Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W dniu 29 listopada odbyło się spotkanie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, które było niezwykle interesujące i pouczające. Prowadziła je znana przewodniczka grudziądzka, Jolanta Sender – Szulc. Podczas spotkania prelegentka opowiedziała fascynujące historie związane z rozwojem telegrafu, telefonu i poczty w Grudziądzu. 

 

Jolanta Szulc podzieliła się z obecnymi, ciekawymi informacjami np. Tym, że, w roku 1889 w Grudziądzu istniało jedynie 11 skrzynek pocztowych. Były one ważnym elementem komunikacji między mieszkańcami miasta. Przedwojenni listonosze pełnili bardzo istotną rolę w życiu Polaków, dostarczając ważne dokumenty i korespondencję. Ich praca była niezwykle ważna dla funkcjonowania społeczności. 

 

Kolejnym tematem poruszanym przez Jolantę było wprowadzenie telefonu do Grudziądza. W roku 1895 miasto miało już od 80 do 95 telefonów, co było znaczącym postępem w komunikacji. W ciągu kolejnych lat licAzba telefonów w mieście znacznie wzrosła. Do roku 1911 Grudziądz posiadał aż 892 telefony. Warto również wspomnieć, że w 1905 roku pojawiły się pierwsze automaty telefoniczne, co jeszcze bardziej ułatwiło mieszkańcom korzystanie z tej formy komunikacji. 

Na zakończenie spotkania, uczestnicy zaproszeni zostali na kolejną prelekcję, która odbędzie się za tydzień. Prelegentem będzie Marek Szajerka opowie nam o Lokacji Grodka/Civitas przy Grudziądzu w 1240 roku. Już 6 grudnia o godzinie 17.00 na ulicy Moniuszki 13 

 

Zapraszamy do obserwowania portalu Grudziądz Miasto Otwarte na Bieżąco oraz przesyłania swojej twórczości ! 
 
Autor: Aleksandra Kaniecka  

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024
Grudziądza Wiosna Teatralna – ostatni weekend
19 kwietnia 2024