Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W spotkaniu w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza, które odbyło się 6 grudnia, prelegentem był Marek Szajerka. Tematem jego prelekcji było wydarzenie związane z historią Grudziądza – Lokacja Grodka / Civitas w 1240 roku. Prelegent przedstawił analizę tego wydarzenia na podstawie źródeł historycznych z XVI-XVII wieku.

W swojej prelekcji Marek Szajerka skupił się na przedstawieniu kontekstu historycznego, w którym miała miejsce Lokacja Grodka / Civitas. Omówił również znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju Grudziądza oraz wpływ, jaki miało na dalsze losy miasta. Szajerka przedstawił również różne interpretacje i teorie dotyczące tego wydarzenia, które pojawiły się w źródłach historycznych z XVI-XVII wieku.Po prelekcji odbyła się także dyskusja, podczas której uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i wyrażania swoich opinii na temat prezentowanego materiału.

Kolejne spotkanie w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza odbędzie się już za tydzień, 13 grudnia. Tym razem głos zabierze Jadwiga Lewandowska Smołek, która przybliży nam historię upamiętnienia 150. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera w Sarnowie oraz Chełmnie. Będzie to z pewnością interesujące spotkanie dla wszystkich miłośników historii i lokalnej kultury.

Koło Miłośników Dziejów Grudziądza to inicjatywa, która ma na celu propagowanie wiedzy o historii miasta i regionu. Spotkania odbywają się regularnie i gromadzą zarówno pasjonatów historii, jak i naukowców oraz lokalnych mieszkańców zainteresowanych poznawaniem przeszłości Grudziądza.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z artykułami dotyczącymi KMDG na portalu Grudziądz Miasto Otwarte!

 

Autor: Aleksandra Kaniecka

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024