Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wernisaż prac dyplomowych Uczniów Liceum Sztuk Plastycznych

Wernisaż prac dyplomowych Uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu – Klub Akcent

Maj, pierwszy ciepły miesiąc wiosny, czas egzaminów i matur. Tradycją tego miesiąca stały się wystawy podyplomowe absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu. Klub Akcent po raz kolejny włączył się w ten cykl wernisażem prac abiturientów z klasy wychowawczyni – Pani Anny Lewickiej, który odbył się 11 maja.

Jak zawsze przy tej okazji, liczba widzów była duża, bo oprócz gości, pojawili się też młodzi artyści, ich rodziny oraz nauczycielki projektowania graficznego – Panie Wioletta Dolewska i Beata Garrett. Także kilkoro grudziądzkich grafików i fotografików przybyło, by obejrzeć pracę swoich młodszych kolegów,

Otwarcia wystawy dokonał Pan Krzysztof Badźmierowski p.o. Dyrektora placówki, który nawiązał do jej historii dziękując wielu osobom zaangażowanym w stworzenie szkoły oraz organizację wystaw, w tym Dyrektor Klubu Akcent Pani Annie Granica i kuratorce wystaw Pani Ewie Grzeszczuk.

Prezentacji prac młodych artystek i artystów dokonały ich wychowawczynie, opowiadając o kulisach powstawania dzieł, motywacji uczniów i metodach pracy. Zauważyć należy, iż prezentowane obrazy to tylko skromny wybór, tego co uczniowie musieli przedstawić w ramach pracy dyplomowej, która powinna składać się z co najmniej 8 dzieł (lub 12 w przypadku kalendarzy).

Jak to bywa z wystawami przekrojowymi, rozpiętość tematyczna prac jest ogromna. Każda z wystawiających osób pokazuje nam swój odmienny świat.

W pracach zachwyca nie tylko rysunek, ale też kompozycja dzieła, proporcje elementów, kolor czy typografia. Szczególnie widoczne jest to w projektach kalendarzy autorstwa Justyny Sowy, Magdaleny Smulskiej, Klaudii Czapiewskiej i Julity Walczak – to bardzo dojrzałe prace.

Równie mocną uwagę do struktury i typografii przywiązują Klaudia Orłowska w projektach okładek do książek oraz Martyna Jóźwiak w ilustracjach do opowiadania „Czerwone buty” (napisanego przez jej babcię Panią Jadwigę Jóźwiak). Do tego grona włączyć należy też Martę Węgienek z pracami poświęconymi podstawowym barwom, Maję Hoang Ding z propozycjami postaci do gier i Patrycję Zientarską z koncept-artami, które wyglądają niczym rysunki z kolorowych atlasów roślin.

Odmienne podejście prezentuje Paweł Burkiewicz w ilustracjach do opowiadania „Przemiana” Franza Kafki – są to obrazy stworzone z rozlanych plam, które rozmywają realność w umowności koloru i kształtu. Kalina Trzcińska swe malowane ilustracje do „Bajek Robotów” Stanisława Lema, zaklęła w bardziej wyraźne, wielokolorowe figury geometryczne.

Nadia Zając prezentuje nam swoje projekty widokówek Grudziądza, zrobione w programie wektorowym a Aurelia Gemza, antropomorficzne koty wykonane w 3D za pomocą bardzo trudnego w obsłudze programu Blender.

Izabela Klimek zachwyca graficzną abstrakcją kosmosu, w której tęczowe gradienty ciał niebieskich kontrastujących z ciemnością przestrzeni przełamaną promienistymi liniami światła.

Swoje ciekawe prace wystawiają ponadto Aleksandra Makuracka, Maja Siwicka, Kamil Masłoń (wszyscy koncept-art), Natalia Klementowska (ilustracje do legend miejskich) i Natalia Antczak (ilustracje inspirowane wybranymi utworami muzycznymi).

Po raz kolejny wystawa potwierdza wysoki poziom edukacji w grudziądzkim Liceum Plastycznym, a młodzież opuszczająca jego mury ma szansę na wspaniały rozwój i karierę wszędzie tam, gdzie malarstwo i grafika wykorzystywane są do upiększania przestrzeni lub produktu.

Polecamy odwiedzić galerię Akcent.

Autor Adam Milewski

 

GALERIA

zdjęcia Adam Milewski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024