Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jak na przestrzeni lat zmieniła się ulica Armii Krajowej w Grudziądzu.

 Jak na przestrzeni lat zmieniła się ulica Armii Krajowej w Grudziądzu?
Spotkanie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza.

Środek tygodnia godzina 17:00, a więc czas na spotkanie w Kole Miłośników Dziejów Grudziądza w Klubie „CENTRUM” Spółdzielni Mieszkaniowej.  Prelekcję w dniu 11.10 wygłosiła Jolanta Szulc przewodnik PTTK. Na spotkaniu była możliwość zakupu biuletynu Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. W wykładzie uczestniczyło około 30 grudziądzan.

Jolanta Szulc wygłosiła bardzo ciekawy wykład na temat ulicy Armii Krajowej. Historia ulicy rozpoczęła się od nazwy Sobieskiego, następnie miała nazwę Lejtnanta Michajłowa. Do dziś starsi mieszkańcy Grudziądza i okolic używają tej nazwy. Dziś znamy ją pod nazwą ulica Armii Krajowej.

Spacerując w myślach na prelekcji dowiedzieliśmy się, iż przy dzisiejszym numerze 4 na tej ulicy w latach 20 XX wieku mieścił się II komisariat Policji. Tuż obok pod numerem 5 mieściła się Villa Moddelsee z pięknym ogrodem. Po tej okazałej budowli zostały tylko zachowane plany. Po wojnie przekształcono je na przedszkole, a  teraz to budynek prywatny. Jak opowiadała pani przewodnik na ulicy również mieściła się Średnia Szkoła Handlowa Związku Towarzystwa Kupieckiego na Pomorzu. Pierwszą lokalizacją była ulica Klasztorna 5, gdzie dużo szkół w Grudziądzu miało swoje początki. Potem “handlówka” stacjonowała na Sobieckiego 27, a kolejną lokalizacją była właśnie ulica Armii Krajowej usytuowana pod dzisiejszą 10-tką. W 1944 powołany został Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, był tam tylko rok. Po II wojnie została powołana Szkoła Rolnicza. Kolejne przekształcenie adaptacyjne budynek przeszedł w roku 1979, umiejscowiona została tam Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Ulica ciągnie się dalej, a pod numerem 12, w latach przed wojną mieścił się Urząd Akcyz i Monopoli. Na ulicy mieści się także Parafia Prawosławna pw. Kazańskiej Ikony Bogarodzicy ustanowiona w 2021 roku. Mamy także budynek wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora, a mowa o Willi Victoriusa. Wybudowana w 1898 roku. W okresie wojennym znajdowała się tam policja, a po niej siedziba milicji. Willa w czasie, kiedy była w rękach prywatnych stała się ruiną, w 2020 roku została przejęta przez miasto. W budynku docelowo ma powstać liceum plastyczne. Ostatnim elementem na naszej trasie był budynek znajdujący się pod numerem 39, w czasie II wojny był tu szpital dla pacjentów z chorobami płucnymi. Potem był tu Dom Dziecka do lat 3, dziś znajduję się Dom Pomocy Społecznej w Grudziądzu dla 46 osób przewlekle chorych psychicznie.

Prelekcję swoją wiedzą bardzo ciekawie uzupełniał historyk Mariusz Żebrowski, opowiedział nam historię Michajłowa.

“Zmienia się ulica, zmieniają się jej mieszkańcy, powstają nowe domy stare starają się być piękne. Ulice tętnią życiem” – Jolanta Szulc

Zapraszamy na kolejne ciekawe spotkanie w Klubie Miłośników Dziejów Grudziądza, prelekcja na temat społecznego komitetu upamiętnienia bpa Christiana w Grudziądzu poprowadzi Wiesław Hawełko.
Zapraszamy do obserwowania naszego profilu na Facebooku oraz śledzenia naszego portalu.

Autor: Aleksandra Kaniecka

Aleksandry Kanieckiej

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Wystawa psich piękności – fotorelacja
29 kwietnia 2024
Majówka za pasem – sprawdź co nasze miasto przygotowało
29 kwietnia 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Moniką Cieluch.
29 kwietnia 2024
Francuz, Szwajcar, Holender i… Duńczycy – historia grudziądzkiej cytadeli.
29 kwietnia 2024
Międzynarodowy Dzień Tańca
29 kwietnia 2024
Zwiedzanie zabytkowej oczyszczalni i przepompowni ścieków w Grudziądzu – relacja z Eskapady
28 kwietnia 2024