Romańskie portale uskokowe z XIII wieku na terenie Grudziądza – to temat, który zgłębialiśmy wczoraj na 1348 spotkaniu Koła Miłośników Dziejów Grudziądza w Klubie „Centrum” Spółdzielni Mieszkaniowej, tradycyjnie o godz. 17:00.
Pan Marek zabrał nas w podróż do zamierzchłej przeszłości, gdzie przyglądaliśmy się charakterystycznej dla wieków XI-XIII architekturze romańskiej. W celu wprowadzenia gości do poruszanych zagadnień, prelegent przygotował szereg pomocnej literatury, z którą mogliśmy się zapoznać, spoglądając na cechy charakterystyczne dla budowli utrzymanych w tym średniowiecznym stylu.
W charakterystycznym dla siebie potoczystym języku prelegent przedstawił zebranym wyniki przeprowadzonych osobiście badań, również terenowych, które zaowocowały postawieniem hipotez o istnieniu w Grudziądzu reliktów architektury późnoromańskiej. Gdzie według Pana Marka spotkać możemy w Grudziądzu budynki typowe dla tego typu architektury? Otóż są to m.in. okna w kamienicach przy ul. Kościelnej 7 i Klasztornej 6, jak i domniemany fragment portalu uskokowego w ścianie kościoła Świętego Ducha wyeksponowany w pomieszczeniu administracyjnym grudziądzkiego Muzeum. Nie zabrakło ciekawostek i pytań do prelegenta. Na miejscu można było zaopatrzyć się w bogato ilustrowany Biuletyn, w którym zawarte zostało meritum wystąpienia. Możemy zgadzać się lub nie z prezentowanymi poglądami, warto jednak rozmawiać, polemizować i słuchać. Każda wymiana poglądów wzbogaca, pozwala spojrzeć na szereg spraw zupełnie z innej perspektywy.
Historia to dziedzina nauki, gdzie rozmowa i polemika to motor, dzięki któremu „nauczycielka życia” wciąż fascynuje pokolenia i znajduje nowych, zakochanych w niej uczniów.
Koło Miłośników Dziejów Grudziądza jest przestrzenią, gdzie można rozmawiać i poznawać historię.
Przyjdźcie i przekonajcie się sami. Następne spotkanie już 20 marca, tradycyjnie
o 17:00.
Nie może Was zabraknąć!
Autor: Patryk Krygier