Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Na rodzinne warsztaty wielkanocne w grudziądzkim Muzeum pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc, zachęcamy do zgłoszeń!

23.03.2024, godz. 10.00
Sobota w Muzeum
– Warsztatowe spotkanie wielkanocne dla rodzin, podczas którego zrobimy obrączki na świąteczne serwetki. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć własnoręcznie wykonanej ozdoby. Tym razem zapraszamy do stworzenia świątecznych obrączek, w których pięknie prezentować się będą serwetki. Do wykonania kompletu takich mini serwetników wykorzystamy tekturowe obręcze, ozdoby z wiosennymi motywami oraz kolorowe farbki. Zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18, cennik: 15,00 zł/os.

Polecamy także wielkanocną ofertę w Muzeum Handlu Wiślanego – oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu:

20-24.03.2024
Wielkanocne babeczki w Muzeum Handlu Wiślanego
– zapraszamy do „Flisa” na warsztaty wypieku wielkanocnych babeczek, które można włożyć do wielkanocnego koszyczka. Zapisy – tel. 56 46 590 63 w.62, cennik: 15,00 zł/ulgowy, 20,00 zł/normalny;
Muzeum Handlu Wiślanego – oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 33-35.

Godziny pracy instytucji w okresie Świąt Wielkanocnych:

29 marca – Wielki Piątek – Muzeum czynne w godz. 10.00 – 16.00
30 marca – Wielka Sobota – Muzeum nieczynne
31 marca – Niedziela Wielkanocna – Muzeum nieczynne
1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny – Muzeum czynne w godz. 10.00 – 16.00

Góra Zamkowa i Klimek w marcu czynne w godz. 9.00 – 18.00, w kwietniu czynne w godz. 9.00 – 20.00.

Poniżej także zestawienie obecnie prezentowanych wystaw czasowych:

„Stop War Take Photo” / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Wystawa „Stop War Take Photo” – stanowi podsumowanie autorskiego projektu fotograficznego, realizowanego przez Macieja Kastnera w 2022 roku. Po agresji Rosji na Ukrainę wielu Polaków włączyło się w pomoc uchodźcom. Wówczas też zrodził się pomysł, aby zaprotestować zarówno przeciwko wojnie na Ukrainie, jak i każdemu przejawowi przemocy i wykluczenia. Fotograf do współpracy zaprosił obywatelki Ukrainy, które uwiecznił na wyjątkowych portretach – subtelnych, kobiecych, a jednocześnie odzwierciedlających głębię przedstawionych postaci. Przed obiektywem stanęło 20 kobiet, które odważyły się opowiedzieć swoją historię – niekiedy pełną bólu, cierpienia i niepewności. Właściwie żadna z nich nie miała wcześniej doświadczenia w fotografii studyjnej, czy też w modelingu, jednakże każda chciała zakomunikować światu swoją obecność, tożsamość oraz dumę; każda chciała wyrazić swoją troskę – o bliskich, pozostawiony dom, Ojczyznę. Udział w projekcie – wedle opowieści uczestniczek – pozwolił przywrócić im godność i kobiecość, którą w pewnym sensie utraciły podczas ucieczki z własnego kraju. Projekt „Stop War Take Photo” ma przypominać o każdej krzywdzie wyrządzonej podczas wojny, będąc jednocześnie przestrogą i pokojowym manifestem na przyszłość.  Wszystkie zdjęcia składające się na wystawę wykonano w studiu, jednakże opracowane zostały w szlachetnej technice cyjanotypii – co zdecydowanie wpływa na artystyczną wartość projektu.

„Migawki z przeszłości. Fotografie Grudziądza sprzed 50 lat” / sale Muzeum, ul. Spichrzowa 17
W ekspozycji zawarty został wybór fotografii ze zbiorów Muzeum im ks. dr. Władysława Łęgi, wchodzących w skład powstałej w 1973 roku dokumentacji konserwatorskiej – utworzonej w celu zapoznania się ze stanem fizycznym zabytkowych budynków na grudziądzkiej starówce. Dokumentacja fotograficzna zrealizowana została w latach 1972-1973 i oprócz podstawowego celu jej wykonania, z czasem spełniła jeszcze jedną funkcję. Zatrzymała w kadrze niewyreżyserowane skrawki ówczesnej rzeczywistości i życia codziennego mieszkańców naszego miasta. W związku z 50. rocznicą utworzenia tej dokumentacji chcielibyśmy udostępnić możliwość przeniesienia się w tamten okres. Odwiedzając naszą wystawę, będzie można obejrzeć nieistniejące już budynki, sklepy oraz doszukać się śladów wojennych wydarzeń pozostawionych na murach kamienic. Dla wielu być może będzie to sentymentalna podróż do czasów młodości lub też spojrzenie na ulice, którymi przechadzali się Państwa bliscy. Młodsze pokolenie zwiedzających natomiast będzie miało okazję poznać miasto takie, jakim widzieli je ich rodzice i dziadkowie.

Polecamy także wystawy stałe, które w każdy wtorek udostępniamy bezpłatnie:
„Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”;
„Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego”;
„Historia Grudziądza”;
„Wystawy archeologiczne”;
„Biegnij, Bronek, biegnij…! Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta”;
„Muzeum Handlu Wiślanego”.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024