Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Ruchliwe, gadatliwe i bardzo towarzyskie. Całymi godzinami sejmikują w krzakach, kąpią się w wodzie lub piachu. O kim mowa?… – o wróblu.

Wróbel zwyczajny, zwany także wróblem domowym, to mały ptak o krępej budowie ciała. Jego długość wynosi od 16 do 18 cm. Rozpiętość skrzydeł to ok. 21 cm. Waga dorosłego wróbla wynosi od 20 do 39 gramów.

Tego „gadatliwego” ptaka rozpozna chyba każdy, czy to dziecko, czy dorosły (czasem mylimy go z jego kuzynem – mazurkiem, ale o tym później). Jego „ćwierkanie” słychać od wczesnych godzin rannych do wieczora przez cały rok.

Wróble to ptaki, które dostosowały się do życia z człowiekiem. Żyją w jego sąsiedztwie. Poszukują pokarmu na terenach ludzkich osiedli. Żyją w grupach, bo to ułatwia im wspólne poszukiwanie pokarmu i zwiększa ochronę przed drapieżnikami. Samiec wróbla ma charakterystyczne czarne gardło, kasztanowy kark i szarą czapkę na głowie. Jego ciało jest szare od spodu, a wierzch i ogon są brązowe. Samica ma szarobrunatny kolor całego ciała.  Pomysłowość wróbla na gniazdowanie jest nieograniczona. Swoje gniazda wiją w różnych miejscach – w szczelinach zabudowań, za rynnami, w szczelinach dachów, w budkach lęgowych czy nawet w gniazdach większych ptaków, np. bocianów. Gniazdo ma kształt kuli, z bocznym wejściem. Wróble zazwyczaj łączą się w pary na całe życie. Swoje lęgi wyprowadzają od 4 do 5 razy w roku. Samica składa od 4 do 6 jaj, które wysiaduje przez ok. 2 tygodnie. Po ok.17-20 dniach młode są gotowe do opuszczenia gniazda.

Wróble żyją nawet do 20 lat. Żywią się głównie nasionami, ale też nie pogardzą resztkami ludzkiego jedzenia. Są wszystkożerne, jedzą także mszyce, owady czy larwy.

Czy wróbla można pomylić z innym ptakiem? Tak, z jego bliskim kuzynem – Mazurkiem, którego można odróżnić po czekoladowobrązowej głowie, policzki ma białe z czarną plamką.

Niestety, ale populacja tego sympatycznego ptaka maleje z roku na rok. W wyniku ocieplania budynków, remontowania ich elewacji, likwidacji szczelin wróble tracą miejsca na gniazdowanie. Zanieczyszczone powietrze również przyczynia się do spadku ilości wróbli. Dużym zagrożeniem są koty, które polują na ptaki i je zabijają. Aby zwrócić uwagę na wymieranie tego gatunku ptaków, w 2010 roku, 20 marca ustanowiono Dniem Wróbla. W Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Dbajmy o tych malutkich naszych przyjaciół. Nie pozwólmy, aby całkowicie zniknęły z naszego otoczenia. Nie zamykajmy dostępu do szczelin czy dachów. Wieszajmy budki lęgowe na drzewach. Nie ścinajmy całkowicie łąk kwiatowych. Zimą dokarmiajmy je w karmnikach bądź wieszajmy pokarm na drzewach czy krzewach, niedostępnych dla kotów.
Jaki byłby świat bez codziennego „ćwierkania”…?

Grudziądz Miasto Otwarte… z nami jesteś na bieżąco z wydarzeniami w mieście.

 

Magdalena Hausman

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

ZMIANY W GODZINACH OTWARCIA MUZEUM W MAJU
16 maja 2024
Wernisaże Wystaw Prac Dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Akcencie i Muzeum
16 maja 2024
Boso przez Grudziądz niesiemy dźwięk – fotorelacja z happeningu
15 maja 2024
LEKCJE CIEPŁA – O CIEPLE I ROZSĄDNYM Z NIEGO KORZYSTANIU. ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH PODSTAWOWYCH.
15 maja 2024
Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych
15 maja 2024
Konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Rewitalizacji
15 maja 2024