Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Ruszyła VII edycja Festiwalu im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu. Przez trzy dni koneserzy kultury w naszym mieście mieli okazję na spotkanie z muzyką o różnej tematyce.

 

W pierwszym dniu wydarzenia zgromadzeni w muzeum słuchacze mieli okazję wsłuchać się w polsko-japońskie dzieła muzyczne. Zanim jednak rozbrzmiały instrumenty oraz głosy wykonawców, wprowadzający wykład, wyjaśniający tematykę koncertu, wygłosiła dr Pani Jadwiga Rodowicz-Czechowska, będąca polską japonistką, a także ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii w latach 2008-2012. Zaznajomieni z odrobiną historii oraz zapoznani z wykonawcami, wszyscy zgromadzeni przez kolejne kilkadziesiąt minut wsłuchiwali się w utwory Pawła Łukaszewskiego i Jana Maklakiewicza. Obecny w tym dniu na sali był także japoński kompozytor Mitsuru Asaka, którego pieśni do słów polskich poetów, wydane w tym roku, wybrzmiały podczas sobotniego koncertu w grudziądzkim muzeum jako światowa premiera. Praca twórcy przeobraziła się w muzyczną interpretację m.in. wierszy „Smutna rzeka” Stefana Wielickiego, „Czasem, gdy długo w półsennie marzę” Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy „Koniec i początek Część 1” Wisławy Szymborskiej. To tylko niektóre dzieła na koncie japońskiego kompozytora, którego twórczość jest zdecydowanie warta uwagi.

 

Utwory wykonywane były zespołowo. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali przed publicznością Pani Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) oraz Pan Michał Rejewski (baryton). Na fortepianie zagrała Pani Joanna Maklakiewicz, natomiast na altówce Pan Marek Bugajski.

 

Kolejne wydarzenia w ramach VII Festiwalu im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu miały miejsce w niedzielę 24 września („Prosto z Tatr – muzyka góralska. Inspiracje.”). Jutro w poniedziałek 25 września zagra Johannes Brahms Tria i duety. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie wydarzenia, stronie Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz niezmiennie w kalendarzu na naszym portalu. Zachęcamy do bycia na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami!

 

Artykuł i zdjęcia: Gracjan Choderny

Gracjana Chodernego

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024