Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Szanowni Państwo w sobotę już oficjalnie ruszyła Grudziądzka Wiosna Teatralna, kolejny weekend zarezerwowany został na kolejne przedstawienie oraz świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru. Tego dnia wręczona zostanie także Nagroda Aleksandra, którą w tym roku otrzyma Pan Jan Kaznocha.

23 marca  Teatr
Międzynarodowy Dzień Teatru
„Dzień Świra”  reż. Piotr Ratajczak

Teatr Ateneum  Warszawa

godz.19.00   bilety 80, 90 zł

 

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszech czasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W naszym teatrze kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodo-średniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.”

Jak to będzie wyglądało na scenie – do sprawdzenia podczas Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej już w marcu.

Kultową postać Adasia Miauczyńskiego zagra Adam Cywka.

Obsada:

JA                                          Adam Cywka

MATKA                                 Ewa Telega

SYN                                       Jakub Sasak / Jakub Pruski

ŻONA BYŁA                         Magdalena Schejbal

ELA PIERWSZA MIŁOŚĆ   Milena Suszyńska

FACET                                   Janusz Łagodziński

 

 

 

AUTOR                                           Marek Koterski

REŻYSERIA                                   Piotr Ratajczak

SCENOGRAFIA I ŚWIATŁA        Marcin Chlanda

KOSTIUMY                                    Dorota Gaj-Woźniak | Grupa Mixer

MUZYKA                                        Tomasz Lewandowski

PLASTYKA RUCHU                      Arkadiusz Buszko

ASYSTENTKA REŻYSERA          Joanna Kowalska

ASYSTENTKA SCENOGRAFA     Anna Kolanecka

INSPICJENT                                    Jerzy Kacperski      

SUFLERKA                                     Joanna Trzcińska

 

 

 

Tegorocznym laureatem Nagrody Aleksandra został

Jan Kaznocha.

Pan Jan współpracuje z naszą instytucją już jedenasty rok. Jako wolontariusz pomaga podczas wydarzeń kulturalnych oraz w pracy teatralnego archiwum.

 

Członkowie kapituły przyznając nagrodę zwrócili szczególną uwagę na wielką kulturę osobistą i pasję w działaniu Laureata.

 

Statuetka przyznawana jest osobom, które poprzez swoją pracę, czy jakąkolwiek inną działalność, w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju grudziądzkiego Teatru.  Wręczona zostanie podczas Międzynarodowego Dnia Teatru 23 marca, podczas Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej.

 

Kapituła obradowała w składzie: Anna Janosz, Maryla Rzeszut, Karola Skowrońska, Beata Kastner, Marianna Gitner-Sawistowska, Zbigniew Kulwicki i Grzegorz Romanowski. W skład kapituły obok stałych członków, wchodzą kolejni laureaci nagrody.

Jan Ludwik Kaznocha (ur. 25 VIII 1947, Głogów Małopolski), absolwent  I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz bibliotekoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego,  posiada III stopień specjalizacji w zakresie pracy bibliotecznej. Jest także wykwalifikowanym: organizatorem turystyki, instruktorem krajoznawstwa, przodownikiem turystyki pieszej i górskiej.

Pracował:

* w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (1970-71),
* w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Tczewie (1971-72),

* w latach 1972 do 2013 był nauczycielem i bibliotekarzem w Zespole Szkół Ekonomicznych  im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Podczas pracy zawodowej organizował biblioteki, które stawały się warsztatem pracy dla uczniów i nauczycieli. Prowadził niekonwencjonalnie  formy pracy z czytelnikami w ramach Młodzieżowej Służby Bibliotecznej, Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Bractwa Turystycznego „Jasień”. W bibliotece szkolnej tworzył atmosferę w pełni sprzyjającą rozwojowi osobowości  i zainteresowań czytelników.  Był dla nich dla nich inspiratorem i doradcą stając się także promotorem indywidualnych sukcesów uczniów, którzy są laureatami wielu konkursów: bibliotecznych, literackich, ortograficznych, ekologicznych i multimedialnych.

Jest twórcą Klubu Magistrów-Absolwentów ZSE. Wśród absolwentów szkoły jest kilkanaście osób, które poprzez działalność w MSB polubiły pracę z książką i czytelnikiem, ukończyły studia bibliotekoznawcze i pracują w bibliotekach publicznych,  szkolnych i pedagogicznych.
Przez 25 lat współpracował z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku będąc współorganizatorem konferencji metodycznych i wykładowcą na kursach wprowadzających do pracy w bibliotece szkolnej oraz konsultantem ds. bibliotek szkolnych (1998-1999).

Swoimi nowatorskimi inicjatywami w zakresie pracy wychowawczej oraz doświadczeniem w działalności szkolnego krajoznawstwa i turystyki dzieli się na łamach czasopism pedagogicznych i  regionalnych. Dorobek publikatorski obejmuje 21 artykułów w czasopismach, dwa opracowania w pracach zbiorowych oraz samodzielną publikację książkową pt. „Sentencje o książce i bibliotece”.

WYRÓŻNIENIA:

  • Tytuł zawodowy bibliotekarz dyplomowany;
  • Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania stopnia III;
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej stopnia I;
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej;
  • Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej;
  • Złota Odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”;
  • „Szkarłatna Róża” odznaczenie przyznane przez Redakcję „Płomyka”
    na wniosek uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie ;
  • Srebrna Honorowa Odznaka PTTK;
  • Odznaka „25 lat w PTTK”;
  • Złota Honorowa Odznaka PTTK;
  • Medal 100-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie ;
  • Srebrna Odznaka PTSM;
  • Odznaka „50 lat w PTTK”;
  • Honorowy tytuł i medal PTTK „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

ZAINTERESOWANIA:
architektura, ekologia, fotografia, film, literatura, muzyka, taniec, turystyka, sport.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zwiedzanie zabytkowej oczyszczalni i przepompowni ścieków w Grudziądzu – relacja z Eskapady
28 kwietnia 2024
Jak wyglądają pozytywni grudziądzanie? – odpowiedź znaleźliśmy na ulicy Spichrzowej. Właśnie tu odbyły się obchody naszego święta “Dzień Pozytywnego Grudziądzanina”.
28 kwietnia 2024
Sobota w szkolnej ławie, czyli Eskapada po Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
28 kwietnia 2024
Daniel Midas rozśmieszył Grudziądzan swoim najnowszym programem Pokaz Magii
28 kwietnia 2024
Spotkanie autorskie z Panem Robertem Małeckim – relacja
27 kwietnia 2024
Wypożyczalnia sprzętu wodno-rekreacyjnego.
26 kwietnia 2024