Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W dniu imienin Mikołaja Kopernika, pod pomnikiem na Placu Miłośników Astronomii odbyła się uroczystość, podczas której zostały złożone kwiaty. Ta wyjątkowa ceremonia upamiętnienia jednego z największych polskich astronomów i matematyków, który dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego ruchu planet.

Mikołaj Kopernik, urodzony 19 lutego 1473 roku w Toruniu, był polskim astronomem, matematykiem, lekarzem, ekonomistą i prawnikiem. Jego najważniejszym osiągnięciem było sformułowanie heliocentrycznej teorii, która zakładała, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. Ta teoria była sprzeczna z ówczesnym powszechnym przekonaniem, że Ziemia jest centrum wszechświata. Kopernik opublikował swoje odkrycia w książce zatytułowanej „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich), która ukazała się w 1543 roku. Jego teoria była rewolucyjna i miała ogromny wpływ na rozwój nauki i myśli filozoficznej.

Uroczystość pod pomnikiem była okazją do uhonorowania Mikołaja Kopernika i jego wkładu w rozwój astronomii. Podczas ceremonii zebrali się miłośnicy nauki, przedstawiciele instytucji naukowych i państwowych oraz mieszkańcy miasta, aby wspólnie uczcić pamięć tego wielkiego polskiego uczonego.

Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, które symbolizowały szacunek i podziw dla osiągnięć Kopernika. Kwiaty są często używane jako gest hołdu dla wybitnych postaci historycznych. Ich obecność podkreślała znaczenie, jakie Kopernik miał dla rozwoju nauki i zmiany sposobu, w jaki postrzegamy wszechświat. Warto pamiętać, że w tym roku astronom ma swoje 550 urodziny. Dodatkowo, podczas uroczystości został pokrojony pyszny tort, który był symbolem radości i celebracji.

Zapraszamy do obserwowania portalu Grudziądz Miasto Otwarte oraz do śledzenia naszego Facebooka. Znajdziecie tam ciekawe informacje z naszego miasta dotyczące kultury oraz rozrywki!

Autor: Aleksandra Kaniecka

 

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024