Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Bitwa, niezapomniane atrakcje, a to wszystko w Grudziądzu!

W dniach 8-10.09 wojska francusko polsko heskie powalczą w bitwie o twierdzę Grudziądz z wojskami pruskimi na Błoniach Nadwiślańskich. Grudziądz wysunął się na pierwszy plan jesienią 1806 roku. Armia pruska zaczyna działania wojenne przeciw Francji. W dwóch bitwach pod Jeną i Auerstädt, jest ona prawie cała rozbita przez Napoleona. Natomiast jej pozostała część ma zostać w okolicach miasta. Król Pruski Fryderyk Wilhelm III wraz z królową Luizą po pobycie w Kostrzyniu, musiał uciekać do Berlina, 2 listopada zawitał tu. Urzędnik dworski, który towarzyszył w tej wyprawie pisał: „…całe dowództwo wojskowe, wszystkie należące do ministerstwa wojny wydziały, niedobitki naszej pięknej armii zgromadziły się tutaj. Kto mógł to sobie przed czterema tygodniami wyobrazić. (….) W położonej w pobliżu miasta twierdzy, dzień i noc prowadzone są gorączkowe prace przygotowawcze do obrony (…) Wprawdzie wszyscy mamy nadzieję, że Francuzi nie przekroczą Wisły, ale skąd bierzemy to uczucie, sami nie potrafimy sobie wytłumaczyć. Jeżeli jednak dojdzie do oblężenia twierdzy, o której trudno sobie wyobrazić, żeby skapitulowała tak szybko jak Kostrzyń, jest miasto Grudziądz stracone, zrównane z ziemią kulami wystrzelonymi z umocnień twierdzy”. – Fragment oblężenia z 1807 roku.

W sobotę w godzinach 11-18 czekały takie atrakcje jak: zwiedzanie obozowiska, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, pokazy musztry, warszaty rodzinne, potyczki oraz pokaz artyleryjski. Główną atrakcją wieczoru była inscenizacja bitwy o Grudziądz z 1807 r. Wszędzie było słychać strzały, huki oraz wybuchy.

Ostatnim dniem wydarzenia jest niedziela. Już o godzinie 10 zapraszamy na przemarsz wojsk przez Bramę Wodną w kierunku Starego Miasta oraz Uroczyste Zamknięcie Dni Twierdzy Grudziądz.

Informacje historyczne zaczerpnięte od: Stowarzyszenie Garnizon Grudziądz
Po więcej informacji z Naszego miasta zapraszamy na www.grudziadzMiastoOtwarte.pl

Również zachęcamy do obserwowania naszego Facebooka.

Artykuł oraz zdjęcia: Aleksandra Kaniecka

Aleksandra Kaniecka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024