Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Widoki jak w Kapadocji będzie można obserwować w Polsce – w ostatnim tygodniu sierpnia od 21 do 26 w Grudziądzu rozegra się największa lotnicza impreza – VI FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów! 60 balonów zagości na niebie.

– To wyjątkowa impreza, po raz pierwszy w Grudziądzu. Ogromny prestiż i też potężne wyzwanie logistyczne – mówi Ewa Niewiadomska-Roman dyrektor organizacyjna zawodów.
W tym wyjątkowym wydarzeniu udział weźmie 45 pilotów z najróżniejszych zakątków świata – między innymi z Japonii, Kanady, USA, Brazylii, a także z krajów Europy jak Niemcy, Francja, Austria, Węgry etc. Nasz kraj będzie reprezentowany przez 5 zawodników Kadry Narodowej – Arkadiusza Sionkowskiego, Wojciecha Nowakowskiego, Piotra Grajka, Kacpra Borkowskiego i Jakuba Dziedziaka. Piloci zawalczą o tytuł Mistrza Świata Juniorów.
– Trenujemy wspólnie od początku sezonu. Każde zawody w jakich startujemy nastawione są na to, żebyśmy się ze sobą zgrali. Mam nadzieję, że razem zawalczymy tak, że jeden z nas stanie na podium, co będzie sukcesem całej piątki – mówił Wojciech Nowakowski, pilot i zawodnik startujący w zawodach.
Kim jest Junior w świecie balonowym?
To pilot przed trzydziestką! Brzmi optymistycznie, ale to nie bierze się znikąd. Inne powszechne sporty pozwalają na trening już od najmłodszych lub bardzo wczesnych lat życia. Lotnictwo jest bardziej restrykcyjne i wymagające – o licencję pilota możesz starać się dopiero po 16 urodzinach.
– Zawody balonowe polegają na precyzyjnym lataniu. Poza tym to sport uzależniony od pogody i my, zawodnicy i organizatorzy często dopiero chwilę przed startem dowiadujemy się skąd będzie start. Dlatego prosimy wszystkich widzów o cierpliwość i czytanie komunikatów, które będą się pojawiać na social mediach imprezy – podkreślał Arkadiusz Iwański, Przewodniczący Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego.
A co czeka na mieszkańców?
Oprócz sportowców biorących udział w samych mistrzostwach, każdego dnia imprezy będą loty kilkunastu balonów towarzyszących w ramach tzw. balonowej fiesty. Co to oznacza? Uczestnicząc w tym wydarzeniu jednym okiem będziesz mógł obserwować podniebne zmagania zawodników i jednocześnie sam stać się częścią wydarzenia! BALONY PRZYNOSZĄ SZCZĘŚCIE to nie tylko motto Grudziądzkiego Klubu Balonowego, czyli organizatora przedsięwzięcia, ale też hasło tegorocznej imprezy.
– Chcemy pokazywać, że balony są dla każdego. Podczas wydarzenia pojawimy się na konkretnych osiedlach, w ramach fiesty. Zapraszamy całe rodziny, by uczestniczyły w tym święcie. Zapraszamy na nią każdego, kto kiedykolwiek marzył o tym, by znaleźć się bliżej latającego balonu. Mamy dla widzów wiele atrakcji – będzie można wsiąść do kosza, wznieść się do góry w balonie na uwięzi, dowiedzieć się jak balon lata i dlaczego – zapowiada Szymon Gurbin Wiceprezydent Grudziądza.
Organizatorem wydarzenia jest Grudziądzki Klub Balonowy przy współpracy z Aeroklubem Polskim, Komisją Balonową Aeroklubu Polskiego oraz Międzynarodową Federacją Lotniczą (FAI).
Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, Partnerem Głównym Miasto Grudziądz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Senator RP Ryszard Bober oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Impreza współfinansowana jest ze środków gminy-miasta Grudziądz oraz dofinansowana ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Beata Adwent
Grudziądzki Klub Balonowy

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

LATO NA STARYM MIEŚCIE 2024
19 czerwca 2024
Laboratorium Pana Kleksa w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej już 22 czerwca
19 czerwca 2024
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.
19 czerwca 2024
Fado Festiwal w Grudziądzu
19 czerwca 2024
Czas zwiedzania poznajcie historię Domu Towarowego Korzeniewskich
19 czerwca 2024
Lipa, nie do Lipy! – Misja Na Zdrowie.
18 czerwca 2024