Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jakie tajemnice kryją w sobie grudziądzkie kamienice? Tropem średniowiecznych murów obronnych z Panem Markiem Szajerką

1347.spotkanie Koła Miłośników Historii Grudziądza miało miejsce 28 lutego, a poświęcone zostało średniowiecznym dziejom naszego miasta.

Pan Marek Szajerka wygłosił odczyt zatytułowany Korony średniowiecznych murów obronnych w kamienicach przy Szkolnej 1, Murowej 26-28. Tradycyjnie początek prelekcji zaplanowano na godz. 17:00 w Klubie Centrum, w którym zagościli licznie przybyli miłośnicy historii grodu Chrystiana.

 

Głównymi bohaterkami spotkania były kamienice wymienione w tytule wydarzenia. To w ich konstrukcji, wedle słów i dowodów przytoczonych przez prelegenta, miały zachować się pozostałości średniowiecznych budowli, a mówiąc konkretniej korony murów obronnych, czyli  zwieńczenia tychże. Pan Marek Szajerka poprowadził nas grudziądzkimi ulicami, zwracając uwagę przybyłym na postępujący w ciągu wieków, a będący skutkiem ludzkiej działalności,  proces podwyższania poziomu gruntu. Łącznie ze wspomnianym zjawiskiem, występowało naturalne wypieranie gruntu przez fundamenty budowli. Te dwa czynniki są, wedle słów prelegenta,  odpowiedzialne za funkcjonowanie w przestrzeni obiegowej opinii, jakoby jedynymi zachowanymi reliktami średniowiecznych murów obronnych były te znajdujące się po stronie południowej. Pan Marek niewątpliwie pobudził ciekawość słuchaczy przytaczając i inne ciekawe historie, takie jak m.in. okoliczności udziału w wizji lokalnej piwnic w wymienionych kamienicach.

Uczestnicy spotkania mogli na miejscu zaopatrzyć się w bogato ilustrowany Biuletyn, który zawierał wydrukowany tekst wystąpienia.

Każde spotkanie KMDG to nie lada gratka dla rozmiłowanych w historii naszej małej ojczyzny. To miejsce wymiany myśli i pasji, otwarte dla każdego zainteresowanego. Wystarczy wejść i posłuchać tych, którzy zarażają innych swoim entuzjazmem i detektywistyczną żyłką. Bo, by badać historię, trzeba mieć w sobie coś z detektywa.

Do zobaczenia w Klubie Centrum!

Autor: Patryk Krygier

Patryk Krygier

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024
BOSSA NOVA CLASSICS – 13 04 2024
12 kwietnia 2024