzu, Urząd Miejski oraz MZK Grudziądz zorganizowali wyjątkowe wydarzenie, które połączyło historię, tradycję i nowoczesność. 12 maja, w niedzielę, zaproszeni zostaliśmy na „Zwiedzanie zabytkowego gmachu zajezdni tramwajowej i zwiedzanie miasta z okien tramwaju”. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tajniki historii tramwajów w Grudziądzu i zobaczyć miasto z zupełnie nowej perspektywy. Zobaczyć również jak wygląda „od kuchni” zajezdnia tramwajowa MZK Grudziądz.

Zwiedzanie odbywało się w dwóch grupach, pod opieką doświadczonego przewodnika, pana Macieja Wiśniewskiego. Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w przejażdżce tramwajem do pętli w Tarpnie i z powrotem, delektując się widokami miasta i odczuwając klimat historycznej podróży.

Podczas trwania wydarzenia, na uczestników czekało również stoisko promocyjne Grudziądza, gdzie można było nabyć pamiątki związane z miastem i jego tramwajami. Nie mogło również zabraknąć premiery najnowszej monety okolicznościowej wydanej z okazji 125-lecia elektrycznej linii tramwajowej.

Warto także wspomnieć trochę więcej na temat samej historii Grudziądzkich Tramwajów, by zainteresować czytelników nauką o naszej lokalnej społeczności. Tramwaje w Grudziądzu miały swoje początki już w 1896 roku, najpierw jako konne, a później elektryczne. Miasto to jest również unikalne pod względem wielkości, posiadając własną, niezależną sieć tramwajową, która nie jest częścią większego systemu tramwajowego innego miasta. Jest to także jedna z pięciu sieci tramwajowych o rozstawie szyn 1000 mm w Polsce. Obecnie tramwaje poruszają się po sieci torowisk o łącznej długości 9 km, a długość toru pojedynczego wynosi 18 km.

Niezwykłe wydarzenie z okazji 125-lecia tramwajów w Grudziądzu nie tylko przyciągnęło mieszkańców miasta, ale także sympatyków z różnych regionów Polski, takich jak Toruń czy Gdańsk, którzy specjalnie przybyli, by uczcić tę ważną rocznicę. To dowód na to, jak silne i uniwersalne są więzi między ludźmi, a także jak ważna jest historia i kultura naszego miasta.

Dzięki wyjątkowemu wydarzeniu, uczciliśmy nie tylko tradycję tramwajową Grudziądza, ale również zanurzyliśmy się w jej bogatą historię, odkrywając nowe aspekty życia społecznego i technologicznego miasta na przestrzeni lat. A przede wszystkim, przypomnieliśmy sobie o wartościach, jakie niesie ze sobą podróż przez czas i historię, a także o znaczeniu tych wartości dla naszej współczesności.

To jak? Kto zatęsknił za naszymi tramwajami i wybierze się dzisiaj w podróż w kierunku Rządza lub Tarpna?

Autor: Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

 

Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024