Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wykład Prof. dr hab. Wiesława Sieradzan o Józefie Tyborskim. 

 

Kolejna środa, więc co za tym idzie? Spotkanie zorganizowane przez Koło Miłośników Dziejów Grudziądza na ulicy Moniuszki w Spółdzielni Mieszkaniowej.

Do grona zainteresowanych dołączyła młodzież, a na frekwencję ze strony dorosłych również nie można było narzekać. 

 

Prelekcję poprowadził wykładowca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Profesor Wiesław Sieradzan. Przybliżył nam postać artysty Józefa Tyborskiego żyjącego w latach 1877-1922. Pochodził ze wsi Konarzyny (około 20 km od Chojnic). Profesor opowiadał, iż genealogia rodziny Tyborskich nie była do końca znana, lecz jego małżonka Ewa Sieradzan wraz z Krzysztofem Tyborskim zagłębili się w genealogię rodziny Tyborskich, Szyszków, Dykierów oraz rodów pokrewnych. Dzięki przeprowadzonym badaniom zostały odkryte dzieła Tyborskiego. Artysta wywodził się z Borów Tucholskich, gdzie najpierw nauczał. Kolejną posadę przyjął w Grudziądzu jako nauczyciel rysunku w Królewskim Ewangelickim Gimnazjum Ponadrealnym.  O okresie życia w Grudziądzu wiemy bardzo niewiele. Jeśli ktoś z Państwa posiada jakieś dzieła malarza, proszę zwrócić się z taką informacją do KMDG. Wiadomo, iż artysta wykonywał bardzo dużo portretów, więc może akurat wisi w Twoim domu. Do dnia dzisiejszego  życiorys rzeźbiarza pozostawia wiele zagadek. 
Nie wiemy, jak dostał się do Grudziądza. Może został przez kogoś zauważony?  
Od 1902 r. nauczał w Ober-Realschule mieszczącej się obecnie na ulicy Sienkiewicza 4. Tyborski był bardzo wdzięczny dyrektorowi szkoły za możliwość takiego rozwoju w sztuce. Prowadził około 20-30 zajęć w tygodniu oraz miał własny gabinet do nauki rysunku. Informacje o tym jak wspierał artystę dyrektor szkoły znajdują się w zachowanej korespondencji w Archiwum Państwowym w Toruniu. Następnie przebywał w Berlinie, aby dalej rozwijać swój talent. 
Kolejną zagadką związaną z Grudziądzem jest fakt, iż Józef Tyborski w 1905 roku dwa tygodnie przed swoim ślubem zmienił imię na Joseph, a nazwisko Tyborski zamienił na Tibor. Przed zawarciem małżeństwa z Margaretą Elsą Augstin zmienił wyznanie na protestanckie. 
 

Jedyną zachowaną rzeźbą Tibora jest marmurowa postać przechowywana w kaplicy cmentarza miejskiego. Nie jest ona sygnaturowa, ale jest analogią do rzeźb nagrobnych wykonanych przez Józefa. 
 

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Dużo zna postać Józefa Tyborskiego i interesuje się jego twórczością. Młodzież również wykazała zadowolenie z takiej  lekcji historii.  
 

Już za tydzień Koło Miłośników Dziejów Grudziądza zaprasza na Jubileusz Chóru Kaganek, który poprowadzi Pan Henryk Orzechowski. Natomiast za dwa tygodnie z dawką historii o ulicy Armii Krajowej przybędzie Pani Jola Szulc.  
 

 
Zapraszamy do obserwowania naszej strony www.grudziądzmiastootwarte.pl oraz śledzenia naszego Facebooka.  

Autor: Aleksandra Kaniecka  

Aleksandry Kanieckiej

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Wernisaże Wystaw Prac Dyplomowych uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Akcencie i Muzeum
16 maja 2024
Boso przez Grudziądz niesiemy dźwięk – fotorelacja z happeningu
15 maja 2024
LEKCJE CIEPŁA – O CIEPLE I ROZSĄDNYM Z NIEGO KORZYSTANIU. ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH PODSTAWOWYCH.
15 maja 2024
Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych
15 maja 2024
Konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Rewitalizacji
15 maja 2024
Informacja o Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Dwuboju Nowoczesnym
15 maja 2024