Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W dniu 25 października odbyła się prelekcja Leszka Leliwy na temat Krzyżaków – historie znane i mniej znane, zawsze godne poznawania.
Spotkanie miało miejsce w Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, przy ulicy Moniuszki 13. Organizatorem wydarzenia jest Koło Miłośników Dziejów Grudziądza.

Głównym tematem prelekcji była historia Krzyżaków. Leszek Leliwa przedstawił uczestnikom bogatą historię zakonu krzyżackiego. Krzyżacy mieli duży wpływ na rozwój i kształtowanie się Grudziądza, dlatego temat ten jest szczególnie interesujący dla lokalnej społeczności.

Grudziądz był ważnym strategicznym punktem na szlaku handlowym i wojskowym, dlatego Krzyżacy zbudowali tu potężną twierdzę. Miasto było również siedzibą komturstwa, które sprawowało władzę nad okolicznymi terenami. W czasie prelekcji Leszek Leliwa zaprezentował historię Grudziądza w okresie panowania Krzyżaków, opowiedział o ważnych wydarzeniach i postaciach związanych z tym okresem.

Parę wydarzeń z historii Zakonu oraz naszego miasta:
-1226 – sprowadzenie Krzyżaków do Polski
-1243 – bitwa pod Rządzem – przegrana walka Krzyżaków w bitwie z Prusami
-1291 – akt lokacyjny Grudziądza

Kopiąc dalej w historii Grudziądza, Leszek Leliwa przedstawił nam postać Hermanna von Balka – pierwszego Mistrza Krajowego.
28 grudnia wydał przywileje lokacyjne ( tzw. prawo chełmińskie) dla Torunia oraz Chełmna. Prawa te otrzymały również: Radzyń Chełmiński, Kwidzyn, Kowalewo, Grudziądz, Brodnica, Gniew, Sztum oraz Elbląg.

Fragment Kroniki ziem pruskich Mikołaja von Jeroschina:

W 1230 r. Balk przybył do Nieszawy, a wkrótce – dowodząc niewielką grupą zbrojnych – przeprawił się przez Wisłę i tam założył pierwsza osadę – Toruń (dzisiejszy Stary Toruń).
To stąd kierował później walką z plemionami pruskimi, tędy przepuszczał pierwsze oddziały rycerzy i osadników, którzy korzystając z krzyżackiej osłony, planów i pieniędzy w błyskawicznym czasie wybudowali nowe miasta, potężne zamki.”

 

Prelekcja Leszka Leliwy na temat Krzyżaków ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Dzięki takim wydarzeniom mieszkańcy mogą poszerzać swoją wiedzę na temat historii swojego regionu. Poznanie historii Krzyżaków pozwala lepiej zrozumieć korzenie i rozwój tych miast oraz ich miejsce w historii Polski.

Kolejne spotkanie odbędzie się 8 listopada o godzinie 17:00, prelekcję poprowadzi Małgorzata Krupska na temat Apolonii Załuskiej-Strömberg – znawczyni sag islandzkich.

Zachęcam wszystkich czytelników do odwiedzenia portalu www.grudziadzmistootwarte.pl. Jest to strona, która dostarcza informacji na temat wydarzeń, atrakcji i możliwości spędzania czasu w Grudziądzu i okolicy. Na portalu można znaleźć aktualności dotyczące kulturalnych i sportowych wydarzeń, informacje o miejscach wartych odwiedzenia oraz wiele innych ciekawych treści.

Autor: Aleksandra Kaniecka 

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zwiedzanie zabytkowej oczyszczalni i przepompowni ścieków w Grudziądzu – relacja z Eskapady
28 kwietnia 2024
Jak wyglądają pozytywni grudziądzanie? – odpowiedź znaleźliśmy na ulicy Spichrzowej. Właśnie tu odbyły się obchody naszego święta “Dzień Pozytywnego Grudziądzanina”.
28 kwietnia 2024
Sobota w szkolnej ławie, czyli Eskapada po Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
28 kwietnia 2024
Daniel Midas rozśmieszył Grudziądzan swoim najnowszym programem Pokaz Magii
28 kwietnia 2024
Spotkanie autorskie z Panem Robertem Małeckim – relacja
27 kwietnia 2024
Wypożyczalnia sprzętu wodno-rekreacyjnego.
26 kwietnia 2024