Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Różne twarze fotografii” warsztaty ciemnia czarno-biała w ramach projektu „Z kulturą dla Ukrainy” to kolejna odsłona wspaniałych warsztatów.

Fotografia – prawdziwa magia. Fotograf – prawdziwy magik. Aparat – czarodziejska różdżka. „Różne twarze fotografii” warsztaty ciemnia czarno-biała w ramach projektu „Z kulturą dla Ukrainy” to kolejna odsłona wspaniałych warsztatów.

 

„Różne twarze fotografii” – warsztaty ciemnia czarno-biała, realizowane w ramach konkursu „Z kulturą dla Ukrainy”. Sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznych działań, podczas których tworzono fotografie w starych technikach cyjanotypii.

Ubiegłoroczny warsztat fotograficzny sprawił nam wszystkim (organizatorom i uczestnikom) tyle radości, że postanowiliśmy postawić poprzeczkę nieco wyżej i zająć się fotografią analogową. Tym razem pracować będziemy w ciemni czarno-białej, a naszym obszarem działania będą oczywiście grudziądzkie plenery, urokliwe zaułki oraz studio, gdzie pobawimy się z portretem.

W ten pierwszy zimowy grudniowy weekend uczestnicy warsztatów wybrali się między innymi na plener po pięknych zakątkach naszego cudownego białego miasta nad Wisłą – Grudziądza. Fotografia to nie tylko umiejętność uchwycenia chwil życia, ale również sztuka, która pozwala nam spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Jednym ze sposobów rozwijania swojego talentu fotograficznego i zdobywania nowych umiejętności jest udział właśnie w takich warsztatach fotograficznych.

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma przy sobie smartfona, którym w mgnieniu oka może zrobić zdjęcie. Ale czy, gdyby teraz smartfony miały zostać zastąpione aparatami analogowymi, to czy potrafilibyśmy zrobić zdjęcie? W erze cyfrowej, kiedy większość fotografii jest rejestrowana za pomocą aparatów cyfrowych, fotograficzne procesy analogowe wracają do łask. Fotografia analogowa w plenerze to nie tylko powrót do korzeni sztuki fotograficznej, ale także fascynujące doświadczenie, które pozwala na odkrywanie urody rzemiosła fotograficznego. Nie każdy nawet zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś nie było możliwości wykonania dziesiątek tysięcy zdjęć – bo istniał tylko i wyłącznie zakres jaki dawał nam film.

Fotografia analogowa w plenerze oferuje zupełnie inny klimat niż sesje cyfrowe. Ograniczenia wynikające z konieczności doboru filmu przed rozpoczęciem sesji i ograniczonej ilości dostępnych ekspozycji sprawiają, że każde ujęcie jest starannie przemyślane. Fotografowie muszą uwzględnić naturalne światło, uważniej komponować kadry i bardziej zastanawiać się nad każdym ujęciem, co prowadzi do bardziej świadomego podejścia do fotografii. To był chyba jeden z najtrudniejszych elementów, który musieli pojąć uczestnicy warsztatów. Nie zabrakło również wielu pytań odnośnie nowoczesnych urządzeń i ich obsługi; przecież nie dla każdego jest to jasne czym jest przysłona, ISO czy też czas naświetlania.

W programie warsztatów znalazły się między innymi:
* kilka słów o ciemni czarno-białej np. czy należy się jej bać?
* sesja plenerowa i w studio – wykonana aparatem analogowym,
* praca w ciemni, gdzie „bez ściemy” dotknąć będzie można magii fotografii,

Warsztaty poprowadził wykładowca fotografii, artysta fotografik, członek ZPAF Maciej Kastner.

Mieliśmy okazję przez chwilę towarzyszyć uczestnikom warsztatów podczas sesji plenerowej na Górze Zamkowej oraz w okolicach Starówki Grudziądzkiej. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

Aby nie przegapić kolejnych wspaniałych warsztatów, wydarzeń sportowych, kulturalnych i nie tylko zapraszamy do śledzenia kalendarza Co? Gdzie? Kiedy? na portalu Grudziądz Miasto Otwarte

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024