Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Cześć, jestem Andży, a Ty jesteś na kanale „Biegnie”…tak zaczyna się każdy film nakręcony przez …no właśnie … kim jest Andży? …i co to za kanał „Biegnie”?

Tak o sobie pisze na jednym z grup społecznościowych:
„Jestem Andży z Grudziądza, biegam tu i tam. Prócz zbierania medali na metach różnistych biegów, w tym ultramaratonów, lubię biegowo pomoc dzieciakom”.
„Andży” bo tak o sobie mówi to Andrzej Markuszewski, grudziądzanin z krwi i kości, tu się wychował i tu mieszka od urodzenia. Bloger, który prowadzi kanał na YouTube „Biegnie” , gdzie relacjonuje swoje poczynania, nagrywa relacje z biegów czy swoich treningów. Uwielbia metal, koncerty rockowe, lubi biegać ale przede wszystkim to człowiek o złotym sercu. A czemu człowiek o złotym sercu?… bo bezinteresownie pomaga dzieciakom. Ale zacznę od początku.

W 2021 roku zrodził się pomysł, aby wykorzystać bieganie i zamienić je na złotówki. Tymon Kujawa to chłopiec, który potrzebował wówczas pieniądze na rehabilitację. Andrzej postanowił, że będzie biegał bez przerwy 6 h na 7 kilometrowej pętli po trasie rowerowej Singletrack Wisła. Kto zna tą trasę, ten wie, że teren jest bardzo wymagający i nieźle można się na niej zmęczyć. Jak można było pomoc Tymkowi? – wpłacając za każdy kilometr 1 zł, albo za jedną godzinę 10 zł na zrzutkę chłopca. W efekcie 16.05.2021 roku Andrzej przebiegł w deszczu i błocie 42 km, a sporo osób w tym czasie zasiliło konto chłopca.

Wrzesień 2021 rok – 12 h biegu na pętli 5 kilometrowej po trasie Parkrun w Lesie Komunalnym, co w efekcie dało 80 km w nogach.
A tak pisze Andrzej: ” kiedy przeczytałem o chorobie Kingi, od razu wiedziałem, że będę chciał pomóc. Przespałem się z myślą w jaki sposób spróbować nagłośnić zbiórkę i wpadłem na poniższy pomysł: Pobiegnę ! Start o godzinie 6:00, koniec 18:00- plan jaki zakładam, to przebiec 80 km…”. Za każdą godzinę biegu można było zasilić zbiórkę Kingi o 12 zł (lub więcej). I tak też zrobił. Przez 12 h biegał bez dłuższych przerw. Ponad 30 innych biegaczy łącznie towarzyszyło mu przez cały bieg . Kolega, Miłosz Rzepka, przyszedł na kilka „parkrun’owych” okrążeń, a przebiegł z Andrzejem cały 80 kilometrowy dystans.

Grudzień 2021 rok – zbiórka czekolad dla polskich dzieci mieszkających na Kresach („Świąteczna paczka dla rodaka”). Za każdą zebraną czekoladę postanowił przebiec 250 metrów, co przy prawie 900 zebranych czekoladach dało 214km. I tak w czerwcu 2022 roku Andży biegnie z Poznania do Grudziądza przez 3 dni z przerwami na nocleg.

Kwiecień 2022 rok zbiórka jajek z niespodzianką dla dzieci z Kresów. Za każde zebrane jajko Andrzej miał zrobić ćwiczenie „padnij – powstań”. Uzbierał 800 jajek i tyle razy musiał wykonać zadanie. Jajka oczywiście trafiły do dzieci.

Wrzesień 2022 rok to 24 godziny bieg na 5 kilometrowej trasie Parkrun. Efekt – to przebiegnięte 126,5 kilometrów. Akcja była zorganizowana dla Kacpra Dziatkiewicza, podczas której można było zasilić zbiórkę pieniężną i przynieść plastikowe nakrętki. Kacper zbierał pieniążki na wyjazd rehabilitacyjny bo ma paraliż kończyn dolnych i porusza się na wózku inwalidzkim.

