Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W niedzielę, 24 marca odbyła się inauguracja sezonu rowerowego w ramach akcji „Kujawsko – pomorskie na rowery”.

Ponad 250 miłośników dwóch kółek stawiło się na mecie (na Marinie), skąd o godzinie 11.00 ruszyli w swój pierwszy w tym roku wiosenny rajd rowerowy do Fortu Wielka Księża Góra.

Pogoda tego dnia nie była typowo wiosenna. Zimny i wilgotny wiatr jednak nie zniechęcił rowerzystów do tak licznego przybycia. Momentami słoneczko przebijało się przez zachmurzone niebo i ogrzewało swoimi promieniami. Tego dnia Fort Wielka Księża Góra został udostępniony dla uczestników rajdu, którzy zostali podzieleni na kilka grup i wspólnie z przewodnikami zwiedzali forty.

Sam obiekt został stworzony w celu zabezpieczenia grudziądzkiej Cytadeli. Teren był własnością księdza proboszcza i po jego odkupieniu teren nazwano Księża Góra. Jest to najwyższy punkt w Grudziądzu, ponad 80 m n.p.m. Stąd widać dały Grudziądz, łącznie z Górą Zamkowa i wieżą Klimek.
W Forcie Wielka Księża Góra znajdują się schrony piechoty, schron amunicyjny, schron koszarowy piechoty, bateria pancerna, wartownie, schron sanitarny , żelbetowe stanowiska obserwacyjne. Całość chroniona była forteczną kratą oraz szerokim pasem zasieków z drutu kolczastego.

Po zwiedzeniu kilku schronów wszyscy wrócili na Marinę, gdzie na uczestników czekała przepyszna grochówka i żurek oraz okolicznościowy medal.

Ogromne podziękowania należą się przewodnikom za ogrom przekazanej wiedzy: Piotr Łukiewski, Grzegorz Machaj, Mariusz Żebrowski, Justyna Majewska – Sempołowicz, Wiesław Podsiadły i Krzysztof Przybył.
Rajd odbył się dzięki Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, który to włączył nasze miasto w akcję „Kujawsko – pomorskie na rowery”. Zwiedzany obiekt udostępniono dzięki uprzejmości właściciela – pana Łukasza Sonnenfeld. Nad zabezpieczeniem technicznym rajdu czuwał pan Robert Leśniak.

Wszyscy doskonale wiemy, że jazda na rowerze wpływa nie tylko na lepsze spalanie kalorii, ale także daje nam sporo przyjemności. Podnosi tętno i sprawia, że krew w żyłach krąży szybciej, wspomaga kondycję serca oraz układu krwionośnego. Podczas jazdy na rowerze do pracy poruszanych jest wiele grup mięśniowych : łydki, uda, brzuch czy pośladki.
Także… odkurz rower z piwnicy, wskakuj na siodełko i ruszaj w trasę. Poczuj te endorfiny na świeżym powietrzu.
Do zobaczenia na miejskim rajdzie rowerowym, który odbędzie się 5 maja…kierunek Łosiowe Góry.

Grudziądz Miasto Otwarte – subskrybuj kalendarz Co? Gdzie? Kiedy? – a będziesz z nami na bieżąco.

Autor: Magdalena Hausman

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024