Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

27 lutego tego w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie Koła Miłośników Roślin Ozdobnych (w strukturach Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury) pod przewodnictwem Pani Elżbiety Tepper („Tepper – Szkółka Roślin Ozdobnych”).

Pani Elżbieta wprowadziła nas w temat roślin i prac ogrodowych, jakie trzeba wykonać już w lutym i marcu, aby cieszyć się pięknem naszych ogrodów kolejne miesiące. Najważniejszą czynnością, od jakiej trzeba zacząć, to czyszczenie ogrodów, uprzątnięcie i przycięcie ozdobnych traw, aby nie zalegały na ziemi.

Luty-marzec to czas, kiedy zaczynają się już rozchylać m.in. kwiatostany kaliny wonnej, pąki derenia jadalnego (jego pyłkiem żywią się pszczoły), leszczyny pospolitej („królowej alergii”), ciemiernika białego. Pani Elżbieta pokazała jak prawidłowo przyciąć lawendę wąskolistną-brak cięcia lawendy spowoduje rozpierzchnięcie się i pokładanie wysokich pędów oraz ogołocenie ich dolnych partii.
Wczesną wiosną nisko nad ziemią lub nad miejscem szczepienia przycinamy rośliny: tawuły japońskie, dereń biały i rozłogowy, berberysy, pięciornik krzewiasty, wierzbę całolistną, hortensję bukietową, hortensję drzewiastą. Porządkujemy krzewy róż, byliny, czyściec wielokwiatowy. Wykonujemy cięcie wszystkich żywopłotów, za wyjątkiem tych, które mają za chwilę zakwitnąć (tawula wczesna, forsycja, tawula van Houtle’a). Wykonujemy nawożenie startowe nawozem wieloskładnikowym.

Kolejnym etapem spotkania było pojęcie „szczepienia” roślin, które wyjaśnił oraz pokazał pan Karol Tepper („Teppper- Szkółka Roślin Ozdobnych).
Czyli co rozumiemy przez pojęcie „szczepienia” ??… Szczepienie to połączenie dwóch organizmów w jeden. Tworzy się wówczas jeden organizm dwuskładnikowy. Zrośnięcie się zraza i podkładki. Zaraz – fragment rośliny szlachetnej, czyli takiej, która jest dla nas cenna i nam się podoba. Podkładka – podkładką może być cała roślina bądź jej fragment, może to być dzika roślina wyprodukowana z nasion.
Jakie są powody szczepienia roślin? Tu padło kilka odpowiedzi wśród uczestników spotkania – żeby były ładne, odporniejsze. To prawidłowe odpowiedzi, jednak najistotniejszym powodem jest to, że chcemy mieć więcej roślin i chcemy je po prostu rozmnożyć.
Szczepienie jest sposobem rozmnażania najbardziej pracochłonnym i wymagającym. W Grudziądzu, w gospodarstwie Państwa Tepper szczepień dokonują tylko 4 osoby. Ważnym elementem jest termin szczepień roślin. Robi się to zimą, kiedy roślina jest w trakcie spoczynku, kiedy „śpi” i nie ma liści bądź igieł. Kiedy roślina „budzi się” na wiosnę jest na nowej podkładce i zrasta się ze zrazem od razu. Słuchając wykładu na temat tego pracochłonnego rozmnażania nasuwa się pytanie , czy takie szczepienie zawsze się udaje ? Niestety nie zawsze. Powodem mogą być choroby, gnicie bądź gdy nie dopilnuje się odpowiednich warunków całego etapu rozmnażania. Rośliny szczepi się w tunelu foliowym, przy temperaturze od 5°do15 °, nigdy później 0°. Powietrze nie może być zbyt gorące ani zbyt suche.
Ważnym czynnikiem jest prawidłowe zacięcie gałązki. Wówczas zanurzamy roślinę w rozpuszczonym wosku w miejscu zaszczepienia. Wosk ten powoduje, że miejsce nie wysycha.
Podczas szczepienia bardzo ważną rolę stanowi nóż ogrodniczy: szczepak, okulizak i sierpak.
Szczepak – prosta linia ostrza.
Okulizak – na końcu wywinięty.
Sierpak – wygięty w drugą stronę (jak sierp).
Nóż musi być bardzo dobrze zaostrzony, a ostrzenie robi się na kamieniu specjalnym. Gdy nóż jest już naostrzony trzeba go wypolerować i wyszlifować na skórzanym pasku.
Pan Karol pokazał jak szczepi się rośliny liściaste i iglaste. Najprostszym szczepieniem jest szczepienie roślin liściastych – zraz i podkładka mają zbliżoną grubość. Cięcie musi być jak najbardziej po skosie.
Szczepienie roślin iglastych polega na zrobieniu tzw. przystawki bocznej – ścięcie cienkiej warstwy kory wzdłuż całego pędu.
Do wiązania zrazu z podkładką używa się specjalnych gumek. Dawniej wiązano rafią.
Po zapoznaniu się z techniką szczepienia roślin uczestnicy mogli spróbować jak prawidłowo ciąć rośliny, a osoby, które przyniosły swoje gałązki, dostawały nowe drzewka (zaszczepione).
Po takiej dawce informacji warto zabrać się za porządkowanie swoich ogrodów. A już za miesiąc kolejnymi gośćmi spotkania będzie pani Katarzyna Paterek, florystka, która wprowadzi nas w wiosenno – świąteczny nastrój poprzez tworzenie ozdób z rzeczy, które mamy w domu oraz pan Paweł Weber, jeden z największych w obrębie Grudziądza producentów roślin sezonowych, który opowie o wiosennych kompozycja z bratków, narcyzów czy hiacyntów.

Grudziądz Miasto Otwarte – portal, z którego dowiesz się Co? Gdzie? i Kiedy?

Autor: Magdalena Hausman

 

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024
BOSSA NOVA CLASSICS – 13 04 2024
12 kwietnia 2024