Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzień bez komputera to coroczna inicjatywa, obchodzimy go 3 maja co jest ostatnim dniem majówki. Akcja została zainicjowana przez kanadyjską organizację non profit, która promuje „Shutdown Day” aby pokazać, jak bardzo zależni jesteśmy od komputerów.  Inicjatywa ta zachęca ludzi do odłączenia się od technologii i spędzenia czasu w bardziej tradycyjny sposób. Jest to okazja do zastanowienia się nad wpływem, jaki komputery i internet mają na nasze życie, oraz do skupienia się na rzeczach, które są ważne poza światem wirtualnym.

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez komputerów i internetu. Znaczna część naszej pracy, nauki i rozrywki odbywa się w sieci. Jednakże, w miarę jak nasza zależność od technologii wzrasta, tak samo rosną negatywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dzień bez komputera to okazja do przerwy od ciągłego bombardowania naszych zmysłów informacjami, do relaksu, do czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi, do aktywności fizycznej, czy do po prostu cieszenia się ciszą i spokojem.

Można wykorzystać ten dzień na wiele sposobów. Można po prostu wyjść na spacer, pójść do parku, czy pojechać na wycieczkę. Można też przeczytać książkę, zagrać w grę planszową lub pograć na instrumencie muzycznym. W ten sposób można w pełni skorzystać z okazji do oderwania się od codzienności i skupienia się na innych, mniej technologicznych aspektach życia.

Dzień bez komputera to także okazja do refleksji nad naszym stosunkiem do technologii i nad tym, jak bardzo wpływa ona na nasze życie. Można wtedy zadać sobie pytanie, czy korzystamy z niej w sposób zdrowy i zrównoważony, czy też może zaczynamy być uzależnieni od ciągłego dostępu do informacji i rozrywki.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dniu bez komputera i doświadczenia, jak to jest spędzić dzień bez urządzeń elektronicznych. Może to być pierwszy krok do zmiany naszych nawyków i odnalezienia równowagi między światem cyfrowym a realnym.

 

Autorka Klaudia Skrzypińska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024