Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Minionej soboty, 18 maja 2024 r., Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zorganizowało kolejne wydarzenia z myślą o lokalnej przyrodzie.

 Maj w Ogrodzie

Mnóstwo sadzonek kwiatów, hotele dla owadów, budki dla trzmieli, recyklingowe doniczki i poidła dla ptaków. Wszystko to można było otrzymać, lub zrobić własnoręcznie podczas ostatniego wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.

Minionej soboty, 18 maja 2024 r., Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zorganizowało kolejne wydarzenia z myślą o lokalnej przyrodzie. Uczestnicy mogli własnoręcznie za pomocą otrzymanych materiałów wykonać kilka rzeczy, które przysłużą się przede wszystkim owadom zapylającym oraz ptakom. Dodatkowo dla wszystkich osób chętnych, które przyniosły wyznaczone materiały recyklingowe (w tym m.in. wytłaczanki po jajkach, małe plastikowe doniczki czy kartoniki po chusteczkach higienicznych), przygotowano pakiety kwiatów ozdobnych: aksamitki, sanwitalie, petunie, lobelie, koleusy, dalie, gazanie i wiele więcej. Są to kwiaty, które z łatwością można posadzić w balkonowych doniczkach lub prosto w ziemi, a już niedługo pięknie zakwitną i będą nie tylko ozdobą ogrodu, ale także skorzystają z nich owady zapylające.

Z myślą o owadach podczas wydarzenia odbywały się różnego rodzaju warsztaty. Można było wykonać hotele dla owadów z wcześniej przygotowanych materiałów. Hotel taki należy wypełnić np. suchą trzciną, kawałkami kory czy szyszkami i zawiesić w ogrodzie w ustronnym miejscu, a już niedługo powinny znaleźć go owady, które będą mogły złożyć w nim jaja lub schronić się np. w nocy. Z takich hoteli chętnie korzystają dzikie pszczoły, jak murarka ogrodowa. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej, nie jest owadem społecznym i żyje samotnie. Składa ona jajeczka w trzcinowej rurce a następnie zalepia otwór mieszanką śliny i piasku. Po czasie wykluwa się larwa, która odżywia się złożonym tam też pokarmem, a po przepoczwarzeniu wygryza się dorosła pszczoła. W szyszkach czy kawałkach kory mogą znaleźć schronienie biedronki, czy skorki. Są to owady drapieżne, które zjadają inne owady szkodliwe, np. mszyce. Dzięki zawieszeniu w ogrodzie hotelu dla owadów możemy ściągnąć do niego naturalne środki ochrony roślin, jakimi są różne pożyteczne owady.

Dla owadów, w tym głównie dla trzmieli, można było pomalować i zabrać specjalną budkę. Jest to mała skrzyneczka z jednym otworem, wypełniona suchą trawą lub sianem. Populacja trzmieli, które należą do rodziny pszczołowatych, drastycznie spadła w ciągu ostatnich lat. Jest to spowodowane brakiem naturalnych miejsc na założenie gniazda, zanikającymi terenami zielonymi i stosowaniem pestycydów. Trzmiele są jednymi z najważniejszych zapylaczy, są nawet skuteczniejsze w tym niż pszczoła miodna, gdyż są aktywne już w temperaturze 10 st. Ich aparat gębowy pozwala im także korzystać z większej ilości kwiatów niż pszczoła. Budkę dla trzmiela należy zawieść w ustronnym miejscu, w miarę nisko nad ziemią.

Podczas wydarzenia można było również wykonać proste poidła dla ptaków, wykonane z talerzy ceramicznych i plecionych wianków. Związane razem sznurkiem można zawiesić w ogrodzie, a po jakimś czasie ptaki z pewnością zaczną z poidła korzystać. Brak wody w upalne lato potrafi być dla ptaków zabójczy. Dodatkowo ptaki uwielbiają się kąpać w takich miejscach, więc należy pamiętać tylko o regularnym podmienianiu wody.

Wydarzenie Maj w Ogrodzie przyciągnęło mnóstwo chętnych osób chcących upiększyć swoje ogrody i wspomóc lokalną przyrodę. Dzięki tym kilku prostym elementom małej architektury ogrodowej możemy przyczynić się do tego, by nasze ogród stał się bogatszy w gatunki owadów, ptaków, a piękne dekoracyjne kwiaty będą jego ozdobą.

Autor: Kamil Bilecki

Kamil Bilecki

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024