Kwiecień 2023 rok to zbiórka słodkich żelków dla dzieci z Fundacji Polskich Wartości na Kresach. 1 kg żelków to 1 km biegu i w ostateczności Andrzej uzbierał tyle żelków, że musiał pokonać 130 km. Trasa biegu wiodła z Gdańska do Grudziądza. Tym razem Andrzeja wspomógł przyjaciel – Michał Banaszewski. Razem wyruszyli spod bramy gdańskiej stoczni i po 24 h byli w Grudziądzu.

W tym roku odbyła się zbiórka jajek z niespodzianką dla dzieciaków z Kresów i za każde zebrane jajko Andrzej zadeklarował przebiec jedno okrążenie na stadionie Olimpii. W sumie uzbierał 116 jajek i tyle też pokonał razem z Michałem okrążeń. Dało to 47 wspólnie pokonanych kilometrów.

A już w kwietniu, a konkretnie 17.04.2024 o godzinie 18.00 Andrzej rozpocznie swoją kolejną „biegową przygodę” w podziękowaniu za zebrane czekolady dla rodaków z Wileńszczyzny – II. Bieg za Czekolady. Przelicznik czekolad na kilometry miał być taki, że za każdą czekoladę przebiegnie 250 metrów. Efekt…nawet Andrzej takiego finału się nie spodziewał …uzbierał 3.267 (!!!) czekolad, co daje 819 kilometrów (!!!). Taaaak…tyle obiecał przebiec. Jednak kilometraż ten jest wręcz nieosiągalny dla jednego biegacza, więc Andrzej postanowił włączyć w bieganie znajomych, nieznajomych i przyjaciół. Poprosił abyśmy wspólnymi siłami przebiegli razem z nim 819 km. Przyjaciel Andrzeja – Michał Banaszewski będzie biegł wspólnie z nim przez całą akcję.
Akcja będzie trwała od godziny 18:00 17 kwietnia tego roku do godziny 10:00 20 kwietnia. Andrzej z Michałem będą na trasie przez cały czas z przerwami na sen (w miasteczku biegowym – wiata przy wjeździe do Lasu Komunalnego). Cały bieg podzielił na dwie trasy: w dzień bieg będzie po trasie Parkrun w lesie, a w nocy po trasie średnicowej. Każda osoba, która pokona dany dystans będzie musiała zapisać wynik na liście i takim sposobem wszystkie kilometry zostaną spisane i policzone. Wiele osób zadeklarowało swoją pomoc …bo w grupie siła. Ja ze swojej strony zapraszam Was serdecznie, aby w tym czasie przyjść i pobiegać razem z Andrzejem, Michałem i innymi biegaczami. Każdy kilometr jest na wagę złota i jest cenny. Każdy kilometr zostanie zliczony, co finalnie ma dać nam 819 km.
Oj będzie się działo !!!

Także …wszystkie „nogi na pokład” i widzimy się na parkingu przy rondzie Popiełuszki (wjazd do Lasu Komunalnego), gdzie będzie baza Andrzeja. Bądźmy w te dni razem z Nim. Niech zobaczy, że ma wsparcie w nas biegaczach.
A jeśli chcecie posłuchać co Andży mówi o akcji – II. Bieg za Czekolady, podsyłam link do kanału „Biegnie”:

https://youtu.be/_cZp0c5ivYM?si=ngNQ3E1JNLyiMkCG„>https://youtu.be/_cZp0c5ivYM?si=ngNQ3E1JNLyiMkCG

Galeria zdjęć z archiwum Andrzeja Markuszewskiego.

Autor: Magdalena Hausman

Grudziądz Miasto Otwarte – zapraszam do śledzenia portalu na bieżąco,

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024