Uroczysta gala z okazji wręczenia Nagrody ks. Pasierba malarzowi Franciszkowi Maśluszczakowi odbyła się w teatrze. Uświetnił ją koncert i wystawa prac laureata Nagrody.
Kim jest nagrodzona postać Pana Franciszka Maśluszczaka?
Franciszek Maśluszczak – wybitny malarz, wykładowca w Katedrze Malarstwa i Rysunku Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórczość laureata najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu, a artystyczny dorobek – ogromny. Obejmuje on kilkaset obrazów, wiele tysięcy rysunków i szkiców.
Prace tej wybitnej postaci ukazują zazwyczaj człowieka skonfrontowanego z niełatwą codziennością. Artysta czerpie z własnych doświadczeń oraz z obserwacji otoczenia. Czasami inspiruje się wspomnieniami z własnej młodości, czasami obserwacją małych miasteczek.
Artysta nie maluje ani z natury ani z fotografii. Obrazy powstają w jego wyobraźni. Są poetyckie i metafizyczne, a artyście bliskie jest uduchowienie i dobro prostego człowieka.
Laureat brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, a jego obrazy olejne, grafiki i rysunki są eksponowane w wielu muzeach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Zamościu oraz w Muzeum Pokoju w Tokio., Muzeum Miejskim w Gandawie, Muzeum im. Chagalla W Witebsku, a także w prywatnych kolekcjach.
Pan Franciszek Maśluszczak pozostaje członkiem Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Jest laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości, nagrody im. Brata Alberta w Rzeszowie oraz nagrody Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literaturą”, „Szpilkami”, „Polityką”, „Tygodnikiem Literackim”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”.
Nagroda im. ks. Janusza Pasierba jest w Grudziądzu przyznawana od 1996 roku. Jej pierwszym laureatem w 1996 r. był ks. Jan Twardowski.
W następnych latach nagrody odbierali m.in.:
- Krzysztof Zanussi,
- Ernest Bryll,
- Eleni Tzoka,
- Anna Dymna,
- Krzesimir Dębski,
- ks. Adam Boniecki i
- ojciec Leon Knabit,
- Ewa Błaszczyk
Podczas tej wspaniałej gali wręczenia nagrody odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy prac autorstwa laureata Pana Franciszka Maśluszczaka.
Cała uroczystość okraszona była koncertem „Od operetki do musicalu” podczas której wystąpili:
– Justyna Gęsicka – mezzosopran
– Krzysztof Zimny – tenor
– Michał Kuzimski – fortepian.
Wybrzmiały utwory takie jak: G. Rossini – aria Rozyny „Una voce poco fa” z opery „Cyrulik sewilski”, G. Donizetti – aria Nemorina :Una furtiva lagrima” z opery „Napój miłosny czy też G. Verdi – duet „Libiamo ” z opery „Traviata”.
Jeśli chcielibyśmy podsumować i opisać w jednym zdaniu, to co mogliśmy spotkać w Centrum Kultury Teatr, to okazałoby się,że jest to niemożliwe! Staraliśmy się, ale niestety nie da rady.
Wybaczcie…
Ale nic straconego! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego dnia pełnego muzycznych dźwięków, nowych doznań malarskich i wielu uśmiechów!
Aby nie przegapić kolejnych artystycznych wydarzeń zapraszamy do śledzenia kalendarza Co? Gdzie? Kiedy? portalu Grudziądz Miasto Otwarte!
fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz