Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W dniu 15 listopada 2023 roku o godzinie 17 w Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Moniuszki 13 odbyła się prelekcja Andrzeja Sobolewskiego, poświęcona tematyce powodzi w Grudziądzu i okolicach.

Wydarzenie przyciągnęło dużą liczbę nowych osób, zainteresowanych tym problemem. Podczas prelekcji omówiono zarówno skuteczne metody radzenia sobie z powodziami we współczesności, jak i sposoby, które były stosowane w przeszłości. Poruszono również temat powodzi, które miały miejsce w ubiegłym stuleciu.

Grudziądz, położony nad Wisłą, jest miastem, które od wieków zmaga się z problemem powodzi. W ostatnich latach, ze względu na zmiany klimatyczne, zagrożenie powodziowe wzrosło. Woda z Wisły może wdzierać się do miasta, powodując znaczne straty materialne i zagrożenie dla mieszkańców. Andrzej Sobolewski podczas prelekcji omówił zagrożenie powodziowe w Grudziądzu i przedstawił skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. Wspomniał o systemach monitorowania stanu rzek i prognozowania powodzi, które pozwalają na wcześniejsze ostrzeżenie i podjęcie odpowiednich działań. Przedstawił również przykłady działań prewencyjnych, takich jak budowa wałów przeciwpowodziowych i systemów odprowadzania wody. Podczas prelekcji poruszono również temat powodzi, które miały miejsce kiedyś. Grudziądz doświadczał powodzi, które przyniosły ze sobą zniszczenia. Andrzej Sobolewski przedstawił przykłady największych powodzi w historii miasta i omówił, jak wówczas radzono sobie z tym problemem. W przeszłości, kiedy technologia i wiedza na temat powodzi były ograniczone, mieszkańcy Grudziądza musieli polegać na prostych metodach radzenia sobie z powodzią. Budowano wały ziemne, które miały chronić miasto przed wodą. W niektórych przypadkach stosowano również metody pompowania wody z zalanych obszarów. Współczesne metody radzenia sobie z powodzią są znacznie bardziej zaawansowane i skuteczne. Podczas prelekcji Andrzej Sobolewski przedstawił nowoczesne rozwiązania, które są stosowane w Grudziądzu i innych miastach dotkniętych problemem powodzi. Jednym z kluczowych elementów jest system monitorowania stanu rzek i prognozowania powodzi. Dzięki temu można wcześniej ostrzegać mieszkańców i podejmować odpowiednie działania. Ważnym aspektem jest również budowa infrastruktury przeciwpowodziowej, takiej jak wały, groble i systemy odprowadzania wody. Dodatkowo, rozwój technologii pozwala na wykorzystanie nowoczesnych systemów pompowania wody oraz systemów ochrony przeciwpowodziowej. Prelekcja Andrzeja Sobolewskiego na temat powodzi w Grudziądzu i okolicach była ważnym wydarzeniem dla mieszkańców zainteresowanych tym problemem. Podczas prezentacji omówiono zarówno aktualne zagrożenie powodziowe, jak i historię powodzi w Grudziądzu i okolicach.

Dzięki takim spotkaniom mieszkańcy mogą zdobyć wiedzę na temat zagrożeń powodziowych i sposobów, w jaki można im przeciwdziałać. Warto pamiętać, że walka z powodziami wymaga współpracy i zaangażowania zarówno władz lokalnych, jak i społeczności lokalnej.

Za tydzień w ramach spotkania, KMDG wybiera się na promocję Kalendarza Grudziądzkiego do klubu Akcent na ul Wybickiego.

Już 29 listopada swój wykład poprowadzi przewodniczka turystyczna Jolanta Sender-Szulc na temat “ Poczty, telefonu, telegrafu..historia”

Grudziądz Miasto Otwarte to inicjatywa, która promuje różnorodne wydarzenia i atrakcje w mieście Grudziądz. Zachęcamy do zaglądania w kalendarium Grudziądz Miasto Otwarte, aby być na bieżąco z informacjami o planowanych imprezach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zdrowotnych i innych.

 

Autor: Aleksandra Kaniecka 

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Kobiet w Solankach
3 marca 2024
„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024