Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzisiaj, 26 maja, na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 miało miejsce odsłonięcie muralu poświęconego Witoldowi Pileckiemu.

W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięła udział wiceprezydent Róża Lewandowska.

Odsłonięcie muralu na szczycie segmentu Szkoły Podstawowej nr 21 ma miejsce w związku z obchodami 80. rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, 75. rocznicy jego śmierci oraz 25. rocznicy nadania SP nr 21 jego imienia. To tylko jedna z uroczystości, które odbywają się w naszym mieście dla uczczenia pamięci Witolda Pileckiego, wielkiego narodowego bohatera. Można powiedzieć, że maj jest w pewnym sensie miesiącem Rotmistrza, skoro rocznicę jego urodzin obchodzimy 13 maja, a 25 maja przypadała 75. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

20 maja na Rynku otwarto poświęconą Rotmistrzowi wystawę plenerową IPN, którą wciąż można zwiedzać, a 25 maja, czyli wczoraj, w Centrum Kultury Teatr odbył się koncert zespołu Forteca, chóru The G-Singers oraz Boni Cantores. Z kolei 28 maja, a więc w najbliższą niedzielę, w kościele parafialnym na os. Lotnisko, w intencji Rotmistrza sprawowana będzie Msza św. (godz. 13.00), po której, około godz. 14.00, na dziedzińcu kościoła nastąpi zasadzenie poświęconego jego pamięci dębu.

Zwracając się do młodzieży wiceprezydent Róża Lewandowska powiedziała: Chciałabym, by postawa rotmistrza Pileckiego była inspirująca także dla Was. To był żołnierz szczerze oddany Ojczyźnie. Wpatrując się w ten ideał zapytajcie samych siebie, na ile możecie stać się do niego podobni. Szczęśliwie nikt nie oczekuje od Was ofiar na jego miarę. Pamiętajcie jednak, że rotmistrz nie oddałby życia za sprawę, w którą nie wierzył i której nie kochał. To miłość rodzi w nas gotowość do poświęceń, także tych największych. Jeśli coś pięknego na tym świecie się rodzi, to tylko z miłości.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024