Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Grudziądz miasto otwarte” na nowych mieszkańców

Pierwsze kontakty z czwartym największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego przedstawię z pozytywnym przymrużeniem oka 😉

  1. W mieście znajduje się fabryka majonezu
    Mimo że produkty cieszą się szczególną popularnością już w okolicach Lubawy, aż po Bydgoszcz to część ludzi dziwi się, że produkowane są one tutaj. Skąd taki powód? Nazwa szybciej kojarzy się z Gdańskiem niż z Grudziądzem, bo w końcu trochę jest stąd nad morze.
  2. Kształt miasta
    Pierwsze wrażenie – „jakie długie miasto”, drugie – „w sumie to przypomina rogalik”. Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej pomaga w przemieszczaniu się po Grudziądzu. Szczególną uwagę przykuł tramwaj z numerem 2, który jeździ między pętlami Tarpno i Rządz pokonując trasę około 9 km (tyle samo wynosi długość sieci, gdzie w Olsztynie na ten moment wynosi ona 11 km).
  3. Tramwajem na starówkę
    W którym innym mieście tramwaj zawiezie pasażerów na sam środek Starego Miasta? Pamiętając także o tym, że Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce z tramwajami.
  4. Żużel
    Sport popularny w tym regionie. Dla nowych fanów tej dyscypliny może być niespodzianką, że chodzi się na mecze, nie na wyścigi. Ciekawostka – dla mieszkańców stolicy województwa warmińsko-mazurskiego Grudziądz jest najbliższym miastem ze stadionem żużlowym.
  5. Uliczka z parasolkami
    Może nie jest ona największa w Polsce, ale na pewno najpiękniejsza. Nad ogródkiem Fado Cafe umieszone są różnokolorowe parasole, które o każdej porze roku przynoszą uśmiech na twarzy. Szczególnej baśniowości ten kącik starówki nabiera latem, gdy ustawione są pod nimi kwiaty.
  6. Gwara grudziądzka
    „Pójść na szagę”, „schów to”, „zaklucz”, „szneki”, „fyrtel” to tylko niektóre słowa z codziennej mowy, choć niektórym są one nieznane i budzą zdziwienie. Czasem wywołują problem z komunikacją. Jednak „jo” jest najbardziej rozpowszechnione. Sylaba ta wyraża aprobatę, zdziwienie czy potwierdzenie. Wszystko zależy od intonacji. Bywa też dodatkiem na końcu pytania. Jasne? No jo!Grudziądz jest bardzo pozytywnym, ciekawym i pięknym miejscem, co chciałam przedstawić w spisie przygotowanym „oczami nowego mieszkańca”.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

GALERIA

Zdjęcia Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

“Zabajnik” literacko – artystyczna uczta dla dzieci i młodzieży
20 maja 2024
Klub Małego Biegacza – ze Spichlerzem Stasiem.
20 maja 2024
Twory słowne – fragment książki pt.: „Do ostatniej kropli krwi.” Moniki Cieluch.
20 maja 2024
Minionej soboty, 18 maja 2024 r., Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu zorganizowało kolejne wydarzenia z myślą o lokalnej przyrodzie.
19 maja 2024
Wystawa Prac Dyplomowych Uczniów Liceum Sztuk Plastycznych – relacja
19 maja 2024
19 maja – Dzień Dobrych Uczynków
19 maja 2024