Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

30 września – Dzień Chłopaka

Ostatni dzień września to Dzień Chłopaka. Popularniejszy i częściej obchodzony między innymi w szkołach niż Dzień Mężczyzn, przypadający dwa dni po Dniu Kobiet.

Historia i geneza Dnia Chłopaka nie są do końca znane. Najprawdopodobniej obchody zapoczątkowano na wyspach Trynidad i Tobago, gdzie 19 listopada 1999 roku po raz pierwszy obchodzono Święto Mężczyzn. Po tym wydarzeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała obchody International Men’s Day (Międzynarodowego Dnia Mężczyzn), który miał być symbolem równowagi płci oraz odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Włączyły się w to między innymi Indie, Australia, Chiny, Holandia i Wielka Brytania. Większość państw obchodzi jednak Dzień Mężczyzny różnie. Na Malcie jest to 7 lutego, w Rosji, Ukrainie i Białorusi – 23 lutego, w Brazylii – 15 lipca, w Norwegii – 7 października, w Indiach i Meksyku – 19 listopada, a w Kanadzie – 25 listopada. Nasz 30 września, to data całkowicie przypadkowa.

Dzień chłopaka to święto szczególnie skierowane do grupy młodych mężczyzn. Określenie „chłopak” dotyczy też partnera, który nie jest narzeczonym lub mężem. Jednak wśród pań czasem działa stwierdzenie, że 10 marca świętują dorośli, natomiast 30 września nastolatkowie i dzieci by ograniczyć się do zakupu prezentu wyłącznie raz w roku. Choć następujące zmiany kulturowe promują kult młodości i wiek staje się tylko liczbą.

Najbardziej znanym grudziądzkim chłopakiem jest ułan przedstawiony wraz z ukochaną. Pomnik „Ułan z dziewczyną” jest jednym z charakterystyczniejszych miejsc starówki nawiązujący do historii miasta. Ich taneczna poza wzbudza zachwyt od 15 lat.

Z tej to okazji Grudziądz Miasto Otwarte, pragnie życzyć najlepszego dnia dla chłopaków ale i też mężczyzn, którzy mają w sobie młodego chłopca – bo każdy z nas ma w sobie małe dziecko – podobno, zatem Wszystkiego Najlepszego oby Wam się szczęściło!

Autorka: Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Rozmowy z pasją – wywiad z Andrzejem Markuszewskim.
24 czerwca 2024
Informacja dla obywateli Ukrainy zakwaterowanych u osób prywatnych
24 czerwca 2024
Już jutro w Spichlerz 57 szkolenie z marketingu internetowego!
24 czerwca 2024
METAMORPHOSIS FASHION SHOW 2024 – relacja
23 czerwca 2024
23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”
23 czerwca 2024
Chcesz zobaczyć prawdziwą pasję? Chodź na spotkanie autorskie! – relacja z wydarzenia.
22 czerwca 2024