Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Podczas grudniowego Koncertu Niedzielnego „Od operetki do musicalu” została wręczona wyjątkowa nagroda – Nagroda im. ks. dr Pasierba. Zapraszamy do relacji z tego pięknego dnia!

Uroczysta gala z okazji wręczenia Nagrody ks. Pasierba malarzowi Franciszkowi Maśluszczakowi odbyła się w teatrze. Uświetnił ją koncert i wystawa prac laureata Nagrody.

Kim jest nagrodzona postać Pana Franciszka Maśluszczaka?

Franciszek Maśluszczak – wybitny malarz, wykładowca w Katedrze Malarstwa i Rysunku Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórczość laureata najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu, a artystyczny dorobek – ogromny. Obejmuje on kilkaset obrazów, wiele tysięcy rysunków i szkiców.

Prace tej wybitnej postaci ukazują zazwyczaj człowieka skonfrontowanego z niełatwą codziennością. Artysta czerpie z własnych doświadczeń oraz z obserwacji otoczenia. Czasami inspiruje się wspomnieniami z własnej młodości, czasami obserwacją małych miasteczek.

Artysta nie maluje ani z natury ani z fotografii. Obrazy powstają w jego wyobraźni. Są poetyckie i metafizyczne, a artyście bliskie jest uduchowienie i dobro prostego człowieka.

Laureat brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, a jego obrazy olejne, grafiki i rysunki są eksponowane w wielu muzeach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu oraz w Muzeum Pokoju w Tokio., Muzeum Miejskim w Gandawie, Muzeum im. Chagalla W Witebsku, a także w prywatnych kolekcjach.

Pan Franciszek Maśluszczak pozostaje członkiem Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Jest laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości, nagrody im. Brata Alberta w Rzeszowie oraz nagrody Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literaturą”, „Szpilkami”, „Polityką”, „Tygodnikiem Literackim”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”.

Nagroda im. ks. Janusza Pasierba jest w Grudziądzu przyznawana od 1996 roku. Jej pierwszym laureatem w 1996 r. był ks. Jan Twardowski.

W następnych latach nagrody odbierali m.in.:

  • Krzysztof Zanussi,
  • Ernest Bryll,
  • Eleni Tzoka,
  • Anna Dymna,
  • Krzesimir Dębski,
  • ks. Adam Boniecki i
  • ojciec Leon Knabit,
  • Ewa Błaszczyk

Podczas tej wspaniałej gali wręczenia nagrody odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy prac autorstwa laureata Pana Franciszka Maśluszczaka.

 

Cała uroczystość okraszona była koncertem „Od operetki do musicalu” podczas której wystąpili:

Justyna Gęsicka – mezzosopran

Krzysztof Zimny – tenor

Michał Kuzimski – fortepian.

Wybrzmiały utwory takie jak: G. Rossini – aria Rozyny „Una voce poco fa” z opery „Cyrulik sewilski”, G. Donizetti – aria Nemorina :Una furtiva lagrima” z opery „Napój miłosny czy też G. Verdi – duet „Libiamo ” z opery „Traviata”.

 

Jeśli chcielibyśmy podsumować i opisać w jednym zdaniu, to co mogliśmy spotkać w Centrum Kultury Teatr, to okazałoby się,że jest to niemożliwe! Staraliśmy się, ale niestety nie da rady.

Wybaczcie…

Ale nic straconego! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego dnia pełnego muzycznych dźwięków, nowych doznań malarskich i wielu uśmiechów!

 

Aby nie przegapić kolejnych artystycznych wydarzeń zapraszamy do śledzenia kalendarza Co? Gdzie? Kiedy? portalu Grudziądz Miasto Otwarte!

 

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024