Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Dzikie zwierzęta na terenie miasta często narażone są na różne zdarzenia, niekiedy zagrażające ich życiu i zdrowiu. Gdy zdarzy się wypadek drogowy lub inna sytuacja, w której zwierzę potrzebuje pomocy człowieka, naszym obowiązkiem jest mu pomóc.

W wielu jednak przypadkach pomoc na własną rękę nie jest możliwa i dlatego powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby. To do nich należy podjęcie interwencji.

 

Gdy znajdziemy ranne zwierzę (w tym również ptaka) lub gdy zwierzę wymaga innej, pilnej pomocy, sytuację należy zgłosić na numer alarmowy Straży Miejskiej w Grudziądzu – 986.

 

W przypadku kolizji drogowej z dzikim zwierzęciem lub gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec zwierzęcia, sytuację należy zgłosić na Policję – 997.

 

Informacje o martwych lub rannych zwierzętach ujawnionych na drogach lub w innych miejscach na terenie naszego miasta, można również zgłaszać do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu pod nr tel. 477545221, 477545222, 477545200. Można to robić przez całą dobę, również w dni wolne od pracy.

 

Jeżeli ptak nie jest ranny, a znajdziemy go na ziemi, jest to najprawdopodobniej podlot. Podloty to jeszcze nie w pełni samodzielne ptaki, które nie potrafią dobrze latać i są pod stałą opieką rodziców. Takich ptaków nie powinniśmy dotykać i zabierać, ponieważ nie wymagają pomocy człowieka. Tyczy się to również innych młodych zwierząt ,jak zające, lisy, jeże, sarny, dziki itp.

 

Zbliżając się do rannego zwierzęcia, zawsze zachowajmy ostrożność. Ranne zwierzę jest w szoku, a ból i strach wyzwalają silne reakcje obronne, powodujące, że dzikie zwierzę, nawet mocno ranne, może próbować zaatakować. Zwierzę nie jest świadome, że chcemy mu pomóc.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024
18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – relacja ze spaceru po Parku Miejskim
19 kwietnia 2024
Do 21 kwietnia zapisy na Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego do Rulewa
19 kwietnia 2024