Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach w Muzeum – w grudniu 2023 r.

zapraszamy do udziału w wydarzeniach w Muzeum – w grudniu 2023 r.:

4 grudnia 2023 – IMIENINY CHRYSTIANA
w programie:

godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 – wejście na wieżę Bazyliki; grupy mogą liczyć maksymalnie 8 osób; obowiązują zgłoszenia pod adresem: parafia@bazylika-grudziadz.pl

godz. 17.00 „Quondam castra Grudenz – przed i w czasach biskupa Chrystiana – w źródłach archeologicznych”
Historia osadnicza Grudziądza i okolic w czasach biskupa Chrystiana i na długo przed jego przybyciem jest niezmiernie interesująca. Sprzyjające warunki fizyczno-geograficzne powodowały, że miejsce to od tysiącleci przyciągało różne grupy ludzkie. Świadczą o tym pozostałości działalności człowieka  odkryte w trakcie kilkuletnich badań na Górze Zamkowej a także w okolicach współczesnego miasta – w Basenie Grudziądzkim. A o tych archeologicznych ciekawostkach opowie archeolog grudziądzkiego Muzeum – Małgorzata Kurzyńska. Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny

w przerwie – występ Chóru TIBI MARIAE, który zaprezentuje utwory muzyki dawnej.
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny

godz. 18.00 „Dwóch biskupów – jedno miasto”
Kościół farny pod wezwaniem św. Mikołaja od wieków ogniskował życie społeczne, kulturalne i religijne mieszkańców Grudziądza. Ulokowana na wiślanym szlaku świątynia jasno dowodzi niesłabnącego kultu opiekuna wszystkich żeglujących. Choć dzieje jego żywota bazują na niezliczonych legendach, podaniach i opisach cudownych zdarzeń, to Mikołajowe przesłanie gubi się czasami w klimacie przedświątecznej komercjalizacji. Zagubiła się także w dziejowych zawirowaniach postać drugiego ważnego dla miasta biskupa – Chrystiana, który –  jak podają martyrologia benedyktyńskie i cysterskie: „w pocie czoła głosił Słowo pośród dzikich ludów”. O związkach obu biskupów z Grudziądzem, o punktach stycznych w ich żywotach, o ich wrażliwości społecznej i budzącej podziw determinacji na spotkaniu z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki i etnografem grudziądzkiego Muzeum. Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny

organizatorzy: Grudziądzki Komitet Społeczny Upamiętnienia Biskupa Chrystiana, Parafia pw. św. Mikołaja Bpa, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.


JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2023
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem – Muzeum Handlu Wiślanego – w dniach 6-9 grudnia 2023 r. czynne będzie w godz. 10.00 – 18.00.
W środę, 6 grudnia oraz w sobotę, 9 grudnia – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy.
Muzealną tradycją stała się prezentacja stajenki bożonarodzeniowej. W tym roku, w Gmachu Głównym Muzeum zaprezentujemy spektakularną szopkę, której figurki pochodzą ze znanej włoskiej firmy Moranduzzo, a zaprojektowane zostały przez florenckiego rzeźbiarza Martino Landi. Pokażemy barwny świat, który zatrzymał wszelkie swoje aktywności w Cichą i Świętą Noc!

Wydarzenia w Muzeum podczas Jarmarku – wstęp bezpłatny/ na wydarzenia obowiązują zapisy lub bezpłatne wejściówki.

ŚRODA, 6 GRUDNIA
W godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.

Godz. 10.00 (kl. 1-4) i 12.00 (od klasy 5): „Do patera smoruny!” Boże Narodzenie na ziemi chełmińskiej – wykład Łukasza Ciemińskiego.
Ziemia chełmińska jest niewielkim, ale posiadającym własną tożsamość regionem etnograficznym. Przemierzymy ją wraz z Łukaszem Ciemińskim – etnografem grudziądzkiego Muzeum, by poszukać śladów dawnego świętowania Bożego Narodzenia. Gwiazdor, bunterteller, kolędy śpiewane w adwencie – to tylko wybrane tropy, które pokażą nam w jaki sposób nasi przodkowie celebrowali kolędowy czas!
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5;
Zapisy dla grup zorganizowanych (godz. 10.00 i 12.00) – tel. 56 46 590 63 w. 18

Godz. 17.00: „Krótka historia niejednej szopki” – wykład Łukasza Ciemińskiego

Wypadająca w tym roku 800. rocznica pierwszych jasełek odprawionych przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio to świetna okazja, by wraz z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki, etnografem i nie bójmy się tego powiedzieć – prawdziwym szopkarzem, przyjrzeć się tej barwnej bożonarodzeniowej tradycji. Dowiemy się dlaczego wół i osioł prorokują, dlaczego Panna Maria padła na kolana, a czas zatrzymał się w bezruchu. Poznamy początki świątecznej stajenki oraz najciekawsze i najbardziej wartościowe tradycje szopkarskie całej Europy. Zapraszamy na tę podróż do utraconego raju naszego dzieciństwa! Bilet za jeden uśmiech! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5. Wstęp wolny.

CZWARTEK, 7 GRUDNIA
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00
godz. 17.00: Promocja „Rocznika Grudziądzkiego”, Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny


PIĄTEK, 8 GRUDNIA

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00.
godz. 17.00 Piątek w Muzeum – wykład Magdaleny Kalbarczyk i Ilony Sulik-Kurowskiej pt. „O herbacie, przy herbacie, słów kilka” nawiązujący do wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” (spotkanie rozpoczyna się na wystawie, ul. Spichrzowa 17). Wystawa – ul. Spichrzowa 17; wykład – ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego, oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Wstęp na wykład „O herbacie…”  na podstawie bezpłatnych wejściówek – do odbioru od dnia 1 grudnia 2023 w Kasie Muzeum (ul. Wodna 3/5 oraz ul. Spichrzowa 33-35).


SOBOTA, 9 GRUDNIA

W godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.


15.12.2023, godz. 18.00
otwarcie wystawy „Wspomnienia… Malarstwo Bogumiły Latowskiej”, 
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5

W okresie świąteczno-noworocznym Muzeum będzie nieczynne w następujących dniach:
24-26 oraz 31 grudnia 2023 roku a także 1 i 6 stycznia 2024 roku.
Góra Zamkowa i Wieża Klimek w grudniu czynne codziennie w godzinach 10.00 – 16.00

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Endokawa – 21 maja czeka nas niezwykły dzień pełen inspiracji i wiedzy na temat endometriozy.
15 maja 2024
Poznaj MOC Słów – Misja na zdrowie.
15 maja 2024
Spłyną Wisłą w rocznicę nadania praw miejskich – od dzisiaj zapisy
15 maja 2024
III Integracyjny Festyn w Szkole Podstawowej nr 13
15 maja 2024
Przypominamy o zapisach na Noc Muzeów – sobota 18 maja
15 maja 2024
Relacja z ostatniego w tym sezonie Koncertu Niedzielnego i wystawy w Teatrze
14 maja 2024