Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

 W Muzeum Handlu Wiślanego FLIS odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone książce „Grudziądzcy Flisacy. Rozmowy Aleksandry Pasis z Laureatami Nagrody Grudziądzkiego Flisaka”.

Oprócz autorki i bohaterów książki, w wydarzeniu wziął udział prezydent Grudziądza Maciej Glmowski.

To było wyjątkowe spotkanie, tak jak wyjątkowa jest publikacja, której dotyczyło. Jest nią dzieło znanej grudziądzkiej dziennikarki, rezultat rozmów, które zostały przez nią przeprowadzone z Laureatami Nagrody Grudziądzkiego Flisaka. Tym sposobem doszło do spotkania sześciu bardzo różnych osób o bardzo różnych doświadczeniach i biografiach. Połączyło ich jedno: Grudziądz, miasto, w którym część z nich przyszła na świat, wszyscy zaś spędzili tu bez mała całe swoje dotychczasowe życie. Spotykając Danutę Kołodziejską, Karolę Skowrońską, Krystynę Grabowską, Henryka Wichrowskiego, Ryszarda Szczepańskiego oraz Zbigniewa Tucholskiego, rozmawiając z nimi uczymy się zarazem rozumieć powody, dla których Grudziądz jest miejscem tak wyjątkowym, a wyjątkowość ta nie tylko nie powinna być rozumiana w sensie miejsca na mapie czy poziomu absorpcji środków unijnych, lecz polega na niezwykłej atmosferze. Kto raz tutaj przyjedzie, ten z pewnością nieraz jeszcze zatęskni.

Grudziądz to historia i tradycja. Jesteśmy wszak w kawaleryjskiej stolicy Polski, gdzie rokrocznie odbywają się Zjazdy Kawalerzystów. W Grudziądzu dbamy o osoby z niepełnosprawnościami, tworząc dla nich warunki do pokonywania własnych ograniczeń poprzez kontakt ze sztuką, co znajduje szczególny wyraz w odbywających się tutaj Ogólnopolskich Przeglądach Twórczości Osób Niepełnosprawnych OPTAN. Grudziądz sportem stoi, o czym nie zapominamy nie tylko z racji często mających tutaj miejsce imprez sportowych, lecz także dlatego, że to właśnie w Grudziądzu szkolono sportowców, którzy mieli sięgnąć po olimpijskie laury, by wymienić choćby tylko Bronisława Malinowskiego, a w ostatnich latach także Martę Wieliczko. Jest także Grudziądz miastem handlu, przemysłu i usług, wreszcie rzemiosła i rodzinnych firm, w których tradycję wykonywania określonego zawodu przekazuje się niemal z pokolenia na pokolenie. Nasze miasto bywało też przystanią dla Sybiraków, ludzi doświadczonych przez historię często już w dzieciństwie, którym dane było przejść szlak pełen niebezpieczeństw, by znaleźć wreszcie spokój na grudziądzkiej ziemi. To właśnie o nich opowiada książka Aleksandry Pasis, o różnych losach różnych ludzi, rozmaitych perspektywach i różnorodnych doświadczeniach każdego z nich.

– Niezwykłość Grudziądza współtworzą wybitni jego mieszkańcy, wśród których nie brakuje świadków historii i niestrudzonych jej popularyzatorów, ludzi sportu, którzy trenowali i kształtowali najlepszych, w tym kadrę olimpijską, a nawet wybitnej śpiewaczki Stefani Toczyskiej, bywalczyni najlepszych na świecie scen operowych. – powiedział prezydent Maciej Glamowski. – Każda z tych osób na sobie właściwy sposób przesądza o tym, co w Grudziądzu jest jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

 

 

 

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

“Solo i na głosy” – Michał Rajewski i chór Cantores Graudentes – fotorelacja
15 kwietnia 2024
Grudziądz Foto 2024 – zaproszenie do konkursu
15 kwietnia 2024
Relacja ze Spaceru Ornitologicznego
14 kwietnia 2024
The Analogs i Dr. Misio w Klubie Akcent – relacja
14 kwietnia 2024
Dźwięki Paryża i senne wspomnienia w Klubie Akcent – relacja z recitalu i wystawy
13 kwietnia 2024
Puchar Wisły w MNO
12 kwietnia 2024