Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

“Zabajnik” literacko – artystyczna uczta dla dzieci i młodzieży

 Wspaniała uczta dla zmysłów miała miejsce 18.05 w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grudziądzu, a ucztą tą był II Grudziądzki Festiwal literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Jak opisują festiwal sami organizatorzy „Nasz Festiwal to spotkania z autorami książek, warsztaty z ilustratorami, wystawy, konkursy i inne aktywności. Każdy znajdzie coś dla siebie! ”. Czytając program wydarzenia, nie miałam wątpliwości, że tak będzie i nie zawiodłam się. Choć przyznam, że szkoły źle mi się kojarzą, to obecność tu odczarowała złe wspomnienie. Przyjemne sale i mili uśmiechnięci ludzie, a do tego aura festiwalowa sprawiła, że to miejsce wydało mi się bardzo przyjazne.

Na festiwalu działo się tak dużo, że trudno było zdecydować się, z jakiej aktywności skorzystać. Oprócz licznych gier i zabaw na świeżym powietrzu przygotowanych dla najmłodszych, był kącik, gdzie można był poczytać książki, oraz strefa, gdzie te książki czytano dzieciom (i nie tylko) panowie, w ramach akcji „Tata też czyta”  była też okazja, by wymienić lub „zaadoptować” książkę.

W „ogrodzie“ była strefa relaksu, gdzie były porozstawiane leżaki, siedząc, w których można było delektować się zakupionymi w pobliskiej budce specjałami i napojami. Ale prawdziwa uczta była wewnątrz budynku. Uczta dla ciała i ducha. Przez cały czas trwania festiwalu fani książki „Tyczka w krainie szczęścia” mogli podziwiać wystawę ilustracji Emilii Dziubak pochodzących właśnie z tej książki. Wspaniałe obrazy, od których trudno oderwać oczy. Pozwalały przenieść się w świat wyobraźni, by stworzyć do nich własną historię. Naprzeciw wystawy było stoisko z książkami autorów obecnych na festiwalu.  „Kreatywna pracownia” zachęcała do tworzenia własnych zakładek z bohaterami książek Anny Czerwińskiej- Rydel.

Wspaniałą okazją do oswojenia się z książką były spotkania autorskie z autorami takimi jak Elżbieta Miłkowska, Hubertem Ronkiem, Anną Czerwińską- Rydel. Spotkanie z tą ostatnią zwróciło moją szczególną uwagę. Autorka w niezwykle interesujący sposób opowiadała o Januszu Korczaku- lekarzu, pisarzu, pedagogu, a przede wszystkim przyjacielu dzieci. Zacytowane przez nią słowa „wiem, jak to jest być dzieckiem biednym i jak to jest być dzieckiem bogatym. Nieraz biedniejsze dzieci są bogatsze od tych bogatych” zachęca do refleksji.

Oprócz spotkań autorskich autorzy prowadzili również warsztaty. Coś dla amatorów komiksów, które prowadził obdarzony dużym poczuciem humoru i pozytywną energia Dawid Żurawski, oraz rysowania komiksów, prowadzony przez Huberta Ronka. Były też warsztaty prowadzone przez Martę H. Milewską, gdzie dzieci m.in. tworzyły prace plastyczne. Niezwykłe umiejętności pokazała Agata Ronek podczas pokazu warsztatu kolorystyki. Zaciekawiły mnie bardzo warsztaty „Graficzna podróż do krainy szczęścia„prowadzone przez Elżbietę Fabiańską i Elizę Czerwińską.

Co było w nich niezwykłego? Niecodzienne zastosowanie żelazka i kalki, dzięki którym dzieci tworzyły niesamowite prace. Cudowną przygodą dla najmłodszych było przedstawienie przygotowane przez przedszkole Tom Bombadil, czy” Bardzo głodna gąsienica” na Lucyny Brzezińskiej Eluszkiewicz. Bardzo ciekawe były też zajęcia „Sekretne życie owadów”, na których dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie małe żyjątka takie jak kleszcz, czy gąsienica to owady. Potem przekłuwając balony, poznawały kolejne ciekawostki o owadach, na przykład, że mrówki prawie nie śpią, a pszczoła w swoim oku mieści 5000 małych oczek. W przerwach między warsztatami można było odpocząć, zjeść coś lub napić się w przygotowanych strefach gastronomicznych. Festiwal umiliły występy muzyczne najpierw występy zespołu „Poezja wysokiej próby”, a pod koniec zagrał już po raz drugi w historii festiwalu absolwent NSP1 Stanisław Stokfiszewski. Festiwal zakończyło wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Literatura w obiektywie”.

Festiwal pobudził naszą wyobraźnię, rozbudził kreatywność i napełnił pozytywną energią. Żal tylko, że kolejny dopiero za rok.

W międzyczasie wszystkich spragnionych artystycznych doznań zapraszam na Grudziądzkie Amatorskie Prezentacje Artystyczne, które odbędą się 20-22.05 (start o godzinie 9:00) i 24.05 (start o godzinie 10:00) w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Autorka: Magdalena Brzezicka

Magdalena Brzezicka

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować