Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Święto młodzieńczej kreatywności

Przekwitające kasztany przypominają nam, że to już czas końca matur i egzaminów dyplomowych. Grudziądzką tradycją w tym okresie jest prezentowanie dorobku młodzież ze szkół artystycznych szerszej publiczności. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności 12 maja w Centrum Kultury Teatr, a 15 maja w Klubie Akcent swoje prace dyplomowe pokazali absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego.

Te wystawy są zawsze ciekawym wydarzeniem, ponieważ możemy zapoznać się z wrażliwością artystyczną wielu osób. Prace wykonywane są w kilku kategoriach, zazwyczaj związanych z grafiką użytkową. Także w tym roku nie zabrakło więc projektów kalendarzy, okładek książek, postaci do gier, plakatów. Podobnie jak w latach ubiegłych, także obecnie ta ostatnia kategoria wyróżnia się na tle prezentowanych dzieł, ze względu na czytelność przekazu przy zachowaniu wysokich walorów artystycznych. Nie umniejsza to jednak innym twórcom, albowiem ich prace są również doskonałe. To co jednak odróżnia projekt np. kalendarza od plakatu, to fakt, że ten ostatni musi samodzielnie przekazać całą treść, a kalendarz przemawia jako całość. Niestety przestrzeń galerii Akcent nie pozwala na pokazanie zbyt dużej ilości prac jednego autora.

Osobną kategorią prac były fotografie artystyczne, które też są warte uwagi i wizyty w galerii. Mamy szeroki przekrój wrażliwości estetycznej: zmysłowe zdjęcia wzbogacone wierszami, portrety silnych kobiet, zdjęcia architektury miejskiej połączonej z klasycznym malarstwem oraz dokumentację artystyczną Grudziądzkiego dworca.

Wystawę otworzyła Pani Anna Janosz – Dyrektor Centrum Kultury Teatr a swoimi wrażeniami podzielił się z nami Prezydent Grudziądza – Pan Maciej Glamowski. Słowa Pana Prezydenta dają nadzieję, na stworzenie miejsca, w którym takie prace prezentowane będą na stałe i w szerszym zakresie.

Warto nadmienić, że od od 18 maja prace artystyczne absolwentów „Plastyka” są prezentowane w Spichlerzu nr 17 Grudziądzkiego Muzeum. Warto zatem zaplanować sobie spacer po Starówce z wizytą w dwóch galeriach.

Na obu wystawach prezentowane są pracę następujących osób: Julia Bartnicka, Otylia Bykowska, Sandra Elwertowska, Antonina Jakielska, Mikołaj Nowak, Weronika Olech, Marta Przeperska, Natalia Skrzeszewska, Oliwia Tracka, Aleksandra Ulatowska, Kacper Zapałowski, Kaja Florczak, Wiktoria Gadzińska, Dana Guz, Oliwia Guzowska, Maja Jończyk, Zofia Kalinowska, Wiktoria Lica, Laura Możdżyńska, Wiktoria Niklas, Zuzanna Sokołowska, Zuzanna Sworowska, Aleksandra Thirau.

Nauczyciele prowadzący tę artystyczną młodzież to Panie Wioletta Dolewska, Beata Garrott, Joanna Zasada, Magdalena Klimkiewicz, Urszula Kulczyk.

Portal www.grudziadzmiastootwarte.pl zachęca do odwiedzenia obu wystaw, naprawdę warto zobaczyć, jak utalentowana młodzież uczy się w naszym mieście.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024