Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W miniony weekend na Lotnisku w Lisich Kątach obok Grudziądza odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które połączyło historię, kulturę i sportową pasję. Tytuł „Lisie Kąty dawniej i dziś” idealnie oddawał bogactwo treści tego spotkania oraz jego cele: przybliżenie historii tego wyjątkowego miejsca oraz refleksja nad jego współczesną rolą.

Lotnisko w Lisich Kątach, zlokalizowane zaledwie kilka kilometrów od Grudziądza, to niezwykłe miejsce, które od dziesiątek lat pełni ważną rolę jako centrum lotniczej aktywności i miejsc spotkań pasjonatów lotnictwa. Od czasów II wojny światowej, kiedy to było bazą lotniczą, aż po współczesność, lotnisko to jest nieodłączną częścią krajobrazu regionu. Lotnisko posiada jeden pas główny o kierunkach 13/31 o długości 950 metrów.

Wydarzenie rozpoczęło się koncertem chóru Tibi Mariae w hangarze samolotowym, co nadało mu wyjątkowego klimatu i podkreśliło historyczny kontekst tego miejsca. Następnie odbyła się prelekcja Jarosława Guttmanna na temat fortyfikacji wokół Lisich Kątów oraz historii powstania lotniska, która była niezwykle interesująca dla wszystkich zgromadzonych.

Jednak prawdziwą atrakcją były występy akrobatyki powietrznej Dragonflies z klubu Fit House Danuty Herczyńskiej. Ich widowiskowe pokazy zachwyciły wszystkich obecnych, a uczestnicy mogli poczuć prawdziwy duch lotniczej przygody.

Lotnisko w Lisich Kątach to nie tylko miejsce historycznych wspomnień, ale również aktywnego sportu. Pełno tu szybowców, samolotów, a nawet balonów, co sprawia, że jest to ulubione miejsce spotkań entuzjastów lotnictwa. Dodatkowo, organizowane są tu różnorodne imprezy sportowe i kulturalne, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i gości spoza regionu.

Podczas wydarzenia można było również zwiedzić prezentacje sprzętu lotniczego Aeroklubu Nadwiślańskiego, Fundacji Lotniczej Grudziądz oraz Grudziądzkiego Klubu Balonowego. Na miejscu nie zabrakło także stoiska z jedzeniem i piciem Kuchni Wysokich Lotów, dmuchańców, waty cukrowej i popcornu od Pikolandu, a także stanowiska z ciastami Kół Gospodyń Wiejskich i rękodziełem.

Wydarzenie przyciągnęło dużą liczbę uczestników, w tym wiele rodzin z dziećmi, które mogły razem cieszyć się atrakcjami i spędzić czas na świeżym powietrzu. Wspaniały występ Fit House oraz chóru Tibi Mariae sprawił, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie i poczuć się częścią tej wyjątkowej podróży przez czas i historię Lisich Kątów.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, którzy mieli okazję przejść kurs na marshallera – osobę odpowiedzialną za kierowanie ruchem na lotnisku, co z pewnością sprawiło im wiele radości i wzbudziło zainteresowanie lotniczymi zawodami.

To był prawdziwy ODLOT! Zobaczcie sami!

Autor: Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024