W dniu 8 listopada o godzinie 17:00 odbyło się kolejne spotkanie w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza. Prelekcję poprowadziła polonistka Małgorzata Krupska, która przedstawiła temat Apolonii Załuskiej-Strömberg – znawczyni sag islandzkich.
Sagi islandzkie to starożytne teksty literackie, które opisują historię i mitologię Islandii. Załuska-Strömberg poświęciła wiele lat na studiowanie i badanie tych tekstów, co przyczyniło się do rozwoju wiedzy na temat sag islandzkich.
Apolonia Załuska-Strömberg urodziła się 9 lutego 1906 roku w Grudziądzu. Spędziła swoje dzieciństwo w Brodnicy i od 13 roku życia uczyła się w szkole dla dziewcząt w Kościerzynie. Ukończyła gimnazjum w Warszawie, a następnie studiowała na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego. W 1936 roku zamieszkała w Warszawie, gdzie rozpoczęła studia z zakresu filologii szwedzkiej. Po otrzymaniu stypendium wyjechała do Szwecji, gdzie do 1939 roku pracowała jako lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Uppsali. Równocześnie tłumaczyła ze szwedzkiego i pracowała naukowo. Po wybuchu II wojny światowej powróciła do Polski i udzielała lekcji z języka szwedzkiego. Ukrywając swoje wykształcenie, angażowała się w działalność konspiracyjną Armii Krajowej. Po wojnie została dyrektorem liceum w Brodnicy, ale po kilku miesiącach zrezygnowała z tego stanowiska i przeniosła się do Krakowa, gdzie została lektorem szwedzkiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.W 1946 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Wychowania Religijnego i Oświecenia Publicznego w Warszawie i wyjechała do Uppsali, gdzie podjęła pracę jako lektor języka polskiego na uniwersytecie. Kontynuowała również studia nad językami nordyckimi, szczególnie językiem staroislandzkim. Od 1957 roku wykładała filologię skandynawską na Uniwersytecie w Uppsali.Była cenioną filologiem, tłumaczką i lektorką uniwersytecką. Przełożyła wiele klasycznych dzieł i sławnych sag islandzkich na język polski. Była członkinią wielu stowarzyszeń naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie, Språkvetenskapliga Sällskapet w Uppsali i Samfundet för Nordisk Forskning w Sztokholmie. Za swój wkład w szerzenie kultury islandzkiej otrzymała w 1975 roku najwyższe odznaczenie rządu Islandii – Krzyż Rycerski Orderu Sokoła Islandzkiego.Apolonia Załuska-Strömberg zmarła 25 lutego 2005 roku w Szwecji. Zgodnie z ostatnią wolą wszystkie rzeczy zostały przekazane do muzeum w Brodnicy.
Kolejne spotkanie w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza odbędzie się 15 listopada. Prelekcję poprowadzi Andrzej Sobolewski, który przedstawi temat grudziądzkich powodzi. Powodzie są ważnym elementem historii Grudziądza, dlatego prelekcja będzie miała duże znaczenie dla osób zainteresowanych historią miasta.
KMDG swoje spotkania prowadzi na ulicy Moniuszki 13, w Klubie ‘’Centrum” Spółdzielni Mieszkaniowej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Grudziądza na kolejne spotkania w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i spotkania się z pasjonatami historii miasta.
Zachęcamy do obserwowania Instagrama Grudziądz Miasto Otwarte, gdzie można znaleźć wiele interesujących informacji, zdjęć i aktualności dotyczących miasta Grudziądz.
Obserwując ten profil, będziesz na bieżąco z tym, co się dzieje w mieście.
Autor:Aleksandra Kaniecka