Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzień Gotyku Ceglanego

17 czerwca, 2023 @ 12:30
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

17.06.2023, godz. 12.30: Dzień Gotyku Ceglanego

„Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem”

– wykład Pawła Urbanowskiego o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz.


17 czerwca 2023 r. to Dzień Gotyku Ceglanego! Wielu członków Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w tym dniu zaprasza do udziału w specjalnych imprezach i ciekawych wycieczkach z przewodnikiem oraz do skorzystania z wyjątkowych możliwości.  W sobotę, 17 czerwca 2023 roku w wielu polskich i niemieckich miastach Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego po raz szósty obchodzony będzie Dzień Gotyku Ceglanego: organizatorzy zaprezentują różnorodny program osadzony w tematyce średniowiecznej architektury ceglanej.  Połączone przez wspólne dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego, miasta członkowskie wspólnymi siłami pragną zaprezentować je szerokiej publiczności. Ważny cel społeczności stanowi wzbudzenie w odbiorcy zrozumienia i uznania, a co za tym idzie, zainteresowanie ludzi zachowaniem tego krajobrazu kulturowego. W Dniu Gotyku Ceglanego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na gotyk ceglany na miejscu. Dzięki ofercie programowej wzniesione z cegły budowle ponownie odnajdują swe miejsce w świadomości także lokalnej i regionalnej ludności. Specjalne wycieczki z przewodnikiem dla dzieci i dorosłych, ciekawe wykłady, rozmowy ze specjalistami czy urozmaicone popołudnie rodzinne – w Dniu Gotyku Ceglanego każdy znajdzie coś dla siebie. Tego dnia „na żywo” można zapoznać się z historią średniowiecza, Hanzy oraz architektury ceglanej. Dzień Gotyku Ceglanego, obchodzony co roku w trzecią sobotę czerwca, zwraca uwagę na dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego. Okazją do obchodów 1. Dnia Gotyku Ceglanego w 2018 r. był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który obchodzono w całej Europie pod hasłem „Sharing Heritage”. W Niemczech, Danii i Polsce Dzień Gotyku Ceglanego realizowany jest dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji; koordynacją imprez zajmuje się Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

W roku 2023 obchody odbędą się w 17 miastach: Bad Doberan, Buxtehude, Chełmno, Chorin, Eberswalde, Frankfurt/Oder, Gdańsk, Greifswald, Grudziądz, Güstrow, Jüterbog, Lübeck, Lüneburg, Malberg (Eifelkreis Bitburg-Prüm), Neubrandenburg, Rostock, Stendal.

 

Muzeum Handlu Wiślanego,

wstęp wolny

Szczegóły

Data:
17 czerwca, 2023
Godzina:
12:30
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Handlu Wiślanego

Organizator

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

UDOSTĘPNIJ WYDARZENIE: